Eljegyzés az MKP kongresszuson: Matovič megkérte Menyhárték kezét
A Magyar Közösség Pártja Menyhárt Józsefet, a párt elnökét indítja a köztársasági elnöki posztért. Igor Matovič, az OĽaNO vezetője pedig felajánlotta, hogy az MKP és az OĽaNO mozgalom közösen induljon a következő parlamenti választásokon.
Szilárd meggyőződésem, hogy a szlovákiai magyaroknak jó iskolákra, jó lakhatásra, jó munkalehetőségre van szükségük ott, ahol élnek, és akkor egyáltalán nem fognak autonómiára vágyni – Igor Matovič az MKP 20 éves ünnepi kongresszusán
Szombaton tartották az MKP 20 éves ünnepi kongresszusát a dunaszerdahelyi Csaplár Benedek Városi Művelődési Központban. A kongresszuson a párt küldöttei egyhangúlag megszavazták, hogy Menyhárt Józsefet, a párt elnökét indítják a köztársaságielnök-választáson. A meghívott 200 küldöttből 173 volt jelen, és mindannyian Menyhártra voksoltak. Mondjuk, nem is volt nagyon más jelölt, akire szavazhattak volna.
Ahogy azt a párt Országos Tanácsának elnöke, Őry Péter az esemény után elmondta, a szombati jelöltállító szavazáson Menyhártnak nem volt kihívója. Az MKP jelöltállítási folyamatát egyébként az jellemezte, hogy a jelöltség kapcsán felmerülő nevek viselői sorra igyekeztek udvariasan megköszönni és egyben hárítani a nem hivatalos felkérést. Itt Csáky Pált, de Bauer Editet is megemlíthetnénk. Eszerint nem tolongtak az MKP belső struktúráinak erős emberei, hogy a párt köztársaságielnök-jelöltjei legyenek. Azonban, hogy a párt irányából érkeztek megkeresések az alkalmasnak tartott személyek irányába, azt Őry is megerősítette.
Menyhárt a megválasztása után elmondta, már sikernek könyvelné el, ha Bárdos Gyula 2014-es MKP-s köztársasági elnökjelölt eredményét meg tudná közelíteni. Bárdos akkor az első körben 5,1 százalékot szerzett, ezzel akkor nem jutott be a második körbe.
Az elnök és egyben már köztársaságielnök-jelölt azt sem titkolta, hogy az indulása egyfajta figyelemfelkeltő akció kíván lenni, amivel a déli országrész és elsősorban a magyar kisebbség problémáit szeretné reflektorfénybe állítani. Persze azért az a politikai násztánc-parádé is motiváló lehet, ami a kétfordulós elnökválasztások logikájából következik. Menyhártnak ugyanis nagyon kevés esélye van a második fordulóba jutni (ezt, mint írtam, nem is tagadja), ugyanakkor fontos, hogy a tovább nem jutott személyek a második körben melyik jelölt támogatására szólítják fel szavazóikat. Ez ugyanis jól értékesíthető tőke a pártpolitika piacán.
A két továbbjutó jelöltet indító politikai formáció számára értékes lehet az a 4-5 százaléknyi választó, akiket Menyhárt esetleg mobilizálni tud. De ez azért nem egy bombabiztos stratégia:
valószínűtlen ugyan, de pont a szaporodó jelöltek miatt növekszik a valószínűsége, hogy a második körben az egyik jelölt a szélsőséges Marián Kotleba lehet.Egy ilyen helyzetben a demokratikus pártoknak valószínűleg nincs más választása, mint a másik jelöltet támogatni, bárki is legyen az. Ebben az esetben pedig a mozgósított magyar szavazó jelentette pártpolitikai tőke egy szempillantás alatt semmivé válik.
A szombati kongresszus pártpolitikai “ki kivel…” szempontjából fontos mozzanata volt Igor Matovič, az ellenzéki OĽaNO vezetőjének beszéde. Matovič ugyanis felajánlotta, hogy az OĽaNO mozgalom és az MKP közösen induljon a következő parlamenti választásokon. Elmondása szerint az általa vezetett politikai formáció számára teljesen mindegy, hogy közös listát állítanak, vagy koalíciót kötnek.
Az MKP-nak azonban vannak olyan témái, amelyek még mindig vörös posztót jelenthetnek a szlovák politikusok szemében. Itt van mindjárt az autonómia kérdése. A szombati eseményen felszólalt Berényi József, a párt korábbi elnöke, aki beszédében hangsúlyozta, az autonómia, akár a területi autonómia, a szlovákiai magyarság megmaradásának záloga lehet.
A Pátria Rádió azon kérdésére, hogy mit gondol Berényi szavairól, Matovič a következőket válaszolta:
“Szilárd meggyőződésem, hogy a szlovákiai magyaroknak jó iskolákra, jó lakhatásra, jó munkalehetőségre van szükségük ott, ahol élnek, és akkor egyáltalán nem fognak autonómiára vágyni.”
Ahogy Menyhárt indulása (hiszen aligha volt más jelölt), úgy Matovič bejelentése sem számít meglepetésnek. A két párt már jó ideje közeledik egymáshoz. A tavaszi kormányválság idején az egyik OĽaNO által szervezett tüntetés meghívott szónoka éppen Menyhárt volt.
A dunaszerdahelyi kongresszust Hájos Zoltán, a város polgármestere nyitotta meg, őt követően pedig beszédet mondott Csáky Pál és Berényi József volt, valamint Menyhárt József jelenlegi pártelnök. Utóbbi az elődöknek szóló köszönetmondás mellett a pártnak az önkormányzati választásokon való indulását emelte ki.
A helyszínen járt még Ondrej Dostál, az OKS elnöke, Peter Bobula, a KDH alelnöke, valamint Szilágyi Péter, Magyarország nemzetpolitikáért felelős miniszteri biztosa, Pető Tibor pozsonyi magyar nagykövet, valamint az erdélyi, a kárpátaljai, a vajdasági és a horvátországi magyar pártok képviselői.
Mondja el véleményét a köztársasági elnök jelöléshez