Egy gyilkosság anatómiája
2 nő, 2 gyermek és 22 fegyverdörrenés
Szeptember végén a BBC egy érdekes tényfeltáró videót tett közzé a Youtube csatornáján „Anatomy of a Killing“ tehát „Egy gyilkosság anatómiája“ címmel. A nyomozást két nő és gyermekeik kivégzéséről készült videofelvétel indította el, amely ezév júliusától keringett az interneten.
Egy brutális videóról van szó, amely semmit sem hagyott a néző fantáziájára és az utolsó pillanatig rögzítette 4 ember kivégzését. Ahogy az a BBC 10 perces riportjában is elhangzott, magáról a felvételről szinte semmit sem lehetett tudni ezidáig – sem a pontost helyszínt, ahol a felvétel készült, sem az időpontot és azt sem, hogy kik lehettek azok a katonai egyenruhát viselő személyek (az elsődleges feltételezések szerint kameruni katonák), akik önkényesen kezükbe vették az igazságszolgáltatást. A BBC Africa Eye és ún. open-source nyomozók viszont úgy döntöttek, hogy a felvétel elemzésén keresztül utánajárnak ennek az ügynek.
Ha teszett a cikk, támogass minket egy lájkkal!
Miután a videó 2018. július 10-én kikerült a netre valóban csak nagyon kevés információ állt rendelkezésre, hogy pontosan mi is az, amit a felvételen látunk. Annyi látható csak, hogy katonai egyenruhát viselő fegyveresek két nőt vezetnek vesztőhelyükre – az egyikük hátán viszi csecsemőjét és másik asszony kézenfogva vezeti kislányát. A fegyveresek szavai és konverzációja arra utal, hogy a két nőt azzal vádolják, hogy a Boko Haram nevű terrorszervezet segítői. Azután bekötözik a szemüket és 22 lövéssel módszeresen kivégzik őket.
Nemsokkal a videó felbukkanása után megjelentek olyan feltételezések, hogy a videó helyszíne Mali, mások szerint viszont Kamerun északi területén készült a videó, ahol a helyi erők 2014 óta harcolnak a Boko Haram iszlamista szektás mozgalom ellen és a felvételen szereplő férfiak a kameruni hadsereg katonai. Ezt a kameruni kormány már 2018. július 11-én kategorikusan elutasította és álhírnek nevezte a felvetést, sőt azt is kizárta, hogy az eset Kamerun területén történt volna. Egy hónappal később viszont bejelentette, hogy a hadsereg 7 katonája ellen indult nyomozás a videón látottakkal kapcsolatban.
A „desktop investigators“-nek is nevezett újságírók (a nyomozást a számítógépük mögül végző “nyomozók”) 3 elsőre egyszerűnek tűnő kérdés megválaszolását tűzték ki célul.A helyszín
Első látásra a videó készülhetett a Száhil öv bármely pontján, viszont a háttérben felbukkant egy hegycsoport, amely a nyomozás kiindulópontja lett. A hegyek körvonalai ugyanis könnyedén összevethetőek az interneten szabadon elérhető műholdképekkel. Bár ez a vonal elsőre nem vezetett sikerhez, egy kameruni forrás segítségével sikerült megtalálni azt az észak-kameruni falvat, amelynek határában a kivégzéseket véghez vitték. A falvacska neve Zelevet, és nem messze található a nigériai határtól.
A pontos helyszínt ezután a videóban megjelenő út, fák és épületek segítségével sikerült beazonosítani, melyeket ismételten műholdképekkel vetettek össze.
A nyomozást Aliaume Leroy és Ben Strick vitte végbe, előző a bell¿ngcat nevű oknyomozó csoport tagja. Arról a hírszerző projektről van szó, amely többek közt műholdképek segítségével mutatott rá arra, hogy az orosz kormány miként készített hamis bizonyítékokat az Ukrajna felett 2014 nyarán lelőtt maláj gép kapcsán. A bell¿ngcat sok más esetben is használja a műholdképek alapján történő összehasonlítás módszerét, sőt útmutatók is elérhetőek a webes felületükön a szatellitképek felhasználhatóságáról, de ellenőrzésükről is.
Az időpont
A videofelvétel 2018. július 10-én került fel a világhálóra, viszont nem lehetett tudni, hogy pontosan mikor készült. Az időpont meghatározásában ismét a falvacskáról különböző időpontban készült szatellitfelvételek összehasonlítása segített. A nyomozók kiszúrták, hogy a felvételen még látható egy 2016 februárjára lebontott épület, és egy másik, amely 2014 novembere után épült.
Tehát a két nőt és gyermekeiket valamikor 2014 novembere és 2016 februárja között végezhették ki.
Következő lépésként a katonák által vetett árnyékok dőlésszögét vizsgálták, melyek alapján a kivégzéseket 2015. március 20. és április 5. között követték el.
Az elkövetők
Miután a kameruni kormány először kategorikusan elutasította, hogy az incidens az ország területén történt volna, azt is tagadta, hogy a videón látható fegyvereket és egyenruhát használná az állami hadsereg. Végül a BBC nyomozása ebben is rácáfolt a helyi kormányra.
A fegyverek beazonosításával majd a kameruni katonák közösségi hálóra feltöltött képein találtakkal összehasonlítva arra következtettek a nyomozók, hogy a kivégzést nagy valószínűséggel a térségben állomásozó kameruni katonák hajtották végre. Erre utalt az is, hogy a felvételen látható fegyveresek egyenruhája megegyezik azokkal az uniformisokkal, amelyek a Channel4 térségben készült riportjában voltak láthatóak.
Miután a kameruni kormány közölte, hogy a hadsereg 7 katonája ellen indult eljárás a videóval kapcsolatban, sőt a sajtóközleményben nevesítette is őket, a BBC egy másik vonalon is el tudott indulni, amelynek eredményeképp 3 személyt név szerint meg tudtak jelölni.
Az áldozatok nevei sajnos a mai napig ismeretlenek. 2018 július 10-hez képest viszont, mikor szinte semmit sem lehetett tudni a történtektől, 2018 szeptemberéig kirajzolódott minden fontosabb körvonal a felvétellel kapcsolatban. Az eljárás még tart, viszont kérdés, hogy milyen eredménnyel zárul.A desktop nyomozók kora
Ez az eset is jól mutatott rá arra, hogy az internet és az open source tartalmak milyen nagy segítséget tudnak nyújtani egy ilyen első látásra reménytelennek tűnő nyomozásban, és hogy az internet és az azon található eszközök nem csak a mémek megosztására és szelfik feltöltésére alkalmas, de fényt deríthet egy ilyen kegyetlen történetre is.
Maga a bellingcat projekt is jó példája annak, hogy ezt a fajta oknyomozást milyen effektíven lehet űzni. Weboldalukon több esetet is részletesen elemeznek és az egyes kutatási módszereket útmutatók segítségével is bemutatják. Szabadon elérhető az ún. Toolkit-jük, tehát eszköztáruk is, amely különféle keresőoldalak kollekciója, mely folyamatosan frissül.
Fontos megemlíteni, hogy pont a bellingcat-nek köszönhetően tudjuk ma azt, hogy Szergej Szkripal egykori orosz-brit kettős ügynök és lánya, Julija Szkripal tavaszi angliai megmérgezésével gyanúsított orosz „turisták“ valójában a orosz hírszerzés aktív ügynökei, ami sok mindent megmagyarázott.
BBC riportja is egy nem mindennapi anyag, amely érthetően és érdekesen mutatta be, hogy egy internetkapcsolattal rendelkező számítógép és effektív eszközismerettel rendelkező oknyomozó milyen eredményeket képes elérni. Nem kellenek hozzá a Helyszínelők című sorozatból ismert hitech kütyük, csak egy kis technikai érzés, és az igazság utáni vágy.