Szaúd-Arábia elismerte a kormánykritikus újságíró megölését
Összefoglaló
Nagy nemzetközi port kavart és diplomáciai válsággá is fajult a hetekben, hogy egy szaúdi ellenzéki újságíró, Dzsamál Hasogdzsi egy házassági ügyintézés miatt hazája isztambuli főkonzulátusára ment, ahol török jelentések szerint minden valószínűség szerint megkínozták, meggyilkolták, majd csontfűrésszel darabokra szeletelt testét diplomáciai zsákokban kicsempészték.
Hasogdzsi egy időben közel állt a szaúdi elithez és a királyi családhoz is, az elmúlt években azonban bírálni kezdte azt az irányt amit Mohamed bin Szalmán trónörökös vett. Hasogdzsi többször is beszélt arról, hogy a véleménye miatt a szaúdi vezetés célpontja lehet, azonban a saját kritikáját inkább baráti bírálatnak, nem pedig a királyi család elleni támadásoknak tartotta.
Wasington még péntek hajnalban reagál a szaúdi államügyész bejelentésére. A Fehér Házat “szomorúsággal tölti el” Dzsamál Hasogdzsi halála – hangsúlyozta péntek este az amerikai elnöki hivatal közleménye, amelyet Sarah Huckabee Sanders szóvivő írt alá. Donald Trump elnök “jelentős lépésnek” minősítette a szaúdi beismerést – írja az MTI.
A gyilkossággal vádolt szaúdi rezsim és Mohamed bin Szalmán teljhatalommal kormányzó trónörökös azonban eddig mereven tagadta, hogy bármit is tudna Hasogdzsi sorsáról. De miután a török hatóságok aprólékosan elkezdték felgöngyölíteni az ügy szálait, 17 napnyi tétovázást követően, péntek késő este a nyilvánosság elé állt a szaúdi államügyész, hogy előadja, mi is történt hivatalosan Dzsamál Hasogdzsival:
„A szaúdi konzulátuson folyt beszélgetés során közte [Dzsamál Hasogdzsi sic.] és a vele találkozózó személyek között dulakodás, majd verekedés tört ki, ami Dzsamál Hasogdzsi halálához vezetett, nyugodjon békében lelke”
tolmácsolta a Sheikh Saud al-Mojeb szaúdi főállamügyész az esetet.
Az ügy miatt Szaúd-Arábiában 18 embert tartóztattak le, az ellenük indított nyomozás jelenleg is folyik. Két vezető tisztségviselőt, Ahmed al-Assziri helyettes titkosszolgálati igazgatót és Szaúd al-Katáni főtanácsadót pedig menesztettek (mindketten Mohamed bin Szalmán trónörökös környezetéhez tartoztak).
Szalmán király – aki egyes értesülések szerint neheztel fiára a feleslegesen kavart diplomáciai válság miatt – elrendelte egy kormánytagokból álló bizottság felállítását, melynek a titkosszolgálati reform lesz a feladata. A bizottság élére a trónörököst állította.
Pontosan lehet tudni, hogy az Isztambulba az újságíró eltűnése napján a királyi családdal rendszeresen szerződő légtársaság magángépein érkező, majd a gyilkosság valószínű időpontja után távozó különítmény a trónörökös testőreiből, a királyi gárdából és más kormánynak dolgozó “szakemberekből” verbuválódott.
Az információt a bellingcat oknyomozó újságírással foglalkozó portál, saját nyomozása alapján is megerősítette. A magángép mozgását ugyanis pontosan lelehetett követni online források alapján.
A szaúdi bejelentés alapján úgy tűnik, hogy az szaúdi udvar viszont igyekszik titkosszolgálati partizánakciónak beállítani a gyilkosságot.
A partizánakció narratívája egybeesik azzal a magyarázattal, mellyel Rijád legfontosabb szövetségesét, az Egyesült Államokat – jelesül Donald Trumpot – igyekezett megnyugtatni.