Amit az önkormányzati választások eredményeiről tudni érdemes
Elemzés
4 év után ismét a független jelöltek taroltak a helyhatósági választásokon, míg a legerősebb politikai párt a SMER-SD erős mínusszal zárt. Az előző választások után a városok és települések majd 30 százaléka került “smeres” irányítás alá, most szombaton ez a szám csak valamivel több mint 20 százalékra csökkent. Az idei helyhatósági választások alkalmával a lakosok csupán 48,67 százaléka nem volt közömbös.
A 2018-as helyhatósági választások talán két legfontosabb eredménye, hogy a független jelöltek megerősítették pozíciójukat és sikert arattak több megyei városban, míg a SMER-SD egyetlen egy szimbolikus megyei bástyáját tudta csak megtartani, Besztercebányát. Ugyanakkor elvesztette Nyitrát, Zsolnát és Kassát is. A 8 kerületi városból 3 – Pozsony, Nyitra és Nagyszombat élére is lényeges előnnyel független jelölt került. Ezt a jelenséget Michal Vašečka, szociológus frappánsan csak “hipszter-hullámnak” nevezte, melynek okát főleg abban látja, hogy a politikai pártok, főleg a városi közegben a SMER, elvesztette a választópolgárok bizalmát.
Ennek ellenére az összesített eredmények alapján a SMER-SD még mindig a legerősebb politikai párt helyhatósági szinten is, a függetlenek után másodikként a városok és települések 20,38 százalékát, tehát több mint ötödét sikerült megszereznie, ami számszerűsítve 592 polgármestert jelent országszerte. Harmadik helyen a Szlovák Nemzeti Párt (SNS) végzett 160 polgármesterrel a negyedik helyen pedig a parlamenten kívüli Kereszténydemokrata Mozgalom (KDH) 157 polgármesterrel, tehát 5,40 százalékkal. Fontos megemlíteni, hogy ezekben az esetekben a számok csak azokat a megválasztott jelölteket tartalmazzák, akik csak egy párt színében indultak, a Statisztikai hivatal ugyanis a választási koalíciókat külön politikai szubjektumként tartja nyilván.
Érdekes eredmény még, hogy 2014-hez képest a Híd pártnak több polgármesteri széket sikerült szereznie, mint a Magyar Közösség Pártjának. 4 évvel ezelőtt az MKP 107 polgármester-jelöltje szerzett mandátumot a választópolgároktól, ezzel (ha a függetleneket leszámítjuk) a harmadik legerősebb párt volt kommunális szinten. A Híd a negyedik legerősebb pártként 87 polgármesteri mandátumot szerzett. Idén a sorrend felcserélődött, a Híd megelőzte az MKP-t, viszont mindkettő javított az előző választásokon elért eredményén. A HÍD 127 polgármesterrel a negyedik legerősebb párttá vált, míg az MKP 115 polgármesterrel az ötödik lett. Ezt az eredményt Bugár Béla vasárnap a TA3 Politikában című műsorában úgy értékelte, hogy végre sikerült majdnem behozniuk az MKP-t.
A részvételi arány szinte változatlan
A részvételi arány 2014-el összevetve szinte identikus. Akkor a választópolgárok 48,34 százaléka ment el szavazni. Most szombaton ez az érték 48,67 százalék volt. A legmagasabb részvételi arányt a rimaszombati körzethez tartozó Gömörmihályfalván (Gemerské Michalovce) érték el – a a szavazásra jogosult polgárok majdnem 90 százaléka részt vett a választásokon. A legalacsonyabbat a Luník IX kassai városrészben – ott a részvételi arány csupán 19,44 százalék volt. A kerületek közül a legjobban Eperjes és Zsolna kerület “teljesített”. A legrosszabbul pedig a Pozsonyi kerület.
A szlovákiai magyarok által lakott néhány város választási eredménye:
Somorja
A Dunaszerdahelyi járásban található Somorja városában a korábbi polgármester Bárdos Gábor (MKP) idén már nem szállt harcba a városvezetői posztért. Helyette pártja, az MKP Orosz Csabát indította, aki a voksok 58,76 százalékát megszerezve elnyerte a posztot. Jozef Bednár, akinek kampányát a korábbi SMER-es kulturális miniszter, Marek Maďarič is támogatta, 20,96 százalékos eredményt ért el. Egészen figyelemre méltó, hogy Somorján 2014-ben és most is a 19 városi-képviselői helyből 18-at az MKP szerzett meg. 2014-ben egy képviselő a Híd színeiben ülhetett be a városatyák soraiba, most pedig egy független jelöltnek sikerült mindez.
Dunaszerdahely
Dunaszerdahely városában Hájos Zoltán MKP-s polgármesternek sikerült újabb négy évre mandátumot szereznie. Ő 44,19 százalékos eredményt ért el. Független kihívója, Horváth Zoltán nem is sokkal, 40,40 százalékos eredménnyel maradt el mögötte. Hájos a képviselő-testületben 13 MKP-s városatyára támaszkodhat, míg további 8 képviselő függetlenként jutott be a testületbe. Korábban a Hídnak 4 képviselője is ült a városatyák soraiban, a következő négy évben azonban a párt színeiben senki sem lesz a testületben.
Érsekújvár
Érsekújvárban a független Klein Otokár elsöprő győzelemmel, a voksok 70,35 százalékával újra megszerezte a polgármesteri posztot. Mögötte a szintén független Štefan Prešinský futott be 18,19 százalékkal. A képviselő-testületbe a 20 független jelölt mellett egy SMER-es, két MKP-s, egy hidas városatya és a DOMA DOBRE párt egy képviselője jutott be.
Komárom
Komáromban sem indult újra a posztért a regnáló polgármester, Stubendek László. Ehelyett inkább az alpolgármestere, Keszegh Béla csapatában, a függetleneket tömörító csoportban jelöltette magát képviselőnek. Keszegh 58,86 százalékkal elnyerte a városvezetői tisztséget, míg Knirs Imre, az MKP jelöltje 12,91 százalékkal lett a második. A képviselő-testületbe 19 független jutott be, ennek túlnyomó többsége a Keszegh mögött álló csapatból került ki. A Híd a Magyar Kereszténydemokrata Szövetség koalíciója és az MKP is három-három képviselőt juttatott a testületbe. Négy évvel ezelőtt a Híd és az MKP közös jelöltlistát állított. Erről a listáról akkor nyolcan jutottak be a 25 tagú testületbe. A továbbiakban azonban a Híd és MKP képviselői külön utakon jártak. Ráadásul most, 2018-ban a Híd-MKDSZ koalíció színeiben bejutott Molnár Marián és az MKP-s Bauer Ildikó is újonc a testületben.
Rimaszombat
Rimaszombatban a függetlenként induló Šimko Józsefnek 58,02 százalékos eredményével újra sikerült megszereznie a polgármesteri posztot. A szintén független Radovan Ceglédy 36,45 százalékkal lett a második. Ami furcsa, hogy cikkünk írásakor a Statisztikai Hivatal még nem közölte, képviselő-testületbe jutott városatyák nevét, mindössze azt tette közzé, hogy melyik párt mennyi képviselőt juttatott a testületbe. A Rimava.sk portál közölt egy listát a megválasztott képviselőkről, ebből azonban az egyes személyek pártállása hiányzik. Reméljük, hamarosan több információnk lesz.
Rozsnyó
A következő négy évben Rozsnyó városának is új vezetője lesz, ugyanis a Híd színeiben induló polgármestert, Burdiga Pált a független Michal Domik váltja a városvezetői székben. Domik 32,87 százalékos, míg a korábbi polgármester csak 25,55 százalékos eredményt ért el. Burdiga képviselőként folytathatja a munkáját. Rajta kívül pedig 11 független, egy MKP-s és négy olyan képviselő ülhet a testületben, akik az OKS, SaS, OĽANO, NOVA, SPOLU, Zmena zdola, DÚ koalíció színeiben indultak.
Királyhelmec
Királyhelmec városában is újrázhat a hidas polgármester Pataky Károly, aki egyedül indult a tisztségért. A városi képviselő-testület az előzőhöz képest kevésbé lesz színes. A Hídnak 6 városatyája lesz, további 5 képviselő pedig függetlenként jutott a testületbe. Négy évvel ezelőtt két MKP-s is helyet foglalt a városatyák soraiban. Apacs Zoltán akkor még MKP-sként indult és jutott be, most azonban függetlenként sikerült neki ugyanez.
Nagykapos
Nagykapos városában szintén folytathatja a munkáját a függetlenként újraválasztott Peter Petrikán. A képviselő-testületre vonatkozóan a Statisztikai Hivatal oldaláról egyelőre szintén hiányoznak az adatok. Cikkünk írásakor mindössze annyit tudunk, hogy 6 független, 1 HDH-s két hidas és egy MKP-s képviselőből áll majd a testület. Ez azt jelenti, hogy 2014-hez képest a Híd és az MKP is vesztett egy képviselőt a városban.