Petro Porosenko államfő aláírta a szükségállapot bevezetését

- A hadiállapot november szerdán közép-európai idő szerint reggel nyolc órakor lép életbe Ukrajna egész területén – közölte Petro Porosenko ukrán elnök hétfői televíziós beszédében.
- Petro Porosenko államfő aláírta a szükségállapot bevezetését, de ez nem jelent automatikusan hadüzenetet, vagy hadi állapotot a két ország között.
- A végső döntésről az ukrán parlament dönt, az ülés jelenleg tart.
- A szükségállapot idejét 60 napban határozták meg.
- Egyes források szerint a szükségállapot bevezetése a közelgő választások „elő játszmája”.
- Moszkva “határozottan tiltakozik” amiatt, hogy az ukrán haditengerészet vasárnap “durván megsértette” az Oroszország “területi vizein” való békés áthaladás szabályait.
Cikkünk folyamatosan frissül
A szükségállapot kihirdetését közvetlenül a Kercsi-szorosnál vasárnap este lezajlott incidens hívta éltre. Az ukrán haditengerészet közleménye szerint orosz erők nyitottak tüzet három hajójukra, a hajókat elfoglalták az orosz különleges erők, és az összecsapásban több ukrán katona is megsérült.
Figyelmeztetett hétfőn kiadott közleményében az orosz külügyminisztérium a Kercsi-szoros közelében történt, általa “provokációnak” minősített orosz-ukrán tengeri incidenssel kapcsolatban.
Petro Porosenko ukrán elnök kérésére Jens Stoltenberg NATO-főtitkár hétfő délutánra összehívta Brüsszelben a NATO-Ukrajna Bizottság nagyköveti szintű rendkívüli ülését a Kercsi-szorosban kialakult helyzet megvitatására.
Andrej Kiska köztársasági elnök is nyilatkozatot adott ki, amiben hangsúlyozza, hogy a Szlovák Köztársaság nem ismeri el a Krím-félsziget annexióját, és a támogatja Ukrajnát szuverenitásának és területi integritásának megtartására tett cselekedeteiben.
Police has attempted to move “owners of cars with foreign registration” from the highway to Yahodyn border checkpoint. https://t.co/czjGaqYkEG via @7zenja #Ukraine pic.twitter.com/8YdL2F3ocU
— Liveuamap (@Liveuamap) 2018. november 26.
Az ukrajnai helyzet alakulása miatt folyamatos a kapcsolattartás a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetséggel (KMKSZ)- mondta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter hétfőn Bonnban. Ukrajna magyarországi nagykövetsége arról adott ki közleményt: az ország kormányának bizonyítéka van arra, hogy a támadás az ukrán hajók ellen nem hiba vagy baleset volt. Az ukrán hadseregnek hat sérültje van, közülük ketten sérültek meg súlyosan, egy ember van kritikus állapotban.
A német szövetségi kormány önmérsékletet és párbeszédet sürget a Kercsi-szorosban történt incidens mindkét érintett országától, Ukrajnától és Oroszországtól egyaránt, ugyanakkor megerősíti, hogy kiáll Ukrajna szuverenitása és területi épsége mellett – mondta a német kormány szóvivője hétfőn Berlinben.
Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke az egyik közösségi oldalra feltöltött hétfői üzenetében elítélte az előző nap “elkövetett orosz erőszakot az Azovi-tengeren”, és kijelentette, az orosz hatóságoknak tartózkodniuk kell a további provokációktól. Tusk hozzátette, hogy Petro Porosenko ukrán elnökkel folytatott telefonbeszélgetését követően még hétfőn megbeszéléseket folytat Brüsszelben Ukrajna képviselőjével.
Mindeközben több száz kárpátaljai autós zárta le hétfőn reggel a régióban a legforgalmasabbnak számító Csap-Záhony közúti határátkelő ukrán oldalát mindkét irányban, tiltakozásul a külföldön regisztrált gépkocsik ukrajnai belépését és belföldi használatát szigorúan korlátozó, egy nappal korábban hatályba lépett ukrán vámtörvény ellen.
A hadiállapot november szerdán közép-európai idő szerint reggel nyolc órakor lép életbe Ukrajna egész területén – közölte Petro Porosenko ukrán elnök hétfői televíziós beszédében.
Az elnök hangsúlyozta, hogy a hadiállapot – amely az ukrán jogrendben a rendkívüli állapot egy formája, nem jelent tényleges háborús állapotot – bevezetésére vonatkozó rendelet nem irányoz elő a polgárok jogaival és szabadságjogaival kapcsolatos semmilyen korlátozást, és a választásokat is megtartják a tervezett időpontban.
„A hadiállapot nem jelent hadüzenetet. Kizárólag Ukrajna védelmi képességének megerősítésére irányul, tekintettel az Oroszország részéről tapasztalt agresszivitás növekedésére”
– szögezte le Porosenko.
Az elnök javasolta (a parlamentnek), hogy a hadiállapot 30 napig legyen érvényben. Az ukrán Nemzetbiztonsági és Védelmi Tanács – amelynek határozata alapján az elnök eljárt – előtte 60 napos időtartamot javasolt. (MTI)