A közlekedési minisztérium újabb lépéseket tesz a Pozsony-Komárom vonal megerősítésére
Továbbra is folyik a harc a közlekedési minisztérium és a RegioJet között, amibe néha a kormány is be-be száll, pedig az utasok igazából nem akarnak mást csak eljutni A-ból B-be. A közlekedési minisztérium többszöri nekifutással próbálja megoldani a Pozsony-Komárom vonalon közlekedők zavartalan utazását, amit késések, vágányzárak és gyakori balesetek nehezítenek.
A már több éves huzavonában hol a cseh magán-vasúttársaság mutogat a minisztériumra, máskor pedig a minisztérium a vasúttársaságra, az utasok meg szívják a fogukat, izzadnak a kocsikban, miközben mindent átjár a fekália varázslatos bűze. A minisztériumra dilettantizmus, a RegioJetre inkább a nemtörődömség a jellemző.
Mindeközben a probléma sokrétűségét a felek ugyanúgy hajlamosak figyelmen kívül hagyni. A vasúttársaság új vonatokat, sőt olyan kocsikat ígért egyes vonalakon, amik a légitársaságok szolgáltatásait is verik.
Helyette kaptunk leselejtezett német vonatokat, csökkentett járatszámot, nyáron kazánforró, úgy általában pedig gyakran bűzlő vagonokat, na meg zsúfoltságot.
Az egyik fő probléma az elégséges befogadóképességű járatok számának hiány. A társaság ugyanis, kényelmes utazást, sőt állandó és gyors WIFI-t is ígért, az egyszeri utas mára mégis ott tart, hogy annak is örül, ha egyáltalán jön a vonat. A RegioJet évenként átlagosan 20-30 alkalommal késik, átlagosan 16-18 esetben pedig az utazást vágányzár miatti kiesés nehezíti. Olyankor pedig nem marad más, mint vonatpótló busz. Az kalauzok sincsenek mindig a helyzet magaslatán, volt rá eset, hogy azért késték le a buszról az állomásra siető utasok a vonatot, mert nem tudták az most Pozsonyból jön vagy oda tart, mert az ezt jelző táblát egyszerűen nem fordították meg.
A Komárom-Pozsony vonal elve két részre oszlik. A Komárom-Dunaszerdahely szakaszon jórészt csak „szimpla” szerelvények közlekednek, míg a Pozsony-Komárom szakaszon több kettős szerelvény is jár és a járatsűrűség is jóval nagyobb.
Ezt a szűkre szabott, igencsak kicentizett kapacitást aztán bármi váratlan esemény képes borítani. A kormány populista szociális csomagjai például túl gyorsan növelték az utasok számát, így az amúgy is jellemző zsúfoltság állandó útitárssá vált már 2013-tól.
A másik fő gond a balesetek kiemelten magas aránya, amiben nem csak a vonattal ütköző járművek utasai, de a vonatok utasai is sérültek már meg, egy alkalommal pedig a vonat vezetője is életét vesztette. Amíg a 2013-2015 között csak elvétve akadt egy-két kisebb nagyobb baleset, 2016-tól a helyzet fokozatos romlásnak indult. 2016 valósággal lábon lőtte a társaságot, 3 komoly ütközés is történt az évben, a vonatok száma tizenkettőről hosszú időre kilencre csökkent, pokollá téve az amúgy is idegesítő utazást. Sokan, ha Pozsonyba mennek, inkább bevállalják az egyszeri átszállásos drágább utat, Érsekújvár felé. Idén a balesetek száma rekordot döntött, három esetben gázolás, öt esetben pedig gépjárművel történő ütközés akadályozta a forgalmat.
Ugyanakkor a balesetek, ütközések egyik oka a gépjárművezetők felelőtlensége, a másik pedig a közlekedési minisztérium szöszölő, béna hozzáállása. Sorompó ügyben Érsek Árpád közlekedésügyi miniszter gyakran gyermeki logikával, a statisztikák valós adatainak mellőzésével nyilatkozik, és inkább hárítja a problémákat a vasúttársaságra, ha épp adott esetben nem is az a hibás.
Érsek legutóbb a vonatok nem megfelelő kapacitása miatt találkozott a RegioJet képviselőivel, és felszólította a magán közlekedési vállalatot, hogy mutassa be, milyen magoldási javaslatai vannak a reggeli csúcsforgalomban közlekedő vonatok kapacitása növelésének érdekében.
„Nap mint nap érkeznek hozzánk bejelentések, melyekben az emberek arra panaszkodnak, hogy a helyzet a vasútvonalakon kibírhatatlan. Ezért kezdeményeztem ezt a találkozót, hogy világossá váljon, mit tehetünk annak érdekében, hogy az embereknek kényelmesebb és kulturáltabb utazásban lehessen részük. Megkértem a szállítót, a következő hetekben mutassa be, hogy erre a vonalra be tud-e iktatni nagy kapacitású emeletes vonatokat, melyek több utast tudnának elszállítani. Remélem, hogy sikerül mindannyiunk számára megfelelő megoldást találnunk“
– mondta Érsek Árpád közlekedési miniszter.
Az utóbbi öt évben a Pozsony-Komárom vonalon utazók száma kétszeresére nőtt, köszönhetően annak is, hogy a kormány populista szociális csomagjaival ugyan vonzóbbá tette vasúti közlekedést, de közben az adózókkal fizetteti meg ennek a sikernek az árát. Közben folyamatosan keresztbe tesz a RegioJetnek is, ami az állami vasúttársasággal ellentétben profitból gazdálkodik, az államtól csupán korlátozott juttatásokat kap.
A vasútvonalak helyzetét hosszú ideje nehezíti, hogy egyvágányú vonalról van szó, így további, a reggeli járatokat tehermentesítő vonatok beiktatása a jelenlegi sűrű forgalom miatt nem lehetséges.
A közlekedési minisztérium ezért további, pénzügyileg és időben is gyorsan megvalósítható intézkedéseken dolgozik, melyek javíthatnának a vasútvonalak áteresztőképességén, és ezáltal több utas szállítását tennék lehetővé. Olyan műszaki megoldásokról van szó, mint például a vonatok előzésére és keresztezésére szolgáló kitérők kiépítése kiválasztott helyeken, illetve olyan aluljárók építése, melyek kiküszöbölnék a vonatok késését illetve meggyorsítanák indításukat. Ennek feltétele, hogy olyan megoldást találjanak, amely hosszútávon a kétvágányúsítás kiindulási alapjául is szolgálhat majd a jövőben. – nyilatkozta ma a közeledési minisztérium.