Putyin messzire érő keze a magyar kormány médiagépezetén pihen
Az orosz információs műveletek áldozatául eshet a hazai média sokszínűsége és kiegyensúlyozottsága, miközben Moszkva magyar segítséggel hatol be a Balkánra. Az új hazai jobboldali médiagólem vezetője korábban ügyvédje volt annak a KGB-s maffiafőnöknek, akiért az FBI külön egységet küldött Budapestre – írja privatbankar.hu egyik jegyzetében Káncz Csaba.
Ahogyan 2010-ben Lázár János Fidesz frakcióvezetőként kifejtette:
„Az Oroszországhoz fűződő viszony egyben értékválasztást is jelent. A kapcsolat gazdaságilag, stratégiailag előnyös lehet, ugyanakkor keletről sok minden jöhet, de demokrácia és szabadságjogok biztosan nem.”
Hogy a keletre tolódás valódi hatásait lássuk, a demokrácia fokmérőjének tekinthető média mindenkori helyzetét kell szem előtt tartanunk. Magyarországom az elmúlt években ilyen téren, finoman szólva, határozott elmozdulás tapasztalható. A kormánymédia által oly sokszor felemlegetett „liberális média túlsúly” mára teljesen elolvadt, sőt a közpénzekből felhizlalt kormányközeli médiatermékek az ország nagyrészét letarolták. A napokban ez a helyzet tovább súlyosbodott azáltal, hogy az eddig különböző kezekben csoportosuló médiatermékek egyetlen hatalmas médiagépezet fogaskerekeivé degradálódtak.
További jelentős akvizíciókat hajtott végre a médiapiacon a Mészáros Lőrinc tulajdonában lévő Talentis Group Zrt., miután a társaság megvásárolta a Magyar Idők kiadóját, és közvetett tulajdonába került a Lapcom, az Inform Média, valamint a Mezőgazda Lap- és Könyvkiadó vállalat – szólt egy múlt heti sajtóhír a Magyar Idők weboldalán.
Az újabb médiafelvásárlásokkal Mészáros Lőrinc célja, hogy a Talentis Group alatt egyesített médiaérdekeltségeit a Közép-Európai Sajtó és Média Alapítványnak adományozza. A közleményből kiderült az is, hogy további tíz kiadóvállalat is (önként) csatlakozott a Közép-Európai Sajtó és Média Alapítványhoz.
Ezzel összesen 476 különböző médium – tévécsatornák, rádiók, online portálok, napi-, és hetilapok -került közvetlenül Orbán Viktor bizalmasainak irányítása alá.Szemjon Judkovics Mogiljevics
Magyarországon közismert nevén Szeva bácsi, az ún. „vörös maffia” volt vezetője. Az FBI állítása szerint nukleáris anyagokkal, kábítószerekkel, prostituáltakkal, drágakövekkel és lopott műkincsekkel kereskedik, és kiterjedt hálózata működik az Amerikai Egyesült Államokban, és Európában. 2008. januárjában kommandósok tartoztatták le egy moszkvai plázában. Azzal gyanúsítják, hogy köze van egy kétmillió dolláros adócsaláshoz, ami az Arbat Presztyizs orosz illatszerbolt-hálózathoz köthető. Letartoztatásakor úgy vélték, hogy az ukrán gázszállítások álltak a háttérben, Mogiljevics letartóztatására pedig a legmagasabb szintről érkezett utasítás. Később óvadék ellenében szabadon bocsátották. Az FBI szerint 2015 elején is szabadon élt Moszkvában, és továbbra is rajta volt a tíz, általuk leginkább keresett bűnöző listáján.
Több nyugati forrás – The New York Times, Ifex, The Washington Post, ABC News, Bloomberg, Intellinews, The Associated Press – egyöntetű megállapítása szerint ezzel a kormányirányítás alatt álló médiakoncentráció létrehozásával tovább gyengül a sajtószabadság Magyarországon és sérülnek az alkotmányos ellensúlyok.
De hogy jön ide a Kreml kinyújtott keze? Nos, az orosz állami Gazprom és egyben a hazai kormány strómanjának tartott Heinrich Pecina osztrák üzletember két éve aktívan részt vett a kiegyensúlyozott hazai médiapiac megrendítésében a legnagyobb ellenzéki napilap ledarálásával.
Múlt héten Pecina ismét bedobta magát felsőbb politikai utasításra. Idén tavasszal pedig az egyik hazai ellenzéki párt külügyi vezetője szivárogtatta ki, hogy
„nyugati diplomáciai körökben gyakori téma, hogy a pénzforrások mögött, amelyek révén Orbán oligarchái Macedóniában, Szlovéniában s egyebütt szélsőjobbos médiavilágot teremtenek, bizony Moszkva áll”.Az új jobboldali médiakonglomerátum vezetője ugyanis az a Liszkay Gábor lett, aki a hírhedt KGB-s bűnözőnek, Szemjon Mogiljevicsnek, azaz Szeva bácsinak volt korábban az ügyvédje. Ahogy az írás kifejti, egy ügyvéd természetesen nem felel közvetlenül ügyfele bűneiért, de az is nyilvánvaló, hogy az 1990-es évek legbefolyásosabb nemzetközi maffiózója, a „Vörös Maffia” feje nem akárkit kért fel ügyeinek jogi védelmére. 1999-ben komoly magyar-amerikai politikai feszültség keletkezett abból, hogy a hazai elhárítás nem volt hajlandó fellépni ellene, holott éppen a NATO-csatlakozás hajrájában voltunk.
2000-ben Mogiljevics miatt egy külön FBI egység repült Budapestre, de Pintér Sándor akkori belügyminiszter (azt megelőzően országos rendőrfőkapitány) működése alatt a bűnözőnek a haja szála sem görbült. A Kremlhez szorosan bekötött maffiózó egy évtizedet élt háborítatlanul Budapesten, holott a nyugati titkosszolgálatok már a 90-es években is szinte mindent tudtak róla.
A belügyminisztert újonnan Pintér Sándornak hívják. Napjainkban pedig az orosz hírszerzés főnökének, Szergej Nariskinnak a fia letelepedési kötvénnyel költözik Magyarországra, de pénzért bebocsáttatást kapott egy olyan Kreml-közeli üzletember is, akit a kinti sajtó egy maffiacsoport vezetőjeként ismer – összegzi Káncz Csaba.