A populista pártok sodorják veszélybe Európát?
Az egyik legfontosabb kockázat 2019-re, hogy az európai politikai helyzetet és a strukturális problémákat alulbecsülik a befektetők. Öt éve az európai embereket még az olyan hagyományos témák izgatták, mint a gazdaság vagy a költségvetés, mostanra ezek helyett a bevándorlás és a terrorizmus került előtérbe – vázolta fel Michael Hasenstab, a Templeton Global Macro alelnöke és befektetési igazgatója. Szerinte ennek köszönhető, hogy több eurózóna-országban is erősödtek a szélsőjobboldali, nacionalista pártok.
Michael Hasenstab néhány éve még komoly magyar állampapír-portfóliót kezelt. Az egykor legnagyobb hitelező Magyarországon csak a Portfólióval osztotta meg 2019-es elképzeléseit.
Véleménye szerint az eurózónán kívül például Magyarország, Lengyelország és Csehország jövőre tovább sodródhat a protekcionizmus és a szélsőjobboldali nacionalizmus felé, ezzel komoly akadályokat építenek Európában, az EU-val szemben egyre inkább Oroszország felé közeledhetnek.
Ez pedig aggasztó trend az európai integráció szempontjából, mivel ezek a befelé forduló kormányok egy esetleges újabb válság esetén valószínűleg nem lesznek nyitottak az együttműködésre.Az elemző szerint jelenleg Olaszország jelenti az első számú politikai és strukturális veszélyt Európa számára, ugyanis a különböző alapállású pártok által megalakított kormány egyetért az euroszkepticizmusban, a protekcionizmusban és a költségvetési élénkítés szükségességében.
Hasenstab szerint a fő aggodalom, hogy az olasz államadósság a 3,6% körüli tízéves hozam mellett fenntarthatatlanná válik. A befektető kiemeli, hogy a kockázat egyelőre nem azonnali, de ma sokkal kisebb az esélye, hogy az EU ugyanúgy kimentse szükség esetén Olaszországot, mint tette azt Görögországgal 2011-ben. Akkor ugyanis sokkal erősebb volt az az erő, ami az EU egyben tartását szerette volna, jelenleg sokkal megosztottabbnak tűnik Európa.