Komoly nyomás alatt a titkosított kommunikáció Oroszországban
Úgy tűnik, hogy az orosz hatóságok egyelőre nem tudnak mit kezdeni a helyi szólásszabadság utolsó mentsvárának is tartott Telegram kommunikációs szolgáltatással.
A Telegram egy Twitter-szerű blogfelületként is üzemelő, olyan mobil- és pc-s app, amely végpontok közötti titkosított üzenetküldést és beszélgetést tesz lehetővé mint a Viber, WhatsApp, vagy csak mobilos Signal, ugyanakkor a Telegram szolgáltatásának technikai megvalósítását sok szakértő kritizálta.
Többen nem ajánlják azoknak, akiknél a biztonság és az anonimitás a legfontosabb szempont. Bár a mobilos verzióban létezik egy a végpontok között titkosított és jól védett csatorna, de csak külön ilyen csevegés indítása eseté. A szolgáltatást a korábban a VKontaktét is alapító orosz Pavel Durov indította, idén márciusban világszerte 200 millió aktív felhasználója volt.
Egy moszkvai bíróság tavaly áprilisban rendelte el a Telegram oroszországi hozzáférésének blokkolását, miután az üzenetküldő szolgáltató az orosz tömegtájékoztatási és távközlési hatóság (Roszkomnadzor) követelése ellenére sem szolgáltatta ki a felhasználók kommunikációjának dekódolási kulcsait a Szövetségi Biztonsági Szolgálatnak (FSZB).
A Telegram ugyanis egy ideje már olyan szolgáltatást is nyújt, amivel nem lenyomozható hírcsatorna is nyitható. Szlovák, magyar és más nemzetek kriptovalutával foglalkozó közösségein túl olyanok választják az információ megosztás ilyen módját, akik féltik anonimitásukat.
A telegram csatornái mára Oroszországban is tényezővé váltak. A legnépszerűbb és a legbefolyásosabb politikai csatornák, illetve hírforrások között van a Metodicska (@metodi4ka) és a Nesygar (@russica2). Mindkét csatorna belső információkat ígér a Kremlből, a minisztériumokból és az orosz hatóságoktól még azelőtt, hogy a hírek más sajtóorgánumokban megjelennének. A szerzők névtelenek.
A moszkvai bíróság ítélete felhatalmazta a Roszkomnadzort, hogy haladéktalanul hozzákezdjen a Telegramhoz való hozzáférések letiltásához. A bevezetett blokád számos oldal és szolgáltatás életére hatással volt.Nem csupán a Google és az Amazon került nehéz helyzetbe, hanem a Coinface kriptovaluta-platform és a Viber is. A cég később beleegyezett abba, hogy bírósági döntés alapján kiszolgáltassa az üzenetküldő szolgáltatását használó terroristák egyes adatait, de a blokkolás ellenére továbbra is elérhető.
Leonyid Jevdokimov orosz programozó a Chaos Computer Club (CCC) rendezvényén számolt be arról, hogy a Telegram működik. Mindez elsősorban annak köszönhető, hogy az ajánlat számos proxy-szervert használ és azok szabadon hozzáférhetők.
A szentpétervári szakember hozzátette, hogy jelenleg “civil kiberháború” zajlik a Telegramot használó emberek és a Roszkomnadzor között. Az ok az, hogy a 2017 áprilisi szentpétervári metrómerénylet után az FSZB egyre több adat kiadását kérte és a hatóságok információéhsége fokozatosan elharapódzott. Egyre több IP-cím került feketelistára.
Forrás: (sg.hu/trafik)