Az Y-generáció soraiból toborozna a brit hadsereg
Azokban az országokban, ahol a fegyveres erők sorait toborzással és nem sorozással töltik fel, évtizedes, visszatérő probléma a katonai szolgálat iránt érdeklődök számának folyamatos csökkenése. A szolgálat iránt az úgynevezett Y-generáció talán az egyik leg kevésbé fogékony. A felnövő fiatalok a technika folyamatosan frissülő világában, a „kütyü forradalomban” szocializálódnak. Egyesek szerint ezek a fiatalok a hagyományos hivatások felé ezért sem nyitnak annyira.
Ugyanakkor a technika folyamatos fejlődése a hadseregek eszköztárában az élet számos területéhez képest az elsők között itt mutatkozik meg. A brit hadsereg új kampánya ezért is váltott hangnemet az elsősorban a hazafiasságra épülő más hasonló kampányokhoz képest.
Hópihéket (korunk ifjúságának mindenre érzékeny, minden vélt sértésen felháborodó szegmensét), szelfifüggőket, mobilzombikat, gémereket helyezte a középpontba az új toborzó program. “A hadseregnek szüksége van rád” visszatérő – és talán már kissé elnyűtt – szlogen alatt futó plakát- és tévés kampány részeként a megszólított csoportok egy-egy jó tulajdonságát emelik ki.
A játékfüggőknél például az elhivatottságot, a folyton a mobiljukra meredőknél a koncentrációt, a hópihéknél az együttérzést, a mindig csak magukkal foglalkozóknál a magabiztosságot. Ezzel a kampány kiötlői szerint pont azt akarták mutatni, hogy a hadsereg felülemelkedik a sztereotípiákon, és látja az embert is azok mögött. Paul Nanson vezérőrnagy szerint azt is üzenik, hogy a hadsereg célt tud adni a magukat értéktelennek, alulértékeltnek érző fiataloknak.
A fiatalabb generációk megszólítása a volt szocialista blokk országaiban is hasonló probléma. Ugyan a legtöbb kelet-európai országban a katonai sorozást alig több mint tíz éve szüntették meg, ennek emléke a legtöbb emberben máig él és bizony inkább egy amolyan kollektív negatív élményként rögzült.
A sorozott hadsereg az avítt elmaradottság szinonimájaként jelenik meg a legtöbb a témában jártas fejében. Bár hozzá kell tenni, olyan modern kisállamok mint például Svájc, máig sorozásos rendszert tartank fenn. A hivatásos hadsereg fenntartása viszont nem csak pénzkérdés. Jól mutatja ezt az is, hogy a brit szárazföldi hadsereg a tervezett 82500-as létszámához képest alig több mint 77000 katonát foglalkoztat.
Ehhez hasonlóan Szlovákiában is folyamatosan csökken a jelentkezők száma, ahogy a katonai szolgálatra alkalmas újoncok száma is. Az elmúlt öt éven átlagosan a jelentkezők alig 30-35 százaléka volt fizikailag és mentálisan is alkalmas a szolgálatra. Ez utóbbi kapcsán a Szlovák Védelmi Minisztérium a sorkatonaság esetleges visszaállítását újfent kilátásba helyezte.
kiemelt kép: theguardian.com
(trafik / The Guardian)