Választási útmutató kezdőknek és középhaladóknak
Már igazán nem kell sokat aludnunk, hogy eljöjjön a nagy nap – Szlovákia új köztársasági elnököt választ. Ha a politikai történéseket nem is figyeljük aktívan, szinte biztos, hogy már belefutottunk pár kampányvideóba vagy hirdetőtáblába, amelyen valamelyik jelölt szebb jövőt ígér. A Youtube-videók előtti pár másodperces reklámsáv csak úgy ontja magából a kampányszlogeneket. A Facebook algoritmusok is mintha csak arra várnának, hogy vagány kampányfotókat toljanak a képünkbe, arról a rengeteg szórólapról nem is beszélve, amely láttán sírva fakadna bármelyik fa. Azt, hogy kire adjuk le voksunkat március 16-án talán már tudjuk, viszont arról, hogy hogy tegyük ezt és lehetőleg érvényesen már kevesebb útmutatást kapunk. Íme tehát pár jó tanács és információ, hogy tegyünk eleget állampolgári kötelességünknek.
Mikor lesznek a választások?
A köztársáságielnök-választás első fordulójának időpontját 2019. március 16-ra, szombatra tűzték ki. Abban az esetben, ha ebben a fordulóban valamelyik jelölt megszerzi a leadott szavazatok több mint 50 %-át nem kerül sor második fordulóra. Ellenkező esetben a két legerősebb jelölt továbbjut a második fordulóba, amelyre 2019. március 30-án, szintén szombaton kerül sor.
Hogyan szavazzak?
Fontos, hogy a választás napján saját választókörzetünk választóhelységébe menjünk. Hacsak nem rendelkezünk választói igazolvánnyal (lásd lejjebb), más választóhelységben nem adhatjuk le voksunkat. Azt, hogy melyik körzethez tartozunk a választások előtt postázott értesítésből tudhatjuk meg. Fontos, hogy szavazati joggal csak azon állampolgárok rendelkeznek, akik már betöltötték 18. életévük.
A választóhelységek mindkét választási napon reggel 7 órától este 10 óráig vannak nyitva. Belépve a választóhelységbe ellenőrizzük a kihelyezett értesítőtáblán a visszalépett jelöltek listáját. Ne felejtsük otthon személyazonossági igazolványunk vagy útlevelünk – személyazonosságunk igazolására szolgáló okirat nélkül ugyanis nem szavazhatunk (a jogosítvány nem számít annak). Miután a választási bizottság valamely tagja bekarikázza nevünk (megelőzve azt, hogy egy személy többször szavazzon), megkapunk tőle egy lepecsételt borítékot és a szavazólapot – ezt aláírásunkkal is igazolnunk kell. Ezzel a kis csomaggal aztán egy szavazófülkébe távozunk. Miután bekarikáztuk a kiválasztott jelöltet, egyszerűen csak belehelyezzük a szavazólapot a borítékba, leragasztjuk majd pedig az urnába dobjuk és voilá.
Nem árt viszont az óvatosság, könnyűnek tűnhet a feladat, de nagyon egyszerűen érvénytelenné válhat szavazólapunk. Csak egy jelöltet karikázzunk, még ha nehéz is a választás. Több jelölt karikázása esetén ugyanis szavazólapunk érvénytelennek számít, ugyanúgy ha senkit sem karikázunk vagy ha egynél több szavazólap került a borítékba – ebben az esetben tehát nem éri meg spórolni a papíron, borítékon.
Ha hibát vétenénk a karikázásnál, vagy másképp értvénytelenítenénk szavazólapunk még mindig kérhetünk a szavazóbizottságtól egy újat, és nekifuthatunk még egyszer. A hibás szavazólapot viszont mindenképp le kell adnunk a bizottságnak, amely azt egy speciális urnába helyezi. Abban az esetben, ha a hibás szavazólapot szuvernírként magunkkal vinnénk, a törvény értelmében akár 33 eurós büntetést is kiróhatnak ránk.
Hogy szerezzem be választói igazolványom?
A köztársaságielnök-választáson lehetőségünk van állandó lakhelyünkön kívül is szavazni, viszont ehhez választói igazolványra van szükségünk. Ezzel bármelyik választókerületben leadhatjuk voksunkat. Ennél a választásnál nincs lehetőség külföldről szavazni.Az igazolvány kiadását annál a városnál vagy községnél kell kérvényezni, ahol az állandó lakhelyünk be van jelentve. A választói igazolvány kiadásakor automatikusan kihúzzák nevünket a saját választókörzetünk listájáról. Ne ijedjünk meg akkor sem, ha esetleg terveink időközben megváltoztak, és mégis otthon szavaznánk. A választói igazolvánnyal ott is nyugodtan letehetjük voksunkat. Ne felejtsük el, hogy minden körre külön igazolványra van szükségünk (egy időpont – egy igazolvány).
Választói igazolványunkat több módon is beszerezhetjük – személyesen, postai úton vagy e-mailen keresztül is kérvényezhetjük kiadását.
Ha személyesen kérvényezzük a választói igazolvány kiadását, azt az illetékes városi ill. községi hivatalban tehetjük meg egy nappal a választás napja előtt – az első forduló esetében március 15-ig, a második fordulónál március 29-ig. Ezt megteheti egy általunk felhatalmazott személy is.
Írásban és e-mailen keresztül is az igazolvány kiadását legkésőbb 15 munkanappal a választások napja előtt kell kérvényeznünk. Fontos, hogy a kérvénynek 15 munkanappal a választások előtt meg is kell érkeznie. Az első kör esetében a határidő 2019. február 25-e, a második kör esetében 2019. március 11. Lehet, hogy a postai kérvényről már majdnem lecsúsztunk, de egy e-mail megírása tényleg csak pár perc kérdése. Sőt az interneten (Jakub Tomišnak hála) egy minta is elérhető, amely az üzenet megírását még jobban meggyorsítja. Ha nem lennénk biztosak abban, mi a dolgunk a slovensko.digital weboldalán pontos leírást találunk a választói igazolvány megszerzéséhez szükséges összes lépésről.