Egy gólvágó a gyárból
Ha valakinek azt mondtam volna a Premier League 2015/16-os szezonja előtt, hogy a Leicester City harcban lesz a bajnoki címért csaknem féltávnál, talán enyhe kifejezés, hogy kinevet. Hát, még ha azt is hozzátettem volna, hogy a góllövőlistát Jamie Vardy vezeti majd, akkor tán még azt sem hitte volna el, hogy tudom, mi az a futball.
Márpedig az angol labdarúgó bajnokságban most nagyon is ez a helyzet, a Rókák csak rosszabb gólkülönbségüknek köszönhetően tanyáznak a második helyen. Az angol csatár pedig igazi gólvágóvá avanzsált, és nem mellékesen immár egy Premier League rekord tulajdonosa.
Pedig a már említett rekordig (később erről szó lesz bővebben), ahogy focista berkekben már csak lenni szokott, elég rögös út vezetett. Sheffieldben született, így nem csoda, hogy az egykor szebb napokat is látott Wednesday csapatában rúgta először a bőrt. Ám a hillsboroughi pályafutása nem tartott sokáig, így kénytelen volt egy másik dél-yorkshirei klubba, a Stocksbridge Park Steelers csapatába igazolni. Itt már a felnőttek között is bemutatkozhatott, ám 30 fontos keresetéből nem tudott megélni, így mellette kénytelen volt munkát vállalni egy orvosi sínpólyákat készítő gyárban.
Innen a Halifax Townba vezetett Vardy útja, ahol rögtön az első szezonban 27 góllal házi gólkirály lett, elnyerte az év játékosa díjat a bajnokságban, valamint aranyérmet is ünnepelhetett klubjával. Teljesítményére persze máshol is felfigyeltek, így a következő idény elején a Fleetwood Town csapatához igazolt, ahol a szokásosnak mondható gólkirályi és bajnoki cím mellé Championship (angol második vonal) csapatok érdeklődését is felkeltette.
Befutónak végül a Leicester City csapata bizonyult, pedig a Blackpool akkori menedzsere, Ian Holloway is szemet vetett a gólvágóra. A Rókáknál azonban megfenekleni látszott a felfelé ívelő karrier, jelentős formahanyatlás jellemezte ekkor, és a szurkolók részéről is sok negatív kritikát kapott. Távozását fontolgatta, azonban az edzői stáb végül maradásra bírta. Hogy ez mennyire jó döntésnek bizonyult valójában, azt a következő szezonban bizonyította be. Az idény során elért 16 góljával elévülhetetlen érdemeket szerzett abban, hogy a Leicester újra visszajutott a legjobbak közé, feljutott a Premier Leaguebe.
Az idény elején Vardy szerződését meghosszabbították 4 évvel, de az első két mérkőzést sérülés miatt kihagyta. Első PL gólja sem akármilyen körülmények közt született meg, ugyanis csapata már 1-3 –as hátrányban volt a nagynevű Manchester United ellen, ám a Leicesternek sikerült a bravúros fordítás, és 5-3 –ra diadalmaskodott. A maradék négy találatban is tevékeny részt vállalt, hiszen mindegyik előkészítésében részt vett. Csapata végül a 14. helyen végzett, de Roy Hodgson szövetségi kapitány 2015 májusában így is válogatott meghívót küldött a szélsőként is bevethető támadónak, aki 3 meccsen is pályára léphetett a háromoroszlános mezben, barátságos találkozók mellett Európa-bajnoki selejtezőn is megmutathatta tudását.
Az abszolút áttörés azonban a Premier League idei kiírásában jött el számára. A Rókák Claudio Ranieri mester vezetésével 14 mérkőzés után csak rosszabb gólkülönbségüknek köszönhetően tanyáznak a csillagászati nagyságrendekkel nagyobb költségvetésből gazdálkodó Manchester City mögött a második helyen, mindössze egy vereséget elszenvedve. A csapat eddigi 29 góljából Vardy 14-et vállalt magára, és egy rekordot is megdöntött a hétvégén. Ő lett az első játékos, akinek sikerült 11 egymást követő bajnoki mérkőzésen a hálóba találnia. A dolog pikantériája, hogy pont annak a Manchester Unitednek lőtte be a csúcsot jelentő gólt, ahol az addigi rekorder, Ruud van Nistelrooy játszott.
Szigetországi labdarúgóként azonban a ragyogás mellett a botrányok sem kerülhették el Jamie Vardy pályafutását. Előbb 2007-ben keveredett egy kocsmai verekedésbe, melynek következményeként fél évig nyomkövető jeladóval ellátott karperecben volt kénytelen pályára lépni. Majd 2015 augusztusában a The Sun, brit bulvárlap, közzétett egy videót, melyen egy kaszinóban a csatár egy ázsiai férfit illetett rasszista jelzőkkel.
A kérdés ilyen esetekben az, hogy az aktuálisan nagyot futó „kiscsapat” meddig bírja az iramot, illetve, hogy Jamie formája meddig tart ki, hogyan lesz képes kezelni egy esetleges hullámvölgyet. Az angol labdarúgásnak mindenesetre nagy szüksége lenne egy vérbeli befejező csatárra, hiszen Alan Shearer óta nem volt játékos, aki futószalagon szállította volna a gólokat. Wayne Rooneynak igaz voltak jobb periódusai, de ő gyakran kényszerül más posztokra a mérkőzések során. Mindenesetre minden adva van ahhoz, hogy a nyári Európa-bajnokságon beírja a nevét a klasszis gólvágók közé a szigetországon kívül is.
(wiki, twitter, The Sun)