Előtérben a hatékony kommunikáció
Hogyan írjunk meggyőző beszédet? Milyen kifejezésekre ügyeljünk? Hogyan készítsünk effektív prezentációt? Ezekre a kérdésekre ad választ a pozsonyi szakkollégium retorika kurzusa.
Harmadik évét kezdte meg szeptemberben a Pozsonyi Magyar Szakkollégium, s harmadik éve indult a retorika kurzus oktatása. „Az első év óta ez a legnépszerűbb foglalkozásunk – mondja érdeklődésünkre Mózes Szabolcs, a szakkollégium igazgatója – Ez több tényezőnek is köszönhető. Egyrészt készségfejlesztő óráról van szó, ami eleve népszerűbb a diákok között, mint a klasszikus tudásbővítő szemináriumok, emellett fontos a pozitív légkör és a diákközpontú munka.”
Ez utóbbiban partner Rétvári Márton, aki harmadik éve a kurzus gazdája. „Nagyon jó tapasztalataim vannak a pozsonyi diákokkal. Budapesten a Corvinus Egyetem mellett működő Retorika Műhelyben évek óta vezetek hasonló jellegű szemináriumokat, és azzal összehasonlítva is kiemelkedően jól teljesítenek a szakkolis hallgatók” – emeli ki a Corvinus Egyetem oktatója.
A kurzus célja, hogy megtanítsa a diákokat a magabiztos és hatékony nyilvános szereplésre. Mindenki életében eljön ugyanis az a pillanat, amikor beszédet kell mondania – legyen az akár csak egy baráti vagy családi társaság előtt elmondott szöveg –, amikor a munkában prezentálnia kell egy új projektet. Sőt, nem kell a leendő munkahelyig menni, már az egyetemen szükségük van a diákoknak arra, hogy jól bemutassák mások és a tanáraik előtt az eredményeiket.
„A retorika szeminárium által sikerült megtanulnom, hogy milyen egy érdekes prezentáció, tehát ha valamiről elő kell adnom, akkor nem fogom a fejemet, hogy mihez is kezdjek, nem izgulok annyira, tudom kezelni a helyzetet” – meséli Balaskó Réka szakkollégiumi hallgató.
A kurzus, mely a Bethlen Gábor Alap támogatásával valósul meg, a téli szemeszterben zajlik, és mindig az első szakkollégiumi évfolyam abszolválja. A diákok megtudják, milyen technikákat használhatnak egy beszéd megírása és előadása közben, tartalmilag hogyan kell felépíteni a szöveget, az előadás során mire kell ügyelni. Az elméleti alapvetések elsajátítása után saját szövegekkel érkeznek, amelyeket az órán elmondanak a többiek előtt. A kurzus elején, és zárásként a végén is – természetesen más-más témában és hosszban. A kettőt összevetve láthatják, mennyit fejlődtek a félév alatt.
A kurzus része a prezentációkészítés is, ami az utóbbi években különösen felértékelődött. Ezzel ugyanis szinte mindenki találkozik már az egyetemi évei alatt, de legkésőbb akkor, amikor munkába áll. Prezentációt készíteni elvileg mindenki képes, ám egy ütős, a figyelmet lekötő, az üzeneteket hatékonyan átadó prezentációt alkotni nem olyan egyszerű.
A retorika kurzus a mostani elsősök között is népszerű. Ami fontos, decemberben véget ér, ám februárban egy rokonjellegű szemináriummal gyakorlatilag tovább folytatódik. A nyári szemeszterben ugyanis a vitakultúra kurzus várja az elsősöket – itt érvelni, vitázni tanulnak, elsajátítva ezek tartalmi és technikai elemeit.
„A jövő értelmiségének nem csak tartalmilag kell felkészültnek lennie. Fontos a lexikális tudás, kurzusaink fele tudást bővít, hátteret és kontextusokat ad. Ám nélkülözhetetlen a készségfejlesztés is, erre ugyanolyan hangsúlyt fektetünk a szakkollégiumban. Fontos, hogy a jövő felvidéki magyar értelmisége tudjon érvelni, merjen felszólalni, és ha már felszólal, ezt közérthető, bevonó módon, magas színvonalon művelje. Egyebek mellett ezt szolgálja a retorika kurzus is” – mutat rá az igazgató.
Fotók: Pozsonyi Magyar Szakkollégium