Nőnek lenni Szlovákiában
Virágcsokrok és bon-bonok, vigyorgó politikusok MDŽ felirattal a hátuk mögött, köröttük tapsoló nyugdíjasok. De mit is ünneplünk pontosan nőnapkor és miért éppen március 8-án?
A nemzetközi nőnapot 1911-ben tartották meg először, viszont csak 1913-tól március 8. a hivatalos napja. Hivatalos ünneppé 1977 óta vált az ENSZ által. Megalakulásának okát kutatva, a legtöbb országban a múlt század elején erősödtek fel a nők követelései szociális-gazdasági jogaik kiszélesítésére, a foglalkoztatásban és a bérezésben érvényesülő hátrányos megkülönböztetés megszüntetésére. Az akkori tüntetéseken a nők választójogának megszerzése volt az egyik fő cél. Ami március 8-át illeti, egyesek szerint a New York-i textilmunkásnők 1857-es sztrájkjának, míg mások azt állítják, hogy egy szintén New York-i gyárban 1908-ban ezen a napon bekövetkezett, 129 munkásnő életét követelő tűzvésznek az emlékét idézi.
Mi az, amit még mindig nem sikerült kiharcolni?
Noha a nőnap egy kiváló alkalom arra, hogy emlékeztesse a társadalmat a nők társadalomban való óriási szerepére, a férfiakkal való egyenlőségükre, valamint ugyanakkor kiszolgáltatottságára és védtelenségére is, néhol még mindig radikális különbségek mutatkoznak a két nem között. Ilyen terület például a munkapiac. A nemek között az Európai Unióban is mutatkozik bérkülönbség, még annak ellenére is, hogy már 1975-től tiltva van a díjazásbeli megkülönböztetés. A problémára mivoltjára jól mutat rá az is, hogy 2009 márciusában az Európai Bizottság kampányt indított a nemek közötti bérszakadék megszüntetéséért.
A Slovak Spectator cikke szerint Szlovákiában a nők előnytelenebb helyzetben vannak, mint a többi EU tagországban, ami a munkáltatást, a fizetést, családellátást, valamint a saját vállalkozást illeti. Az Európai Unióban a nők általánosan 16%-kal keresnek kevesebbet férfi társaiknál. Szlovákiában ez a különbség egészen 21% – derült ki a Slovenská Sporiteľňa bank adataiból.
Az Eurostat által kiadott Gender Equality Index a nők és a férfiak közötti különbségeket vizsgálja olyan területeken, mint a munkaerő piac, az oktatás, a fizetések, egészségügyi ellátás és a társasági életben vállalt szerep. Szlovákia jelenleg 52,4 pontot birtokol a maximum 100-ból, míg az átlag összeg 66,2 pont. Ezen felül Szlovákia az egyetlen olyan ország, ahol a nemek közötti egyenlőség csökkent, összesen 7 szintet süllyedve.
Lenka Buchláková, a Slovenská Sporiteľňa elemzője szerint a fizetések alacsony mivoltát az anyai teendőknél kell keresni. A szülési szabadság igénybevétele ugyanis lassabb karrieri előmenetelt eredményez. A nők számára gyakran jelent gondot a műszaki pozíciók betöltése, valamint a férfiak által dominált IT szektorban való elhelyezkedés is. Az oktatásuk azonban itt nem játszik szerepet, mivel általánosan véve a nők magasabb végzettséggel rendelkeznek a férfiaknál. Viszont, hozzátette azt is, hogy azok a dolgozó nők, akiknek 6 évesnél fiatalabb gyermekük van, csak 9%-kal vannak kevesebben, mint a gyermektelenek. Nálunk ez a különbség egészen 30%. Ezen kívül országunkban a vezető pozícióban levő nők aránya jelenleg 6,5%.
Esélyegyenlőség gyermek születése esetén
Országunkban a férfiak is vehetnek ki szülési szabadságot, melynek szabályai a következőek: először az anya lép szülési szabadságra, majd őt váltja az apa – tehát egyszerre mindketten nem lehetnek. Ugyanarra a gyerekre ugyanabban az időszakban mindketten nem kaphatnak anyasági pótlékot, viszont két különböző gyerek után igen. Erről bővebben ITT olvashatnak.
Kiemelt kép: Planoly