Slota és Mečiar emberei valahogy ott maradtak az új SNS-ben is
Az egyszeri polgárnak, aki nem követi túlzottan a szlovákiai belpolitikai eseményeket, az a benyomása támadhat a Szlovák Nemzeti Párttal kapcsolatban, hogy a magyarfaló Ján Slota és Anna Belousovová kirúgása, valamint a mutyisok mellékvágányra állítása óta „megtisztultak” és konszolidálódtak a nemzetiek. Pedig azért akad néhány érdekes figura az SNS-nél, mely jön fel, mint a talajvíz – a legtöbb felmérés biztos parlamenti résztvevőnek méri a pártot.
A most nyilvánosságra hozott választási listájuk első helyen a párt elnöke, Andrej Danko áll, aki a Slota után romokban heverő SNS-t kirángatta a mocsár legmélyéről, leginkább azzal, hogy teljesen elhatárolódott a volt pártelnöktől, és ki is rúgatta. Kapott is ezért hideget-meleget a „legendától”, aki azt mondta:
Danko „hazug félcigány, aki a seggembe mászott,”
egyébként pedig maga Slota „építette fel”.
Ez utóbbi állítás egybként pontos. Danko, aki képviselői asszisztensként került az SNS-be még 2006-ban, az első Fico-kormány idején (mikor az SNS kormánytag volt), több felügyelőtanács tagja is volt a nemzetiek elnökének köszönhetően. Emellett ügyvédként további, SNS-jelöltek vezette cégekben is jól keresett. 2012 szeptemberében már ott ült Slota és Rafael Rafaj mellett azon a sajtótájékoztatón, mikor a veterán pártelnök bejelentette, generációváltás lesz a pártban, az SNS új elnökét pedig az asztal mögött látják az újságírók.
Az SNS új listáján a második helyen egy igazi politikai dinoszaurusz, Jaroslav Paška, a párt korábbi EP-képviselője áll – ő korábban, még a 90-es évek első felében oktatásügyi miniszter is volt a Mečiar-kormány idején.
Az ötödik helyen Štefan Zelník, egy másik veterán áll, az első Fico-kormány idején a Denník N szerint az egyik legnagyobb parlamenti hiányzó volt – Mečiar idején pedig egészségügyi államtitkár.
Vladimír Chovan korábban a HZDS színeiben játszott, most az SNS listáján áll a hatodik helyen. Ő is volt miniszter, az első Fico-kormány idején egy ideig földművelésügyi miniszterként dolgozott.
A 14. helyen Eva Antošová áll, szintén korábbi HZDS-képviselő. Ő Vladimír Mečiar egyik kedvence volt, a kétezres évek elején egyenesen a párt központi titkárának posztját töltötte be, és a HZDS listáján a pártvezér mögött a második helyet kapta – talán azért is, mert szőke, attraktív hölgy, Mečiarnak pedig köztudottan ez volt a gyengéje. 2005-ben azonban kizárták a pártból, mert élesen bírálta a párt politikáját – az indok azonban a korabeli tudósítások szerint az volt, mert a Nyitra megyei MKP őt javasolta egy megyei cég felügyelőtanácsának elnöki posztjára. Van egy rendkívül cuki YouTube-csatornája, ahol rendszeresen videoblogol, illetve Facebook-oldala is, ahol nagyon szurkol Andrej Danko pártelnöknek.
A 21. helyen Lukáš Machala áll, a jégkorong-szövetség végrehajtó bizottságának tagja. Apja az a nemrégiben elhunyt Drahoslav Machala, aki Mečiar és Fico tanácsadója is volt, és arról híresült el, hogy megtámadta az utcán Tomáš Janovic írót. Ifjabb Machala egyébként Štefan Nižňanský tanácsadója volt, mikor a nevezett az első Fico-kormány idején a szlovák közszolgálati televíziót igazgatta.
A 27. hely Pavel Kapustáé, aki az 1998-as választások előtt a híres-hírhedt Fašírka című műsort készítette. A Fašírka a királyi adón futott – szatirikus politikai műsorként adták el, de tulajdonképpen csak arról szólt, hogy a kormányváltást elérni igyekvő ellenzéki politikusok ellen kövessenek el karaktergyilkosságot. A műsor minden erejével igyekezett hülyét csinálni Mikuláš Dzurindáékból, és színvonalát jellemzi, hogy előszeretettel szívatta a magyarokat is.
Danko igyekezett ismert arcokat is a listára csábítani, főleg sportolókat. Helyet kapott Dušan Tittel, Tibor Jančula és Ladislav Pecko korábbi labdarúgó, Eduard Hartmann korábbi jégkorongozó, valamint Miroslav Šatan apja, Emil Šatan is.
A teljes lista itt elérhető…
(via Denník N)