Nagymegyeri Burning Angel berobbant a nemzetközi chili termelők élvonalába
Egészen a közelmúltig úgy tudtuk, hogy a jó csípős mártás Indiából, Mexikóból vagy Magyarországról származik. Nemrég azonban Szlovákia is felkerült a sikeres chili termelők térképére. Az elmúlt két évben a nagymegyeri származású Varga Gábor Burning Angel márkájú termékei az Egyesült Államokban, a chiliszószok világbajnokságán sorra nyerték a díjakat.
Gábornak 2017-ben sikerült először az áttörés a World Hot Sauce Award-on, ahol az ultra csípős kategóriában a Mr. T mártásával a fődíjat nyerte el. Idén újra indult, és újra sikert aratott. A 2500 benevezett termék közül a Fever chiliszószával az indiai stílus kategórián belül lett bronzérmes. A rendhagyó Killer Tomatoes dzsemje, édesanyja receptje szerint, viszont a jam/jelly kategóriában lett ezüstérmes. Egy másik nemzetközi megmérettetésen a Hot Pepper Awards keretein belül New Yorkban az Intro elnevezésű mártás szintén ezüstérmes lett. Utána jártunk, hogyan alakult ez a figyelemre méltó sikertörténet.
Mesélj arról, hogy jött létre a Burning Angel chilitermelő márka?
2014-ben kapott el az ihlet. Egy kollégámtól kaptam pár paprikát, azzal a kézenfekvő figyelmeztetéssel, hogy vigyázzak, mert csípősek. Miután véletlenül mégis sikerült a szememet megtörölni, a könnyeken keresztül éreztem, hogy ez bizony szerelem első látásra. A következő évben tíz növényt ültettem el. Mivel közvetlen fogyasztásra nagyon erősek voltak, elkezdtem fürkészni, hogy szelídítsem meg őket. Így született meg a chiliszószok termelésének az ötlete.
A 2016-os év egy következő mérföldkő volt számomra. Több mint 20 fajta chili palántát ültetettem el. Fokozatosan kóstolgattam őket, ismertem meg az ízeket. Emellett bejegyeztem őstermelői vállalkozásomat. Így nem volt akadálya annak, hogy komolyabban beinduljon a munka. Az elmúlt évtől egy mezőgazdász szakértő is segít abban, hogy a paprikák a legjobb feltételek mellett cseperedjenek.
Hogy sikerült elérned ilyen rövid időn belül a szakmai elismerést?
Amikor tudatosult bennem, hogy komolyabban akarok foglalkozni a chili termeléssel, Magyarországra utaztam ihletet keresni. Több chili fesztivált látogattam meg például Solymáron illetve Nagymaroson. Amikor ott bemutattam a termékeimet, sok pozitív visszajelzést kaptam. Ez megerősített abban, hogy jó úton vagyok. A megszerzett tapasztalatok tükrében tökéletesítettem a recepteket. Magunk termesztjük az összes felhasznált chilipaprikát, paradicsomot és a fűszerek nagy részét is. Nem használunk semmiféle tartósítószert és ízesítő anyagokat sem. Én úgy gondolom, hogy az ültetéstől a feldolgozásig a személyes jelenlétünk és gondos odafigyelésünk adja meg termékeink különlegességét.
2017-ben rászántam magam arra, hogy benevezzek az Egyesült Államokban megrendezett chili világbajnokságra, a World Hot Sauce Awards-ra. Az eredményhirdetés karácsonyra esett, így ez számomra egy óriási meglepetés és egy váratlan ajándék is lett egyben. A Mr. T mártás világbajnok lett az ultra csípős kategórián belül.
A díjak, amelyeket nyertél, arra utalnak, hogy az általad lefedett ízvilág nagyon tarka? Milyen típusú chilik vannak?
A chiliszószok előállítási módja és ízpalettája nagyon változatos. A legtipikusabb a Luisiana stílus. Ebben az esetben csak só és ecet szükséges. Egy ilyen tipikus termék például a tabaszkó. A karibi chilinél más fűszerek mellett a gyümölcs íz jelenléte tipikus, a mexikói, salsa változatnál a paradicsom. Továbbá közkedvelt az ázsiai, amelyet édes és édeskeserű ízek jellemeznek.
Én leginkább a mexikói stílust szeretem, amely egyben nagy kihívást is jelent számomra. Itt több odafigyelésre van szükség, mivel az ízek komplexebbek. Nem könnyű megtalálni az egyensúlyt a domináns ízek között. Minden paprika, minden fűszer kicsit máshogy viselkedik, az összhang elérése szinte művészet.
Hogy látod, milyen igények vannak a hazai piacon?
Míg világszerte az ínyencek a különlegességeket keresik az ízekben, nálunk még mindig a legerősebb chiliket keresik. Nincs még annyira jelen a tudatosság, hogy az ízvilág összetettsége az igazi élmény. Szerintem a chili nem csak arról szól, hogy a kés hegyét belemártom a szószba, és belerázom a levesbe.
Gábor, tudni rólad, hogy nem csak a chili termeléssel foglalkozol, hanem hogy kedved leled abban, hogy ételek és italok elkészítése során kísérletezz. Adj pár tippet arról, hogy lehet kreatívan chilit hasznosítani a konyhában?
Hát ez egy jó kérdés. Gulyás, vagy pörkölt készítésekor gyakran szoktam egy kanál chilit is hozzáadni a hagymadinszteléshez, mielőtt a hús belekerül a fazékba. Jellemző ilyenkor, hogy eltűnik a csípősség, a fűszerek beivódnak a húsba, és a nyelv végén egy izgalmas csavar alakul ki. Ezt így gyerek is fogyaszthatják. Az enyhén csípős paradicsomdzsemünk kiválóan illik palacsintához, illetve pácolt húshoz. Ebben az esetben is a sütésnél a csípősség eltűnik, és a paradicsom karamellizált íze válik dominánsá. Gyakran szoktam továbbá meglepni kollégáimat chilis sütikkel. A legnagyobb kedvenc a chilis brownie. És talán most már az sem lep meg, ha néha a kávémat is chilivel fogyasztom, hogy felrázzon.
Végezetül mondj pár szót arról, mik a tervek a jövőbe nézve?
Minden évben növelni tudjuk a termelést. Fokozatosan partnereket keresünk. Éttermeket, tudatos street food árusokat és üzleteket szólítunk meg. Ebben az évben is benevezünk különböző fesztiválokra. Van egy álmom. A világ leghosszabb múltra visszatekintő versenyén szeretnék fődíjat szerezni. És ez benne a szép, hogy sok kemény munka áll még előttünk.