Veszélyben lehet a határon túli magyarok európai parlamenti képviselete?
Nem titok, hogy a következő Európai Parlamentben a Néppárt többségéhez szükség lenne a magyar kormánypárt által biztosított 13-15 mandátumra is. A több hónapja tartó adok-kapokja viszont kikezdte a Néppárt látszólagos erősemberének és szövetségeseinek lehetőségeit.
Ugyanakkor a Fidesznek valószínűleg van még egy ütőkártyája, ha szövetségesei révén – ezek főként a határon túli magyar pártok, illetve a Fidesz által is erősen támogatott szlovén ellenzék – a becsült a 13-15 mandátumnál mégis csak lényegesen több, akár 20 mandátumot biztosít a Néppárti többséghez. Érezhetően sok a „ha” ebben a képletben – írja elemzésében az EUrologus az Index Európai Unión belüli ügyeket figyelő elemző blogja.
Szlovákiában és Romániában jelenleg két-két olyan magyar képviselő van, akik valamelyik kisebbségi párt listáján jutottak be. A két felvidéki Csáky Pál, a Magyar Közösség Pártja részéről és Nagy József, a Híd-Most képviselője. A két párt viszont kibékíthetetlen ellentétben van egymással és jelenleg semmi esélyt sem látni a közös fellépésre, bár vannak összeesküvés elméletekbe illő hírek, hogy mégiscsak létezik valamilyen együttműködési terv a közeljövőre, de erre az elméletre egyelőre nincs bizonyíték. A Fidesz mindenesetre az MKP-t támogatja, Csáky Pál pedig kitart a magyar kormány mellett.
Az Európai Parlament legutóbbi mandátumbecslése alapján viszont egyik pártnak sem lesz EP-képviselője, az MKP 3,2, a Híd pedig 4 százalékon áll.Nem sokkal jobb a helyzet Romániában, ahol az RMDSZ jelenleg két képviselővel rendelkezik, Winkler Gyula és Sógor Csaba személyében. Sógor valamiért kegyvesztett lett, a lista 5. helyére került annak ellenére, hogy az egyik legismertebb erdélyi magyar politikusról van szó, aki 2007 óta, tehát Románia csatlakozása óta tagja az EP-nek, és mindig kiállt a magyar kormány mellett.
A felmérések szerint az RMDSZ 5,1 százalékon áll, ami a legjobb esetben is csak egy mandátumot jelent (ez a listaelső Winkler Gyuláé lesz), de könnyen kerülhet öt százalék alá is, akkor pedig ez a mandátum is elvész.Amikor a Fideszt márciusban felfüggesztették az Európai Néppártban, egyetlen párt volt, amelyik határozottan kijelentette, hogy ha a Fidesz megy, nekik sincs maradásuk: a Szlovén Demokrata Párt (SDS). Igaz, ők a néppárti tagságról beszéltek, nem pedig a néppárti frakcióról. De tételezzük fel, hogy a kettő együtt jár.
Az SDS-nek most három EP-képviselője van, ennyi biztosan nem lesz a következő öt évben. Koalícióban indulnak a Szlovén Néppárttal (SNS), akik szintén ellenzik a Fidesz kizárását, de saját szolidaritási kilépésükről még nem beszéltek. A felmérések szerint a választási koalíciójuknak két EP-képviselőjük lesz, egy az SDS, egy pedig az SNS színeiben. Itt tehát nagy valószínűséggel még eggyel kevesebb mandátumra számíthat az Európai Néppárt.
Másrészt a határon túli magyar képviselők számának csökkenése jelentős veszteség a kisebbségi magyarok érdekképviselete szempontjából is, elég csak a Minority SafePack nevű, az őshonos kisebbségek védelme érdekében indított kezdeményezésben betöltött szerepükre utalni.
Kiemelt kép: napi.hu