EP-választás: a PS-Spolu tarolt, a Híd bukott, az MKP mandátuma 360 szavazaton múlt
Az EP-választások előzetes eredményei szerint a PS-Spolu koalíció 20,1 százalékkal és négy uniós mandátummal tarolt, a Smer csak a második lett, a harmadik helyet azonban Marian Kotleba pártja, az ĽSNS szerezte meg. A következő uniós parlamentben nem lesz szlovákiai magyar képviselő.
A 2019-es EP-választások eredményei a Denník N által megszerzett nem hivatalos információk szerint így alakultak:
Mindez azt is jelenti, hogy az EU-s csatlakozásunk óta ez lesz az első olyan uniós parlament, amelyben nem lesz szlovákiai magyar képviselő. A Híd ugyanis mélyen a küszöb alatt (2,6 %) végzett, az MKP pedig 4,96 százalékot ért el, vagyis nagyjából 300-360 szavazattal maradt a bejutási küszöb alatt.
Mandátum nélkül maradt a kormányzó SNS, az olasz szélsőséges Matteo Salvinivel kampányoló Boris Kollár párja, a Sme rodina és a Keresztény Unió is.
Az EP választásokat a PS-Spolu koalíciója nyerte. A 20,1 százalékos eredmény négy uniós mandátumot ér. Ezzel a PS-Spolu elvette az elsőbbséget a Smertől, amelynek 15,7 százalékos eredménye három mandátumra elég. A harmadik helyet a szélsőjobboldali ĽSNS szerezte meg 12,1 százalékkal. Kotleba pártja 2 képviselőt küldhet Brüsszelbe. A negyedik hely az Kereszténydemokrata Mozgalomé (KDH). Alojz Hlina pártja 9,7 százalékos eredménye egy vagy két uniós mandátumot ér. A második jelölt akkor kerül a brüsszeli testületbe, ha a britek távoznak az unióból. A sorban az ötödik a 9,6 százalékos eredményt produkáló SaS, amelynek két uniós mandátum jut. Az Igor Matovič vezette OĽaNO pedig egy képviselőt küldhet Brüsszelbe.
Ki nőtt, ki esett?
Az EP-választást egyértelmű sikernek könyvelheti el a PS-Spolu koalíciója, a viszonylag új formáció az államfőválasztások után az uniós parlamenti megmérettetést is győzelemnek könyvelheti el. Az kormányzó Smer romló eredménye az elmúlt időszak botrányai után talán nem meglepő. A Marian Kotleba vezette szélsőjobboldali ĽSNS azonban szintén nagy előrelépést könyvelhet el, öt évvel ezelőtt 1,73 százalék választotta őket, most azonban már 12,1 százalék. Ez eddig a legjobb választási eredményük is egyben, az EP-választáson 119 ezren szavaztak Kotleba pártjára.
A most 9,7 százalékot szerző KDH-ra öt évvel ezelőtt még a választók 13,2-a szavazott. Velük ellentétben az öt évvel ezelőtti eredményéhez képest az SaS javítani tudott, 2014-ben csak 6,7 százalékot és egy mandátumot szereztek, most azonban 9,6 százalékot és két mandátumot könyvelhetnek el. A Matovič vezette OĽaNO pedig szintén rontott, most 5,3 százalékot, 2014-ben azonban 7,5 százalékot ért el.
Öt évvel ezelőtt az uniós parlamentből most valószínűleg néhány szavazattal kieső MKP is 6,5 százalékot szerzett és ezzel Csáky Pált küldhették az EP-be. A Híd számára óriási bukást jelent a mostani EP-választás. A 2,6 százalékos eredménnyel még csak meg sem közelítették az öt százalékos küszöböt. A 2014-es választáskor még 5,8 százalékos eredményt értek el, és Nagy Józsefet küldhették az uniós testületbe.
Honnan vannak az eredmények?
A Denník N az előzetes eredményeket több párt által beküldött szavazatszámlálás alapján állította össze. Ez az összesítés nagyban azonos eredményeket mutathat a később nyilvánosságra hozott hivatalos eredményekkel. A hivatalos eredményeket vasárnap este 23:00-kor teszik közzé.
Reakciók
A Híd alelnöke, Ravasz Ábel romaügyi kormánybiztos a közmédia műsorában csalódottságának adott hangot, mivel a következő EP-ben nem lesz szlovákiai magyar képviselő: “Ezt nem értékelhetem pozitívan” – mondta Ravasz. Emlékeztetett ugyanakkor arra is, hogy az előzetes választási eredmények szomorú képet festenek a magyar kisebbség számára, valamint arra, hogy a Hídnak a parlamenti választások előtt alaposan meg kell vizsgálnia, mi történt. Ravasz szerint a végeredményt erősen befolyásolta, hogy a Híd választóinak magja nem ért egyet a Smerrel és SNS-szel kötött koalícióval. „Megfizettük az adót ezért a koalícióért“ -mondta.
Nagy József, a párt EP-listájának vezetője a Facebookon annyit közölt: “Ez a választás sajnos nem az Európai Uniós témákról szólt.”
Bugár Béla pártja egy nyilatkozatot is kiadott, amelyben hangsúlyozzák, hogy az otthon maradottak teret adtak “olyanoknak akik országunkat ki szeretnék vezetni abból a közösségből, amelynek köszönhetően Szlovákiában is jobban, szabadabban és békében élünk.” Hozzáteszik azonban, tiszteletben tartják a választók döntését.
Csáky Pál, az MKP listavezetője a következőket posztolta: “Az eredménytől függetlenül szeretnék megköszönni minden, az MKP-ra leadott szavazatot és személyemre leadott preferenciaszavazatot. Megyünk tovább az utunkon – együtt!” A pártvezetés, az elnök egyelőre hallgat.
Michal Šimečka (PS) a Progresszív Szlovákia és a Spolu koalíciójának listavezetője az összefogás fontosságáról beszélt: “Az emberek értékelték, hogy a közös érdeket az egónk fölé tudtuk helyezni és képesek voltunk összefogni.”
A miniszterelnök, Peter Pellegrini így kommentálta az eredményeket: “A szombati EP-választások előtt két veszély fenyegetett – egyrészt, hogy a választópolgárok nem tartják majd fontosnak, hogy szavazzanak, emiatt nagyon alacsony lesz a részvétel, illetve félő volt, hogy teret nyernek az Európa-ellenes erők, amelyek nyilvánvalóan azt tervezik, hogy tönkretegyék a sikeres európai projektet. Még ugyan nem ismerjük a hivatalos eredményeket, de nagyon örülök, hogy ez a két veszély megszűnt.”
Az SNS, amely 2014-ben és most sem ugrotta meg az 5 százalékos küszöböt, vasárnap délutánig csak a Facebook-oldalán posztolt bejegyzésekben kommunikált. Az egyik posztban sajnálatosnak nevezik, hogy a nemzeti és hazafias érzelmű választók az ĽSNS-nek hittek, és ezzel a szavazataik elvesznek. “Az idő majd megmutatja ugyanis, hogy a gárdista egyenruhába öltözött Kotleba úr otthon és külföldön is csak árt a szlovák nemzeti politikának” – írják az egyik bejegyzésben.
Az SaS már a vasárnap délelőtt kiadott sajtónyilatkozatában azt írja, jobb eredményt is el tudtak volna képzelni. Úgy becsülték, hogy két mandátumot szereznek, ami meg is történt. “De távolról sem mondhatjuk, hogy ez siker volt, először is meg kell vizsgálnunk az eredményeket és a párton belül ehhez kell igazodnunk” – írják a közleményben.
A leköszönő köztársasági elnök, Andrej Kiska a választások eredménye kapcsán elmondta: “Igazolást nyert, hogy az eberek változást akarnak.” Kiska azt írja, bízik benne, hogy a jövő tevasszal esedékes parlamenti választások a demokratikus erők javára rajzolják át Szlovákia politikai térképét.
Kiemelt képs: debatingeurope.eu