Jön a válság, nem jön a válság, hogy is van ez?
Gazdaságilag nagyon erős évek vannak mögöttunk. A padlón a kamatok, az egekben az ingatlanárak, sok helyen hallani lufiról, egyes újságok a legkisebb kilengésekre is azt kiabálják, hogy “itt a krízis, itt a krízis!” – persze, hogy az átlagember kapkodja a fejét, hogy akkor mi is van? A mai cikkünkben megpróbálunk ehhez támpontokat adni: mikor kell és mikor nem kell bepánikolni, illetve, hogyan használjuk a józan paraszti eszünket az egyes helyzetekben.
Elsősorban tisztázzuk, a recesszió természetes velejárója a gazdaságnak, amióta kölcsönöket is lehet felvenni. Ezt nevezzük ciklikusságnak: ha ömlik a pénz a gazdaságba, akkor minden beindul extrém gyorsasággal, majd mikor a gazdaság túlhevül, lassul a tempó, visszaesik a termelés. Ne feledjük, egy véges erőforrásokkal rendelkező bolygón nem lehet vég nélkül növekedni! Az USA-ban csak a második világháború vége óta 13 recessziós év volt, ezek átlagos hossza 11 hónap. A recesszió a gazdaság számára nem tragédia. (A pénzügyi válság a nagyobb probléma, mikor az eladósodottak nem tudják törleszteni a hiteleiket, és becsődölnek.) Nem kell, hogy álmatlan éjszakáid legyenek attól, hogy beüt a krízis, mert a krízis be fog ütni. Ez olyan, mintha azért aludnál rosszul, hogy lesz-e vihar vagy sem a közeljövőben. A kérdés csak az, hogy mikor, és te hogyan vagy rá felkészülve.
Nostradamus és leszármazottai
Ha valaki meg tudná mondani, mikor is következik be a válság pontosan, az megütné a pénzügyi piacon a főnyereményt. Hiszen akkor tudna eladni drágán, mikor mindenki más vesz, és akkor vásárolna olcsón, mikor mindenki más fejvesztve pánikolva elad. Ám ilyen kristálygömbje senkinek sincs, úgyhogy az elemzők és a cégvezető is csak találgatnak. Szóval, ha azt olvasod, hogy “Jön a válság!” egy-egy napilapban, az is csak olyan emberek véleménye, akik talán egy kicsit többet értenek hozzá, mint az átlag, de ugyanúgy a semmibe lövöldöznek. Martin Vlachynský, az INESS elemzője maga nyilatkozta a Trend magazinnak, hogy ő az elmúlt három évben folyamatosan jelzi, hogy na most aztán tényleg jön a válság, mert ha nem találja el, akkor a be nem teljesült előrejelzésre senki nem emlékszik pár hónap múlva, aki meg pont eltalálja, akkor azonnal hatalmasra nő az emberek szemében. Persze jelek azért vannak, amik mutatják, hogy ez nem teljesen normális helyzet, ami most fennáll. A lakosság eladósodottsága a maximumom, már-már megfizethetetlenül magas lakásárak, és persze itt van
A Legnagyobb Ómen, a fordított hozamgörbe
2019. augusztus 13-án a kétéves amerikai állampapírok kamata magasabb lett, mint a 10 éveseké, 2005 óta először. Miről is van szó? Ha te mint hitelező kölcsönadsz (jelen esetben az amerikai államnak), azt a helyzetet szereted, ha minél rövidebb futamidejű a kölcsön, hiszen annál kisebb a kockázat, hogy történik valami negatív dolog (a hitelkérő tönkremegy, vagy megindul az infláció, ami miatt a kamatok is elszállnak stb.) Ebből következik, hogy minél rövidebb a hitel futamideje, annál kevesebb kamatot kérnek a hitelezők. Egy évre elég mondjuk 3% kamat, de öt évre csak 5%-ra, 10 évre csak 6%-ra adok kölcsön. Ha ez megfordul (és most megfordult), az mindenképp jelzi, hogy a gazdaságban valami nem stimmel. Az utóbbi évtizedek hét legnagyobb válságát előre jelezte az inverz kamat. Volt, hogy két hónap múlva jött a válság, és volt hogy két év múlva, átlagosan azonban az inverz kamat beállta után 7 hónap múlva nagyon rossz lett mindenkinek, gazdasági értelemben. (Vannak közgazdászok, akik állítják, mert az elmúlt 10 évben olyan mértékben átalakult a gazdaság, hogy már nem alkalmazható az a mai állapotokra. Persze, ha beborul az ég, nem feltétlen, hogy jégeső is legyen, azért viszont nem árt betenni védett helyre a kerti székeket.)
Vigyázz, kész, pánik! …Vagy mégsem?
Maradva a viharos hasonlatunknál, ha tudjuk már, hogy eső lesz, akkor lehet, hogy ugyan nem fog a mi picénk is beázni, ám nem árt bezárni az ablakokat, és beengedni a kutyát a lakásba. Vagyis a gazdasági válság előtt is vannak lépések, amiket megtehetünk, nem fájdalmasak, ám nagyban segítenek átvészelni a rosszabb éveket.
Kevesen gondolják, ám a Bibliában, különösen az Ószövetségben sok hasznos pénzügyi utalás van, a mai cikkünkbe leginkább az ókori egyiptomi fáraók “krízis menedzsmentjét” elevenítenénk fel. Jákob fia, József, Egyiptomban a fáraó börtönében raboskodott, amikor a fáraó különöset álmodott, és egyedül ő volt képes megfejteni azt:
“Láttam hét szép, kövér tehenet. Aztán láttam hét nagyon sovány tehenet. És a sovány tehenek felfalták a kövéreket. A második álmomban hét teljes, érett gabonakalászt láttam, melyek egy száron növekedtek. Ezután hét vékony, elszáradt gabonakalászt láttam. És a vékony gabonakalászok kezdték elnyelni a hét szép gabonakalászt.”
József pedig azt mondja a fáraónak:
“A két álom ugyanazt jelenti. A hét kövér tehén és a hét teljes gabonakalász hét évet jelent, a hét sovány tehén és a hét vékony gabonakalász pedig további hét évet. Hét olyan év következik, amikor bőséges lesz a termés Egyiptomban. Azután hét olyan esztendő következik, amikor nagyon gyéren terem majd a föld.”
És itt jön a számunkra érdekes rész, József tanácsa:
“Válassz ki egy bölcs férfit, és bízd meg őt a termés begyűjtésével a hét bő esztendő alatt. Akkor az emberek nem fognak éhezni a hét szűk esztendő alatt, amikor majd rossz lesz a termés.”
A párhuzam egyszerű. Épp a hét bő évet éljük, csak sajnos nálunk erről senki nem álmodik, 0s nem figyelmeztet. A politikusaink választási és nem gazdasági ciklusokban gondolkodnak, az átlagember pedig az “egyszer élünk” elven vásárol, költekezik… és adósodik el. Az elmúlt hat év alatt megkétszereződtek Szlovákia lakosságának kölcsönei. Csak az elmúlt két évben 7,1 milliárd euró hitelt vettünk fel, miközben csak 3,7 milliárd eurót tettünk be. Amióta 2005-ben bevezették a magáncsődöt Szlovákiában, azóta összesen 28 500 ember igényelte azt. A havi rekord idén májusban volt, amikor egy hónap alatt 1500-an kérvényeztek csődeljárást (vagyis egy átlagos falunyi ember!).
Hogyan spóroljunk a hét szűk esztendőre?
- Elsősorban hagyjuk abba az esztelen költekezést. Ha valami nagyobb összegű kiadásunk lesz (téli gumi, autóbiztosítás, házfelújítás jövő tavasszal), már most kezdjünk el rá készülni. Vagyis tegyünk félre kisebb összeget minden hónapban, akkor kevésbé lesz megterhelő a családi kasszának. Nem győzzük hangsúlyozni a hathavi rezerva, ami fedezi fél évig a kiadásainkat, akkor is, ha a család egy tagja elveszítené az állását. A legtöbb családi költségvetésből le lehet csípni, és havi 40 euróval spórolva, egy év alatt is már szép összeget hoz a megtakarítási számlára.
- Ha mindenképp kölcsönt kell felvennünk, általános szabály, hogy a tárgy használati ideje hosszabb legyen, mint a rá felvett kölcsön törlesztési ideje. A legnagyobb felelőtlenség nyaralni, karácsonyi ajándékokat venni kölcsönből. Ha minden hónapban az utolsó centig elköltjük a fizetésünk, és még kölcsönt is akarunk felvenni, az azt jelenti, hogy a kiadási oldal megnövekszik (a törlesztőrészlettel), míg a bevételek nem nőnek arányosan. Szóval valamiről le fog kelleni mondanunk. Gondoljuk át, hogy nem tudnánk-e lemondani róla kölcsön nélkül is, a pénzt pedig félretenni. Ez lenne a legideálisabb eset, akkor megspórolnánk a banknak kifizetendő kamatok összegét.
- Légy olyan alkalmazott, akinek a hiánya meglátszik. Ha a cég számára tényleg értékes vagy, akkor a leépítés idején nem te leszel az első, akitől búcsút mondanak. A legjobb befektetés, ha magadba fektetsz. Tökéletesítsd a nyelvtudásod, a számítógépes, vagy a szakmai ismereteid. Az online világ rengeteg ingyenes tanfolyamot, kurzust kínál. Ha a fejedben használható tudás van, nem lesz problémád az elhelyezkedéssel.
- Akik a nyugdíjukra valamilyen befektetésben spórolnak, annak idéznénk Douglas Adams örök klasszikusát: “NE ESS PÁNIKBA!”. Ha megijedsz, mert esik a paic, és a befektetési alapokból azonnal kivonod az összes pénzed, az azt jelenti, hogy drágán vettél és olcsón adtál el. Vagyis a létező legrosszabb piaci viselkedést követted. Ha a nyugdíjadig még van hátra 10-15-20 év, az azt jelenti, hogy arra pénzre csak 10-15-20 év múlva lesz szükséged. Vagyis addig stabilizálódik a piac, és te csak nyerhetsz az ügyön. Idéznénk két klasszikust: Rotschild báró azt mondta a 18 században: “Vásárolni akkor kell, amikor vér folyik az utcákon”. Ettől jóval visszafogottabb már Warren Buffet, de az ő üzenete is ugyanaz: „Mindegy, hogy zokni vagy részvény, jó minőségű árut akkor szeretek venni, ha árleszállítás van.”
Fogadjátok meg a tanácsaik.