20 éves a LEGO Star Wars
1999 (is) fontos évszám a Star Wars-univerzumban. Az év első fele természetesen a Baljós árnyak premierjére való készülődéssel telik, ám ekkor jelennek meg az előzményfilmhez kapcsolódva az első LEGO Star Wars-készletek is. A LEGO csoport és a Lucasfilm között létrejön tehát a megállapodás, a 98-as licenceszeződés elindítja azt a hosszú távú együttműködést, amely a mai napig meghatározza a játékipar arculatát.
Az árukapcsolás emellett az év számos termékére kiterjed, a Pepsi Star Wars-kupakkolekciót dob piacra, az Yves Saint-Laurent sminkkészlet reklámjához Amidala királynő képmását használják fel. Ugyanakkor a LucasArts gondozásában megjelenik PlayStationre a The Phantom Menace videojáték, a Lucas Learning pedig kiadja a Yoda’s Challenge-et, a matematikát, az olvasást és a zenét népszerűsítő CD-ROM-ot. Jar Jar’s Journey címen interkatív mesekönyv lát napvilágot, a Taco Bell minden megvásárolt üdítő mellé Baljós árnyak-pohárfedeleket kínál, a Hasbro pedig piacra dobja a 90 cm-es elektronikus nabooi királyi blokádtörő cirkálót. És így tovább a könyveken át a porcelánszobrokig.
A Star Wars – Évről évre: egy galaxis története című kiadvány május 3-ához kapcsolódó leírása jól érzékelteti az akkori hangulatot: „Megérkezik az amerikai boltokba az első epizód merchandise-a. Az elsöprő rajongói érdeklődésre reagálva néhány áruházlánc – köztük a Wal-Mart, a Super Kmart, a K-B Toyworks, az FAO Schwarz és a Media Play – egyes üzletei »Éjféli Őrület« jeligével 0 óra 1 perckor nyitnak. A kihagyhatatlan ereklyék közt találni apró chippel ellátott Hasbro akciófigurákat, amelyek egy (külön kapható) olvasóval beszédre bírhatók, új LEGO Star Wars-készleteket, és egy sor könyvet is a legkülönbözőbb korosztályok számára.”
Valóban, a SW-termékeket ugyanolyan lelkesedéssel fogyasztják ötéves gyermekeink és nyolcvanéves öreganyáink. A Star Wars és a témakiegészítők terjesztése minden idők egyik legsikeresebb médiamarketingje, piaci stratégiája. Állítólag a SW-ereklyék száma kétszer annyi, amennyi ember él a Földön (de lehet, hogy több). Még olyan kiadvány is létezik – talán nem is annyira meglepő módon –, amely a film képrendszerének segítségével ismerteti meg olvasóival a Biblia tartalmát. (Ahogy John Sutherland Sikerkönyvek c. munkájában megállapítja: „a Csillagok háborúja elérte a Coca-Cola minden nemzedékre kiterjedő vonzerejét”.)
Ebben a hallatlanul szerteágazó megakontextusban ugyanakkor különleges helyet foglal el a LEGO Star Wars sorozata. 1999-ben jelenik meg az ikonikussá váló 7140-es X-szárnyú vadász, majd a négy film kapcsán több mint tíz készlet kerül a játékboltokba. Ha fellapozzuk az Ultimate LEGO Star Wars című kiadványt, azonnal látszik, hogy nem volt olyan év, amelyben szünetelt volna a játékok fejlesztése. A több száz tételt felvonultató enciklopédia segítségével nyomon követhetők a különféle játéktípusok, még az adventi kalendáriumok figuráit is megmutatja a könyv.
A LEGO Star Wars világa a karakterek, az űrhajók és egyéb járművek mellett jeleneteket is tartalmaz, így a kreatív építést és a kombinatorikát (ami a LEGO alapvető célja) összekapcsolja a történetmesélés és a filmszerű látásmód kialakításával is, mely mozzanat magában is visszaadja a Star Wars-univerzum transzmediális rétegzettségét. Emellett elképzelhetetlenül sok irányba lendítheti ki a gyermek fantáziáját, hiszen a LEGO-kockák végtelen folyamot, egymásba ékelhető modulokat alkotnak, így lényegében a felhasználón múlik, hogy miképpen állít össze a játékok kombinálásával egy speciális egységet, akár egy alternatív történetszálat, vagy hogyan épít fel SW-figurákból teszem azt sakk-készletet.
A kicsi kockákból persze nemcsak újrakonstruálható a Star Wars világa (mely 2019-ben – mondanunk sem kell – a 20 éves jubileumi kiadványokkal bővül), de más médiumokban is megjelenhet a legószerűség. Az ébredő Erő például a (film)technikai fejlődés kiaknázása anélkül, hogy az alkotók elszakadnának a Star Wars-univerzum múltjától és komponenseitől. Az egyik jelenetben, amikor C-3PO piros karral jelenik meg, és aggódik, hogy Han Solo felismeri-e, a protokollrobot mondatait az implantra is vonatkoztathatjuk.
Mindenesetre a piros kar eredete a filmben homályban marad, tartalmazza viszont a LEGO Star Wars: The Force Awakens című videojáték, vagyis a nézők egy része el tudja helyezni a látványelemet. Ugyanakkor érdekes, hogy a TIE-vadászok bizonyos típusaiban is vannak ilyen betoldások, s ezeket a LEGO-játékok rendre megjelenítik. C-3PO piros karja tehát felfogható egy LEGO-elemként is, amely egy másik történetből került ide, a legószerűséggel való játék pedig a film öntükröző alakzatává válik, hiszen maga Az ébredő Erő is rakosgatja-variálja a Star Wars-univerzum elemeit. Így vált ez a játék (is) az idők során a messzi-messzi galaxis funkcionális alapanyagává.