20 éves az Episode I: The Phantom Menace (és még valami)
A Star Wars univerzumban 1999 az előzménytrilógia bemutatószezonjának éve volt. A Baljós árnyak debütálásának körülményei jól dokumentáltak, a kísérőjelenségeket nyomon követve azonban egy érdekes – valószínűleg ma már kevesek számára ismert – adatra bukkanhatunk. Médiatörténeti (és talán történelmi) jelentőségű eseményről van szó, melynek megközelítéséhez idézzünk fel néhány jelentősebb mozzanatot a szóban forgó filmmel kapcsolatban.
A Star Wars-rajongók 1999 tavaszán csak álltak és bámultak a Mátrix vizuális effektjein, a produkcióra pedig hirtelen akkora figyelem irányult, ami képes volt ideig-óráig ellensúlyozni a Baljós árnyak szakmai diskurzusokban (pl. a filmiparral foglalkozó médiában) betöltött centrális szerepét. A Star Wars – Évről évre: egy galaxis története című kiadványban a következő utalás olvasható a szituációról: „A közönség szájtátva nézi a Wachowski testvérek keleti filozófiából, magas fordulatszámú akciójelenetekből és szemkápráztató trükkökből gyúrt fantasztikus elegyét, a Mátrixot. A méltó versenytársnak tartott film átmenetileg a régi »Star Trek vagy Star Wars« vitát is háttérbe szorítja.”
A Baljós árnyak reklámkampánya ekkor már a semleges közönségre irányul, melyet a Vanity Fair összeállítása, a mozikba kerülő teljes hosszúságú trailer, a Lucasszal készített interjú a 60 Minutesben, a különféle játékok, könyvek és kiegészítők piacra dobása egyaránt jelez. A bemutató előtt nem sokkal a Star Wars Celebration háromnapos rendezvényén több mint 30 ezren ünneplik a saga folytatását, majd május 19-én mozikba kerül a Baljós árnyak. A film a mozitörténet addigi legnagyobb nyitónapi és nyitóheti bevételét produkálja, a kritika azonban nem fogadja ovációval a produkciót, a teljesítményről több elmarasztaló vélemény lát napvilágot.
A negatív élményösszetevőkhöz hozzájárulhatott többek között az is, hogy a film itt-ott visszamenőlegesen is belenyúlt a klasszikus trilógia motívummintázatába. Például az Erő koncepciója anno találkozott a New Age „filozófiájával”, kellően misztikus és alaktalan volt ahhoz, hogy definiálhatatlan legyen, ám nagyon hangzatosnak tetszett, ezért lehetett vele dolgozni. A Force szó a Star Wars-rajongók kulcskifejezése lett, amely egyben az összetartozást is reprezentálja. Ha az Erő velünk van, nagy baj nem lehet – gondolták a fanok. Ehhez képest az Erővel a Baljós árnyakban valami egészen más történik.
A történetben kiderül, hogy a jedik biológiailag meghatározottak, vérükben magas az ún. midi-chlorian sűrűsége, és minél nagyobb ennek koncentrációja, a hordozója különleges tulajdonságokkal rendelkezhet. A midi-chlorianok olyan mikroszkopikus létformák, melyek megtalálhatók minden élőlény sejtjeiben. Megtudjuk továbbá az adott epizódból, hogy a midi-chlorianok nélkül e „távoli galaxisban” nem létezne élet; s hogy eme apró organizmusok közvetítik az Erő akaratát. (Sőt, a leendő Darth Vadert, Anakin Skywalkert ők nemzették…) Nos, az Erő biológiai magyarázata (szimbiózis) például olyan ütközőpont lehetett, amely konkretizál valamit, és ezért elvágja a további mítoszképződés előtt az utat.
Ezzel együtt, a negatív felhangok ellenére a film Londonban királyi fogadtatásban részesül (szó szerint), Párizsban kiállítás nyílik az első epizód kellékeiből, a kedvező bevételi viszonyok alakulásával egy időben megindul a második epizód szereplőválogatása, majd november elején Kínában ér véget a Baljós árnyak bemutatószezonja. Az 1977-es mintával megegyezően 1999-ben is a regényváltozat megjelenése előzi meg a film debütjét, majd a szuperprodukciót újra bemutatják. A Baljós árnyak esetében december 3-án újra vetíteni kezdik a filmet, egy hétig az Egyesült Államok és Kanada több mint 350 városának mozijai ismét megtelnek a Star Wars rajongóival.
És ezzel elérkeztünk a fent jelzett eseményhez. Az egy hetes vetítés több millió dolláros bevételét ugyanis teljes egészében kb. 180 jótékonysági szervezet kapja meg. Az átutalásra kerülő összegek sorsáról a moziüzemeltetők döntenek. A Star Wars – Évről évre: egy galaxis története így fogalmaz: „Ez az első eset a mozitörténelemben, hogy egy ilyen kaliberű produkció jövedelmét hiánytalanul jótékonysági célokra fordítják.” Ezzel a gesztussal a Baljós árnyak precedenst teremt, egyben megerősíti a popkultúra vagy a zeneipar hasonló kezdeményezéseit. Azóta egyre több követőre van szükség.