Vizeletteszttől az elnökségig

A valóságshow-k hamis valósága már évtizedek óta nyújt olcsó cirkuszt és kenyeret az igénytelenebb szórakozás iránt érdeklődő emberek tömegeinek, sokáig leginkább a TV képernyőjén keresztül, ma pedig a közösségi médiát lovagolják meg a szórakoztató ipar ezen ágának képviselői.
Miért is csodálkozunk hát, hogy előbb vagy utóbb a politikába is beosonnak a celebek, hiszen a szakmát tanult, tapasztalt, önmaguk tehetségéből felemelkedő TV-s személyiségek világát már szinte teljesen leuralták, a közösségi médiában pedig csak az influencereknek nevezett „új generáció” emelkedik fel – tulajdonképpen ők a közösségi média celebjei. Ők versenyre tudnak velük kelni, bár a két stílus közötti határ mindig is halvány volt és mivel a celebség leginkább az egó köré épült show, ez a határ el is tűnik.
Lincoln annak idején favágó versenyt nyert, Hitler köré egy egész kultuszt építettek, de mindkét személyiségnek volt valamilyen, a hírnevét megelőző politikai vagy katonai karrierje. Ronald Reagant is szerették mozicsillag-elnökként aposztrofálni, mégis elnökségét több éves politikában szerzett tapasztalat előzi meg.
Justin Trudeau Kanada kis kedvenceként robbant a politikába. A korábbi tanár, médiaszemélyiség, bungeejumping-oktató, akinek tetoválásait is megcsodálhatta a kanadai közvélemény, végül egy boxmeccsel jutott a miniszterelnökség közelébe. A legmarkánsabb példa, minden celebek celebje persze maga Donald Trump, akinek története rendkívül jól dokumentált, ezért tökéletes lehetőség a változó politika bemutatására – festi le a Válasz Online vendégszerzője, Kovács Tibor az elcelebesedő politikáról írt cikkében a valóságshow-politikusok mögötti valóságot.
Donald Trump megfejtőkódját, vagyis azt, hogy ki ez az ember, honnan jött és egyáltalán hogyan nyerhetett elnökválasztást, sokszor és sokan fejtegették már, de talán ebben az írásban érezni leginkább a műanyag társadalom valódi problémáinak kulcsát.
Donald Trumpról mindig tudtuk, hogy híresség volt, hogy milliói vannak, ha pedig nem épp kormánypárti sajtótermékből informálódott az olvasó, talán még azzal is találkozhatott, hogy Trumpot a csőd széléről apja vagyona mentette meg, nem egyszer és nem kétszer.
Hogy lehet valaki olyan híres, hogy felkérjék egy italbolt megnyitására? – kérdezi az egyik szimpatikus alkoholista főszereplő a Mr. Jolly lives next door című Stephen Frears-klasszikusban. Hogyan lehet valaki olyan híres, hogy egy vizelettesztet nevezzenek el róla? – tehetjük fel mi a kérdést. Utóbbi nem vicc. Donald Trumpnak, az Egyesült Államok jelenlegi elnökének nevét 2016-ban még egy vizeletteszt is viselte – írja Kovács Tibor.
A jelenség mögötti probléma nem igazán abból van, hogy a Trump a politika Kardashianjaként piperkőc, egomán, és meggondolatlan, hiszen ő már rég nem a probléma, hanem annak csak egy tünete. A gond a trendteremtéssel van, hiszen minden celeb próbál trendet teremteni, mert amíg „csak” populista politikusokkal kell megküzdenünk, egy viszonylag kiszámítható koordinátarendszeren belül mozgunk, de amint ezzel celebség, hírnév, mögötte álló pénz és tapasztalatlanság is párosul az egész egy fortyogó bármikor robbanni kész eleggyé áll össze. Amint látjuk Trump kül- és belpolitikai ámokfutásait, nem sok jóra számíthatunk, de hát végül is ilyenek a trendek.
Kiemelt kép: valaszonline.hu