Streamek harca
Tényleg a Spotify a piac koronázatlan királya?
Az utóbbi években egyre népszerűbbek és elterjedtebbek lettek a különböző zenei streaming szolgáltatások, amelyek közül a Spotify rendelkezik a legtöbb felhasználóval. De a legnépszerűbb egyben a legjobbat is jelenti? Melyik streaming szolgáltatóra érdemes előfizetni és milyen különbségek vannak köztük? A következőkben erre keressük a választ.
Pár hónap és búcsút veszünk a 2010-es évektől, az évtized végére pedig körvonalazódni látszik a zeneipar jövője. Bár a bakelitlemezek reneszánszukat élik és még mindig léteznek szenvedélyes gyűjtők, a következő években a YouTube mellett a különböző zenei streaming szolgáltatók az eddiginél is nagyobb szereppel bírnak majd, nem csupán a zeneiparra nézve, de zenei fogyasztásunk tekintetében is.
Az utóbbi hónapokban volt szerencsém kipróbálni 4 zenei streaming szolgáltatót is (Spotify, Apple Music, Deezer, YouTube Music), bár talán inkább szerencsétlenségemre, hiszen elsősorban hangminőséggel és kompatibilitással kapcsolatos problémák miatt vándoroltam egyik helyről a másikra.
Ez és a zene iránti rajongásom ösztönzött arra, hogy készítsek egy statisztikai adatokat és unalmas háttérinfókat mellőző, személyes tapasztalatokon alapuló összehasonlítást, elsősorban arról, mit kínálnak az egyes streaming szolgáltatók és mire számítson az ember.
Spotify
A legnépszerűbb
A Spotify ingyenesen is használható, ám a nem fizetős változat bizonyos korlátokkal jár (reklámok, alap hangminőség). Bár a Spotify Free számítógépes és tabletes változata lehetővé teszi, hogy kedvünk szerint váltsunk zenéink között, a mobilos alkalmazásban már korlátozva vagyunk napi pár „ugrásra”, utána automatikusan ajánl és véletlenszerűen játszik dalokat.
A prémium verzió amellett, hogy teljesen reklámmentes és elérhető válik a legmagasabb streamelési minőség, lehetővé teszi számunkra, hogy mentett zenéinket letöltsük, és az alkalmazáson belül offline, azaz internet hozzáférés nélkül is hallgathassuk őket.
A Spotify Premium egyénileg havonta 5,99 eurót kóstál, ám lehetőségünk van családi csomagban is előfizetni, összesen havi 8,99 euróért, maximum 6 fiók számára (az összeg így 6 felé is osztódhat).
Miben jobb a Spotify, mint a konkurencia?
- a felhasználói felület gyönyörűen átlátható és letisztult
- személyre szabott lejátszási listákban a Spotify még mindig verhetetlen
- csakúgy, ahogyan felfedezésben is: lejátszási listáinak minőségét egyelőre csak az Apple Music tudta megközelíteni.
- mert itt majdnem minden fent van: az akusztikus feldolgozásokat játszó YouTube-zenész dalait itt egészen biztosan megtalálod, ellenben a konkurenciánál nem mindig van jelen (a YouTube Music kivételével).
Miben jobb a konkurencia?
Talán meglepő lesz, de a Spotify annak ellenére, hogy megjelenés és kínálat terén szerintem magasan a riválisok felett áll, hangminőségben jócskán alulmarad.
Hogy létezik ez?
Én magam is ezt kérdeztem, hiszen a „Rendkívüli” névre hallgató legmagasabb streamelési beállítás mellett is a Spotify tompának és élettelenek tűnik, míg ugyanaz a dal a többi szolgáltatónál sokkal élőbben hat, a magas és mély hangok közti különbség is jobban érzékelhető, és a basszus is gazdagabb.
Más szóval: a Spotify mintha kissé összemosná a dal részleteit, míg a konkurencia esetében ezek a részek élesebben elkülönülnek.
Az összehasonlítást egy jobb minőségű fejhallgatóval végeztem, így valamiféle “placebo hatást”, vagyis a szubjektív benyomásaink megbízhatatlanságát teljes teljes mértékben kizárhatjuk, főleg annak tükrében, hogy az általam észlelt különbségeket a különböző internetes fórumok felhasználói is megerősítették.
Ígéretemhez híven nem fogom a kedves olvasót háttérinfókkal untatni – legyen elég annyi, hogy a Spotify egy papíron jobbnak tűnő tömörítési és streamelési eljárást használ, ám ez a valóságban épp ellenkezőleg hat.
Deezer
A legjobb alternatíva
A Deezer körülbelül egyidős a Spotify-al, és az Apple Music megjelenéséig annak legnagyobb kihívója volt.
Az előfizetői csomagok is nagyon hasonlóak a Spotify által kínáltakhoz, árazás tekintetében szinte megegyeznek, megtalálható a sima premium és családi csomag, és az ingyenes változat is hasonlóan működik. Kivétel azért akad, nem is akármilyen. Havi 11,99€-ért, azaz a prémium csomag duplájáért hozzáférhetünk a Deezer HiFi névre hallgató csomaghoz, amely a veszteségmentes hangminőséget (FLAC 16 bit / 44,1 kHz), azaz CD-minőségű lejátszást tesz lehetővé számunkra.
Miben jobb a Deezer, mint a konkurencia?
- a legjobb Spotify és Apple Music alternatíva: hasonló felület, megjelenés, tulajdonképpen ötvözi a kettőt, ráadásul már a mostanság népszerű sötét módot is megkapta.
- Flow: személyre szabott lejátszási listák, amelyek folyamatosan frissülnek és igazodnak zenei könyvtárunkhoz (véleményem szerint jobban működik és összességében is jobb, mint a Spotify hasonló elven működő Daily Mix listái).
- Deezer HiFi
Miben jobb a konkurencia?
- közösségi és szórakoztató funkciók : a Deezer elsősorban a zenehallgatásra fókuszál, ezért mellőzi az olyan funkciókat, amelyek pl. egy-egy dal vagy dalszöveg háttértörténetébe engednek betekintést.
- keresés: a Deezer keresője ugyan teszi a dolgát, de funkcionalitásban, illetve a találatok rendszerezésében a konkurencia megoldásai jobban működnek.
Apple Music
A trónkövetelő
Az Apple az iTunes-sal már az ezredfordulón forradalmasította a zeneipart, majd egészen 2015-ig kellett várni arra, hogy a cupertinói vállalat belépjen a streaming piacra.
Az Apple Music kakukktojásnak számít az előfizetői csomagok terén, ugyanis nem rendelkezik klasszikus értelemben vett ingyenes változattal. Cserébe viszont előfizetés esetén az első 3 hónap díjmentes, és csak ezt követően kerül sor a számlázásra. Az Apple Music előfizetői csomagjai egyébként árazás és funkciók tekintetében megegyeznek a Deezer és a Spotify által kínáltakkal, azaz egyénileg a prémium 5,99 euróba, míg a családi csomag 8,99 euróba kerül.
Miben jobb az Apple Music, mint a konkurencia?
- előadói lejátszási listák
- Szlovákiában is elérhető diákverzió (50% kedvezmény a prémium csomag árából)
- rádiók
- 3 hónapos próbaidőszak (bankkártya adatok szükségesek, de lejárat előtt bármikor lemondható)
- remek integráció Apple eszközökön
Miben jobb a konkurencia?
- optimalizáció: androidos és windowsos (azaz nem Apple) eszközök esetében kissé lomha az applikáció, és érezhetően lassabban jön le az adat a szerverekről.
- ingyenesség: bár bankkártya adataink után 3 hónapig ingyen használhatjuk a szolgáltatást, klasszikus értelemben vett ingyenes verzióval nem rendelkezik.
YouTube Music
Az útkereső
A Google Play Music szolgáltatást leváltani hivatott YouTube Music szintén fiatal versenyzőnek számít, és bár bőven rejlik benne potenciál, egyelőre nehéz meghatározni a célközönséget – az eddigi visszajelzések alapján ugyanis sokan nem látják értelmét a szolgáltatásnak (még azok sem, akik YouTube-on hallgatnak zenét).
A prémium csomag (amely többek közt lehetővé teszi, hogy lezárt képernyő mellett hallgassunk zenét) ára ez esetben sem tér el a konkurenciától: egyénileg 5,99 euróba, családi csomagban pedig ugyanúgy 8,99 euróba kerül egy havi előfizetés.
Miben jobb a YouTube Music, mint a konkurencia?
- A YouTube-on fent lévő összes zenéhez (és videokliphez) hozzáférhetünk, magas minőségben.
- YouTube algoritmus használata új dalok ajánlásához
- Teljesen integrálja YouTube könyvtárunkat (már ami a dalokat és zenei videókat illeti).
- Zenei videókat is nézhetünk, reklámok nélkül.
- Gyors és stabil mobilos kliens.
Miben jobb a konkurencia?
- felhasználói felület és könyvtár: a YouTube Music nem a letisztult megjelenéssel fogja levenni a lábáról az embert, az ugyanis kissé zavaros, néhol pedig egészen átláthatatlan.
- lezárt képernyő: az ingyenes változatban, mobiltelefon esetében nem lehet lezárt képernyő mellett használni az alkalmazást – az ugyanis már prémium funkció.
- felfedezés: aki szeret manuálisan, lejátszási listák közt kalandozva új dalokat felfedezni, annak nem biztos, hogy a YouTube Music lesz a legjobb választás.
- szegényes előadói listák: színvonalban és összeállításban is elmaradnak a konkurencia megoldásaitól .
- asztali kliens hiánya (bár böngészőből hallgatható)
Összegzés
Nincs olyan, hogy legjobb – az előbbiekben igyekeztem rávilágítani mind a 4 streaming szolgáltató sajátosságaira, pozitívumaira és negatívumaira is. További bonyolult felosztások helyett, egyfajta összegzésként jöjjön néhány záró gondolat.
Ha fontos számodra a lehető legjobb hangminőség…
… válaszd a Spotifyon kívül bármelyik szolgáltatót, ugyanis papíron jobb tömörítés ide vagy oda, hallani fogod a különbséget, és nem Spotify javára.
Ha Apple terméket használsz (vagy épp nem szimpatikus számodra sem a Spotify, sem a Deezer)…
… Apple Music
Ha nem tetszik a Spotify és váltani szeretnél…
…Deezer
Ha világéletedben YouTube-on hallgattál zenét és hozzászoktál az ottani listákhoz és ajánlásokhoz…
…YouTube Music
Ha nem feltétlen fontos a hangminőség és szeretnél minél több extrát kapni a zenelejátszás mellé…
…Spotify
Ha a pénzedért a lehető legtöbbet szeretnéd kapni…
…Apple Music
Személyes véleményem:
Több mint másfél évig voltam boldog Spotify előfizető, majd egy nap – pusztán kíváncsiságból – kipróbáltam a Deezert és megdöbbenve tapasztaltam, mennyivel tisztábban és élesebben szólnak a dalok. Ezután megnéztem, vajon a YouTube Music és az Apple Music mennyivel nyújt többet a Deezernél?
Annyi biztos, hangminőségben szinte megegyezik e három streaming szolgáltató. Miután váltottam Spotifyról, pár hétig a Deezert használtam, de a választásom végül az Apple Musicra esett, amelyben nagy szerepet játszott a 3 hónapnyi ingyenes használat, az 50%-os diákkedvezmény, valamint zenei könyvtárának minősége.