Hogyan ne menjünk csődbe az ünnepek alatt
Avagy, hasznos pénzügyi tanácsok karácsonyra
Javában tart a december – ez pedig nemcsak azt jelenti, hogy egyre hidegebb van, hanem azt is, hogy érezhetően megnőtt a forgalom a különböző bevásárlóközpontokban, boltokban. A karácsonynak nagyon nem a túlfogyasztásról és az eszement pénzszórásról kellene szólnia, de ha mindenáron ragaszkodunk az ajándékvásárláshoz, ismételjünk át pár pofonegyszerű szabályt, hogy ne rokkanjunk bele a költekezésbe.
1. Mielőtt nekiállunk A Tökéletes Karácsony megtervezésébe, elemezzük ki a pénzügyi helyzetünk. Mennyi bevetélünk lesz? Mennyi várható kiadás? Érdemes józan ésszel nekiállni a kiadások megtervezéséhez: ne feledjük, karácsonykor ugyanúgy egy gyomra van mindenkinek, nem kell 6 féle menüsort lefőzni és 12 tepsi mákos bejglit megsütni.
2. Jelöljünk ki egy pénzügyi keretet az ünnepekre, ami még nem terheli meg a családi kasszát. A keretet túllépni tilos – még ha nem fér bele a gyerek nyolcadik Barbie-ja vagy a a hat zacskónyi ropi a tévézéshez, akkor is maradjunk kemények, és tartsuk magunkat hozzá.
3. A karácsonyi költőpénzt ne a családi vésztartalékból különítsük el. A vésztartalék vészhelyzetre van, mint a hosszútávú betegség, esetleg ha javítani kell a házban, a lakáson valamit, netalán az egyik pénzkereső elveszíti a munkáját. A karácsonyi ünnepek egyértelműen nem a vészhelyzet kategória!
4. Nem veszünk ajándékot hitelre. Soha. Semmilyen körülmények között. Az ajándékokról nagyon gyorsan elfeledkezünk (te még emlékszel mit kaptál négy éve karácsonyra? Kérdezd meg a gyereket is, hogy mennyit játszott a legutóbbi méregdrága műanyag vackával…), viszont a hitel marad a nyakunkon még hosszú évekig. Komolyan ér ennyit az egész?
Egyébként sem vagyok személy szerint a fogyasztói hitelek nagy rajongója, még, ha mindenhonnan ez ömlik is ránk (figyeld meg, a tévében kétféle reklámtípus dominál, a banki hitelt népszerűsítő reklámok és a gyógyszerreklámok), ám ha mindenáron fel kell vennünk, tartsunk észben egy általános szabályt a hitelekkel kapcsolatban. Az adott dolognak, amit hitelre veszünk, hosszabb használati idejűnek kell lennie, mint a hitel törlesztési idejének.
5. Bevásárlólista. A legnagyobb pénzszórás az impulzusvásárláskor történik, itt adjuk ki a legnagyobb hülyeségekre a legtöbb pénzt. Kerítsünk egy órácskát arra, hogy nyugodt tempóban összeírjuk, kinek mi lehet hasznos/érdekes, majd céltudatosan járjuk végig az üzleteket.
6. Időben kezdjük el a vásárlást – amikor megkezdődnek az árleszállítások és még az üzletek polcai sem ásítanak üresen. Ne halogassunk semmit az utolsó percre – lásd az előző pontot. Mikor már csak pár nap van hátra ajándékot venni, a pánikban minden felesleges gagyit képesek vagyunk megvenni.
7. Ha már nem vagyunk gyerekek, érdemes kivárni az ajándékkal a karácsony utáni őrület végét. Például a ruhaneműket féláron fogják utánunk hajigálni már december 27-én. A nagyobb műszaki cikkekre szintén jelentős kedvezményeket kínálnak az üzletek az ünnepek elmúltával.
8. Érdemes az egyes boltok árait összehasonlítani, és kitippelni, mit honnan érdemes venni. Ma már az interneten két kattintással ellenőrizhetó, mely internetes oldal kínálja jobb áron a terméket. De mielőtt rástartolnánk a legolcsóbb weboldalra,nézzük meg, kinek adjuk ki a bankkártyánk adatait. Pl. a www.scamadviser.com linken leellenőrizhetjük, mennyire hiteles az adott webshop.
9. Ha már az online vásárlásnál tartunk, mindenképp ajánlom (és nem csak a karácsonyi időszakban), hogy legyen egy (esetleg kettő) online bankod, lásd Revolut és társai. Elsősorban azért, mert ha online rendelsz nem EU-s oldalakról, sokkal jobb kurzussal váltják a valutát. Én a legutóbb a Transferwise-os váltással 8 eurót spóroltam a klasszikus bankhoz képest, egy 120 eurós összegnél. Az online számlák előnye, hogy ingyenesek, továbbá tényleg csak annyi pénz van rajtuk, amennyit oda küldesz (semmiféle megengedett kerettúllépéssel nem zaklatnak). Ha tehát meg is történik a baj, és ellopják a bankszámlád adatait, nem tudnak róla több pénzt levenni, mint amennyi rajta van. Vásárlás előtt pár perccel ráküldöd a megfelelő összeget a rendes folyószámládról, és nem kell aggódnod, hogy a következő hónapban a teljes fizetésed lemerítik. Azért ez persze nem helyettesíti az óvatosságot, érdemes továbbra is résen lenni! (egyébként pár hónapja már tesztelem a különböző online bankokat, a jővőben majd megosztom a tapasztalataim veletek :))
10. Soha ne az akció nagyságát nézzük, hanem a konkrét végösszeget. Ha egy kevésbé korrekt weboldal először feláraz iszonyatosan egy terméket, majd rárakja a kiabáló jelzést, hogy -70 százalék, attól még egyáltalán nem biztos, hogy jobban járunk, mintha egy olyan weboldalon vásárolnánk, ahol csak 10 százalékot engednek, ám nem háromszorozták meg előtte az eredeti árat.
+1. Sok cég ad ilyenkor 13., 14. fizetést. Próbáljátok meg nem az egészet elszórni az ünnepekre, mindenféle kütyükre, esetleg nyaralásra, helyette csak a felét félretenni “az aranytartalékba”. Általános érv, mikor a hathavi tartalékról írunk, hogy bizony nagyon lassan növekszik, és sokszor hamarabb van rá szükség, mint hogy összegyűlne a megfelelő összeg. Egy-egy karácsonyi prémium, de akárcsak annak a fele, jelentősen meg tudja dobni a megtakarításaink nagyságát, és higgyétek el, sokkal nyugodtabb éjszakákat fog biztosítani, ha tudjuk, a baj esetén is biztosítva vagyunk.