Fokozódó kampányhangulat
A választási rendszer miatt a pártok négyévente rákényszerülnek a versengésre. Ekkor viszont úgy kívánják eladni magukat, mintha nem lenne holnap. Ehhez az ígérethegyek önmagukban kevésnek bizonyulnak, hisz a konkurencia is ezeket termeli. Marad tehát a konfrontáció. De még milyen!
A szavak erejével csapnak össze a pártok. Míg valamelyik a leszakadó társadalmi rétegek felzárkóztatását a hatékonyabb adózási rendszer kiépítésében látja, van párt, amely az oktatásban véli felfedezni ugyanennek a lehetőségét. Tanulmányok, érvek és ellenérvek összpontosulnak a választási programokban, amelyeket politikusok ütköztetnek egymással. Így lenne ez egy egészen másik világban! Ehhez képest a valóságban a Facebook megszületése utáni mediatizált társadalmunkban, egy mém több szavazatot tud vinni vagy hozni, mint egy adott párt programja vagy ideológiája (már amelyiknek még van ilyenje, és nem a közvélemény-kutatások alapján váltogatja az ideológiáit). Egy mémbe viszont nem lehet cizellált gondolatokat megfogalmazni, elég, ha csupán ütős. A poén viszont valahogy mindig a népen csattan.
Show must go on!
Szlovákia legnépszerűbb pártja, a Smer a programalkotás helyett a kampányvideók készítésében látta meg a szavazatmaximalizálás potenciálját. A párt elnöke, Robert Fico kampányvideóiban egészpályás letámadást hajtott végre az ellenzékkel szemben, ahol annak vezetőit óvodásoknak “maszkírozta”, vagy “felelőtlen váltás”-ról reppeltette őket. Kirajzolódik, hogy fő riválisának Kiskát és a Truban-Beblavý tandemet tekinti, de úgy támad szinte mindenkire, mint a csapdába került vad. Ez a csapda, amibe pedig valóban belekerült a pártja, az, hogy a koalíciós potenciáljuk szinte nullára csökkent. Hiszen ha körbenézünk a porondon, alig akad párt, amely ne a Smer ellenében kampányolna és nem mellesleg esélyes a parlamentbe jutásra. A közhangulat miatt már az eddigi koalíciós partner Híd is azt harsogja úton-útfélen, hogy Ficoékkal nem, nem, soha! A Smer részéről a fent vázolt “művészi” értékű viszontválasz még nem érkezett meg, de eddig nem sok pártot kíméltek meg a smeres kampányguruk. Ilyenek a jelenlegi koalíciós pártok, és azok, akik olykor kisegítették Pellegrini kormányát egy-egy törvény elfogadásában.
Példának okáért a Kotleba-féle fasiszta párt (ĽSNS) ilyen. Vannak, akik konkrét jelnek veszik azt, hogy feltűnően kihagyták ezekből a videókból a pártvezér Marián Kotlebát (mellékszereplőként egyszer mondjuk megjelenik). A Smer kongresszusán elhangzott ugyan, hogy fasisztákkal nem lépnek koalícióra, de a politika művészete sok mindenre képes. A gyanút pedig maga Fico hintette el Milan Mazureknek (a bíróság által a mandátumától megfosztott szélsőjobboldali politikusnak) tett nyilvános vallomásával, amikor a bírósági ítéletet megkérdőjelezve kiállt a szélsőséges politikus mellett.
A Smer és az ĽSNS (Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko) közötti hallgatásra reflektorfényt az vetítette, hogy a többi párt eddig nem látott módon kiállt a kotlebajugendekkel szemben. Először a progresszívek (PS/Spolu), majd Kiskáék (Za ľudí), és utánuk már a legtöbb pártban észrevették, hogy nincs rendben a fasiszták parádézása az országban. Ezért bárhová is mentek a széljobbosok, ellentüntetők fogadták őket. Rimaszombat városában, ahol már a politikai paletta széles skálája felvonult, majdnemhogy magyarázatra szorult az ellenzéki távolmaradás. Ekkor jöhetett a matoviči magyarázat, hogy az ellentüntetés provokáció, ami szerinte a szélsőjobbot erősíti. Mondjuk, eddig tüntetés nélkül is erősödtek.
Ami nem jött be a Smernek, az bejönni látszik Igor Matovič pártjának. A legutóbbi közvélemény-kutatások eredményei az OĽaNO (OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti) támogatottságának növekedését mutatják. A mozgalom vezetőjének, Matovičnak a különutas kampánystratégiája úgy néz ki, hogy szavazatokat tud hozni.
A bejutási küszöbön táncolók
A Híd és a Magyar Közösségi Összefogás (MKÖ) felszállva a kampányvonatra észrevették, hogy egymás riválisai. Ezért nekiláttak egymást számonkérni. A Híd kampánya arra épít, hogy az MKÖ mögött a Fideszt és hazai kitartottjainak az érdekeit sejtessék. Az MKÖ pedig a “pozitív kampányt folytatunk” képét öltötte magára. A várható szóváltás-lánc már kialakult, és a legkülönbözőbb felületeken zajlik egymás konfrontálása.
Az összefogásosok a szoroskői alagúttal kapcsolatban kritizálták Érsek Árpád (Híd) közlekedési miniszzert és a tárcája élén végzett munkáját. Érsek, aki a Híd listavezetője is egyben, azóta már több mindenben támadta az MKÖ-t, vagy annak politikusait. Igaz, így több minden került a figyelem középpontjába, például a pozsonyba vezető út kacifántos helyzete is.
A választások után derül ki, hogy melyik stratégia mennyi szavazatot hoz. A hangulat éleződni fog, hiszen nemcsak a pártok egymás közötti erősorrendjét dönti el, hanem hogy egyáltalán kik jutnak be. És a verseny szorosnak ígérkezik.