Parlamenti választás 2020

Gyorsan eltelt ez a négy év – szokták írni végzős gimis osztályai amolyan rózsaszín tininosztalgiával az évkönyvekbe. Szlovákia elmúlt négy éve viszont ólomlábakon telt, és nem biztos, hogy jó szívvel emlékszünk vissza rá.
Négy évvel ezelőtt az új választási ciklus hajnalán azt írtuk, van nagyon sok rossz hírünk. Ez beigazolódott, sőt, minden képzeletünket túlszárnyalta.
Jelen pillanatban ugyanis az a helyzet, hogy két éve meggyilkoltak egy újságírót és jegyesét, az országunkat felfaló félelmetes szörnyek potyogtak ki a szekrényekből, erősödött a fasizmus, és senki nem képes eltemetni az idő fekete homokjával.
És fenyeget az is, hogy a magyar pártok közül egyik sem kerül be a parlamentbe.
Most pedig itt vagyunk, néhány órával az urnazárás előtt: nemsokára útnak indulunk a Híd és az MKÖ eredményvárójára, ahonnan igyekszünk minél több izgalmas információt összeszedni, és megragadni a hangulatot. Stay tuned, folks!
Na és persze az, hogy az OĽaNO és Matovičék mennyi szlovákiai magyar karikát vihettek el a magyar pártoktól. A településekről érkező részeredmények is azt támasztják alá, hogy Matovič felfalta a magyar szcénát: sok helyen a második-harmadik erő. Ha lehet hinni az előzetes eredményeknek, a Híd több településen alaposan visszaesett, az MKÖ is vesztett szavazatokat, míg az OĽaNO a semmiből szívta fel magát.
A székház előtt a bagósok az eredményeket tárgyalják: elhangzott, hogy Matovič azzal is csodát csinált, hogy Kotleba szavazóinak egy részét is átvette. “Ugyanez volt a magyarokkal is” – teszi hozzá valaki két slukk között.
Menyhárt József, az MKP vezetője sem derűlátó. Ugyan arról beszélt, hogy meg kell várni a végleges eredményeket, de úgy tippelt, hogy az MKÖ 4 és 5 százalék közötti eredményre számíthat. Menyhárt szerint sok szlovákiai magyar választó végül szlovák pártra adta a voksát.
Az MKÖ elnöke és listavezetője is hasonlóan értékelte az exit pollokat, melyek szerint az MKÖ kimarad a parlamentből. Mózes Szbaolcs szerint a felmérések hamis narratívát közvetítettek a választók felé, miszerint a Híd és az MKÖ fej fej mellett haladnak, és a Híd az esélyesebb – ez eljátszhatott a választók tudatával. Bárdos Gyula azt mondta, az eredményeket előzetesen nem tudja értékelni, mert még csak az exit pollokat látta, de úgy gondolja, innen azért nehéz lesz visszajönni. A fő tanulság szerinte: soha többé nem fordulhat elő, hogy nem együtt indul a magyar politikai érdekképviselet, és tragikus, hogy a Híd nem volt képes elengedni Fico kezét a kettős gyilkosság után sem.
Az MKÖ egyik háttéremberével is beszélgettünk röviden, mikrofonon kívül – szerinte általánosan nézve ezek az eredmények jelentik a szlovákiai politikum kerek történetét.
Menyhárt József, Mózes Szabolcs és Simon Zsolt is a házban!
Az MKP székházának nagyterme már megtelt, a vendégek vegyülnek – nekem még mindig kicsit szokatlan együtt látni Gál Zsoltot, a Magyar Fórum alelnökét, aki korábban a lehető legélesebben bírálta Orbán Viktort az Új Szó hasábjain, és Méry Jánost, az MKP jelöltjét, aki kicsit sem titkolja, nagy rajongója a magyar miniszterelnöknek. Ebből természetesen most nincs feszültség – a hírek azonban terjednek a teremben, elsősorban a Markíza egyelőre pártok nélkül kiadott exit polljáról, amely első látásra nem a magyar pártoknak kedvez.
Menyhárt Józseffel beszélgettünk kicsinyég – a mobilizációt kifejezetten jónak tartja a déli járásokban. Az exit pollról annyit mondott, látta, és reméli, az MKÖ bent van a parlamentben – ő maga jó érzésekkel érkezett az eredményváróra.
Az eredményváróra fél tízre megérkezett Érsek Árpád a Híd listavezetője és Bugár Béla is, a párt elnöke. Bugár Béla a sajtó munkatárasainak nem akart jóslatokba bocsátkozni, de biztos abban, hogy a választásokkal nem fog hatalmas pofonba beleszaladni a Híd. Bárhogy is alakulnak eredmények, Menyhárt Józsefet föl fogja hívni. Ezek mellett elmondta, amit Bárdos Gyulának (MKÖ listavezetője és Csemadok elnöke) egy tévé vita után jegyzett meg, hogy a megegyezés a Csemadokon múlott. Az MKP-énak arra kellett mennie, amerre a Csemadok döntött. És a Csemadok döntése ez volt.


A Híd eredményváróján 21 óra tájékában már érkeznek a jelöltek, a vendégek és lassan a sajtó munkatársai is birtokukba veszik a számukra kialakított teret. Egy Nagyszombati út (Tnavská cesta) menti pizzériában tartják a hidasok a választási éjszakát. Egyelőre bizakodnak, de a részvételi aránytól tartanak.
Például az ilyen frappánsan politikai dolgok miatt, mint ez itt, alant:










