Helyzetjelentés rasszizmusról és idiótákról
Február 16-án Moussa Marega az FC Porto játékosa cserét kért a Vitória de Guimarães elleni meccsen, miután a szurkolók rasszista megnyilvánulásokkal illették. Február 20-án az Eintracht Frankfurt-Red Bull Salzburg mérkőzés előtt egy perces néma csenddel tisztelegtek a Hanauban meggyilkolt tíz ember emlékének. A csendet rasszista bekiabálók zavarták meg. A két eset látszólag külön kategóriát képez, mégis érdemes őket összevetni.
Portugália
Miután Moussa Marega jelezte, távozik a pályáról, saját csapattársai próbálták megakadályozni ebben. Marega korábban egy évig kölcsönben szerepelt a Vitória csapatában. Jól érzékelhetően nem lopta be magát a csapat szurkolóinak szívébe, vagy legalábbis nem viselik jól, hogy már a Porto színeiben rúgja a gólokat. Az idei szezonban jó formában játszik, 9 gólnál és 7 asszisztnál jár és a Porto csapatának meghatározó tagja.
A 28 éves támadót a mérkőzés elejétől kezdve érték inzultusok. A támadások azonban nem a múltját célozták, hanem a bőrszínét. Tovább fokozta a feszültséget, hogy mindezek ellenére jól teljesített. 1:1-es állásnál a hatvanadik percben megszerezte a vezetést, amivel a mérkőzés 1:2-es végeredményét is beállította. Gólörömét kihasználva üzent az őt támadóknak: bőrszínére mutatott, jelezve, hogy nem ez számít.
Gól és gólöröm
A játékvezető Marega gólöröméért sárga lapot adott, az ellenfél szurkolóinak inzultálására hivatkozva. Ezzel abszurd helyzetet létrehozva, hiszen a nézők büntetlenül folytatták rasszista rigmusaikat. Marega ez után jelezte, így nem folytatja a meccset. Az igazán abszurd helyzet ezután következett: csapattársai, a csapat érdekeit előtérbe helyezve, megpróbálták maradásra bírni.
Az eset után többen foglalkoztak a kérdéssel, hogy kinek volt igaza. A kérdés etikai vonatkozású: nem törődve a körülményekkel a pályán maradni és szolgálni a csapatot vagy tiltakozásképp levonulni, kimutatva ezzel, hogy a megkülönböztetés nem elfogadható körülmény. A sport és futballtársadalom javarésze egyértelműen a második opció mellett foglalt állást. Fabio Capello volt angol szövetségi kapitány szerint életre szólóan kéne kitiltani a szurkolókat a stadionokból, akik rasszista módon nyilvánulnak meg.
Marega távozik a pályáról
A portugál labdarúgók szövetsége (SJPF) Marega igazát és bátorságát hangsúlyozta:
,,Amennyiben nem történik változás, tudatjuk, hogy a rasszizmus és diszkrimináció több mint elég ok, hogy bármelyik játékos Portugáliában abbahagyja az adott mérkőzést.“
Marega a meccs után az Instagramon posztolta, hogy mit is gondol az egészről:
,,Szeretném elmondani azoknak az idiótáknak, akik kijöttek a meccsre… basszátok meg magatokat. Egyúttal szeretném megköszönni a játékvezetőknek, hogy nem védtek meg engem és, hogy sárgalapot adtak, mert kiálltam a bőrszínem mellett. Remélem sosem találkozunk a pályán újra! Szégyen!“
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Németország
Miután az Eintracht Frankfurt-Red Bull Salzburg Európa Liga mérkőzés előtti egy perces néma csendet rasszista bekiabálók megtörték, a többségi Eintracht szurkolók először a „halt die Fresse” kifejezéssel reagáltak, ami lényegében annyit tesz „kuss”. Ezt követően pedig a „Nazis raus!” vagyis a „nácik kifelé” rigmust skandálták hosszasan.
Die Reaktion der Eintracht Fans, nachdem die Schweigeminute zu Gedenken der #Hanau Opfer gestört worden ist. Gänsehaut. pic.twitter.com/wuQmZJI7HT
— niggo2nd spielt fm20 !ZUHAUSE! (@niggo2nd) February 20, 2020
A hanaui merénylet során tíz ember halt meg: a terrorista faji és nemzetiségi alapon válogatta áldozatait. A mérkőzés előtti csend tiszteletadás és megemlékezés volt. Ahogy a videón is jól kivehető, a jelenlévők, bár ezzel a csendet ők is megtörve, nem álltak tétlenül a rasszista és morális normákat megszegő bekiabálóval szemben.
Egy héttel ezt megelőzően a „nácik kifelé“ felkiáltással már éltek a harmadosztályú Preußen Münster szurkolói is az FC Würzburger Kickers elleni meccsen. Egy jelenlévő Leroy Kwadwót, a Würzburger védőjét sértegette majom hangokat imitálva, válaszul érkezett az említett felkiáltás, ezzel távozásra kényszerítve a felbujtót.
„Együtt kiállunk mindenkivel szemben, aki támadja az értékeinket”
– fogalmazott Fritz Keller, a német labdarúgó szövetség (DFB) elnöke az esetet követően.
Hogy a rasszizmus még mindig jelen van a focipályákon, mindkét eset jól mutatja
A lényeges eltérés a reakciókban van. Míg Portugáliában Marega csapattársai legitimálták a szurkolók rasszizmusát vagy legalábbis nem tulajdonítottak neki kellő jelentőséget, mondhatni természetességgel kezelték, addig Németországban az Eintracht Frankfurt és a Münster szurkolói egyöntetűen felléptek a deviáns személy/ek ellen. Nem vádolható a Vitória de Guimarães teljes szurkolói bázisa, ugyanakkor mindenkinek tudatosítani kell, hogy a hallgatásával támogatja az extrémista megnyilvánulásokat.
Nem példanélküli a rasszizmus más országok meccsein sem, viszont pozitív példa is akad. A holland bajnokságban Ahmad Mendes Moreirát, az Excelsior játékosát még novemberben rasszista rigmusokkal inzultálták. Az első két osztály csapatai az incidenset követő fordulóban, tiltakozásul a rasszizmus ellen, nem játszottak az első percben.
A holland liga kapcsán meg kell említeni, hogy André Onana, az Ajax kameruni kapusa, egy az NRC-nek adott nyilatkozatában elmondta, az olasz bajnokságból megkereste egy csapat 2017 nyarán, de az üzlet a bőrszíne miatt nem valósult meg.
„Egy fekete kapus túl sok problémát okozna nekünk a szurkolóink körében.” –hangzott az érintett olasz klub indoklása Onana szerint. A hálóőr nem nevezte nevén a klubot. Elmondása szerint az rosszabb lett volna, ha a kvalitásai miatt hiúsul meg az üzlet.
Magyarország sem érintetlen az kérdésben. Csányi Sándor a Magyar Labdarúgó-szövetség (MLSZ) elnöke novemberben foglalt utoljára állást a rasszizmus kapcsán. Az M4 Sportnak adott interjújában elmondta Magyarország is zéró toleranciával viszonyul a rasszizmus minden formájához.
„(…) kérem a szurkolókat – megértem, hogy indulatosak, hogy szidják az MLSZ-t, ugye lehet buzi MLSZ, a legújabb a szarházi MLSZ –, szidjanak engem, csak ne legyenek rasszisták!”
Forrás: bbc.com, fcporto.pt/en, nemzetisport.hu