Politikusaink és óráik
A bulvár kedvelt témája, hogy egy-egy nagymenő politikusunk hány ezer eurós óracsodát hord a karján, és való igaz, hogy a kisembert egy ilyen témával lehet a legjobban irritálni és provokálni. Az órák azonban ennél jóval több figyelmet érdemelnének, minthogy alpári módon szidjuk a tulajdonosaikat, így született ez a cikk is.
Amikor úton-útfélen elektromos kütyük vesznek minket körül, és az óránkkal akár telefonálhatunk is, a mechanikus óraszerkezetek egyfajta presztízst adnak a viselőjeiknek. Egy egy miniatúr fogaskerekes órának, pláne az automata óraszerkezetnek, “lelke” van. Egy ilyennel törődni kell, viselni kell, hogy folyamatosan működjön. Egy-egy gyűjtő képes órákig beszélni a gyűjteményéről a legnagyobb szeretettel, és ha az ember hallja őket,a mint erről a témáról áradoznak, szinte érzi szavaikból a sajnálatot, hogy egyszerre csak egyet hordhatnak. Az óra kifejezi a viselő személyiségét, és nem utolsó sorban (a karikagyűrűn kívül) az egyetlen olyan ékszer, amit egy férfi mutathat a testén a protokoll szerint. Márpedig a politika még mindig olyan szegmense kis országunknak, ahol számban legalábbis a férfiak dominálnak.
Lássuk hát, politikusaink milyen órákkal ékeskednek!
Drága órája szinte mindegyik politikusnak van, nemcsak a Smeresek provokálnak ezzel. Ivan Mikloš volt pénzügyminiszter például egy Chronoswiss Orea ketyegőt kapott a feleségétől, az 50. Születésnapjára. Értéke modelltől függően 4-7 ezer euró között mozog.
A Chronoswiss akármilyen furán hangzik, egy német márka Münchenből, amelyet 1983-ban alapítottak. Exkluzivitását az is adja, hogy évente körülbelül csak 6 ezer órát készítenek.
Mikuláš Dzurinda annot egy IWC Schaffhausennel kapták le (erről sajnos nem találtam közelebbi képet), de ez a márka különösen sokat ragozottá vált nálunk, miután szinte mindegyik Smerest ezzel kaptak le.
Az egyik legemlékezetesebb óra-gate Robert Ficoval függ össze, akinek órája második miniszterelnöksége óta borzolja a kedélyeket.
Egészen konkrétan a svájci IWC Schaffhausen Da Vinci modelljéről van szó, annak egy limitált szériájáról, amelyet Kurt Klaus órásmesternek dedikáltak. Az óra több kivitelezésben látott napvilágot, a platina kiadásból például csak 50 darab készült, a rose gold óra ezüst számlappal 500, az acél kiadásból 3000 darab. Mindegyikhez aligátorbőr óraszíj dukál. Pont ez az exkluzivitás is meglátszik az áron, az ára kiadáskor 20-22 ezer euró körül mozgott. Igazán gyönyörű darab, amely mutatja a nemcsak az időt, de a naptári napot, a hónapot, és a holdfázisokat is.
Érdekességképpen megemlítenénk, ki is az a Kurt Klaus óramester. Klaus bácsi 1934-ben született, szóval nem mai legény, és gyakorlatilag az egész életet leélte az IWC-nél. Egy fanatikus órakészítő, és igazán szerethető figura, aki hajlott kora ellenére is friss, aktív, és az IWC reklámok ikonikus alakja.
Az óragyár előtte tiszteleg tehát azzal a darabbal, amelyet annyira megkedveltek a Smerben.
Fun fact, hogy Andrej Danko, az SNS volt elnök-kapitánya nemcsak a diplomamunkáját másolta, a stílusát is – Fico órája annyira megtetszhetett neki, hogy ő is kért belőle. 2017-ben csípték el egy ugyanolyan IWC Da Vincivel, mint Ficoé, annyi különbséggel, hogy az övé a 18 karátos rose gold kivitelezés.
Fico gyűjteményét azonban további szépségek is gazdagítják. 2013-ban újabb ajándékként elkönyvelt óra jelent meg a kezén, a Cartier Ballon Blue De Cartier modellje, méghozzá annak acél-és 18 karátos arany verziója. Jelenleg a Cartier angol oldalán 9000 font körüli áron kapható. Hasonlóan az előzőhöz, ez is inkább a társasági eseményekre szolgáló, divat-óra, hiszen a paraméterei alapján 3ATM vízállósággal rendelkezik, vagyis klasszikusan a fröccsenő víz elleni védettek, úszásra és vízi sportokhoz már nem ajánlottak.
Hogy a háromszoros kormányfő különös gyengeséggel rendelkezik az órák iránt, az már valószínűleg mindenkinek világos, ám a komoly kollekciójából kiemelnénk még egy darabot, Ez pedig az 5 ezer euró körüli “PRIM TGM Tourbillon”.
A PRIM a leghíresebb és legluxusosabb cseh óramárka. Az 1946-ban alakult csehszlovák óragyártó, a Chronotechna márkája volt, a rendszerváltás után, ahogy az történni szokott, a gyárat szétlopkodták, és az óragyártás le is állt. Ám 2001-ben az MPM-Quality megvette a PRIM márkát és az ezzel kapcsolatos tulajdonjogokat, és egy luxus brandként támasztotta fel újra. A tourbillon egy speciális óraszerkezet fajta, ami még pontosabb mérést biztosít, mint a klasszikus automatikus óra, hiszen felépítésének köszönhetően jóval sikeresebben csökkenti a gravitáció torzító hatásait. Lehet számunkra nem olyan nagy szám az az 1-2 másodperc havonta, amit a mi óránk torzít, ám vannak mérnöki fanatikusok, akik nagyon élveznek elveszni az ilyen apróságokban, így született Abraham-Louis Breguet keze munkájának eredményeként 1795-ben meg maga a tourbillon óraszerkezet. A PRIM TGM Tourbillonban konkértan 97 alkatrészt zsúfoltak be, némelyikük olyan kicsi, hogy csak mikroszkóp alatt látható. Ez a PRIM első ilyen típusú óraszerkezete, a TGM jelzés pedig tisztelgés a csehszlovák történelem legnagyobb 20. szazadi alakja, Tomáš Garrigue Masaryk előtt. Az órát a számjegyek helyén 12 darab gyémánt is díszíti.
De adjunk teret más neveknek is. Pavol Paška volt házelnök, és a Smer keleti szárnyának ikonikus alakja, akinek a hirtelen halála rengeteg rosszmájú viccre adott okot, szintén az IWC-re esküdött (egyébként egyre inkább erősödik az érzésem, hogy vagy nem ismernek más luxusmárkát a politikusaink, vagy jóban vannak egy beszállítóval…). Az ő kezén egy gyönyörű kék számlapos Da Vinci Laureus Sports For Good Foundation” limitált kiadású kronográf díszelgett, amiből összesen 1000 darab készült el. Az óra The Laureus Sport for Good Foundation alapítvány támogatására készült el. A kék számlaphoz kék krokodilbőr szíj tartozik, és kb 9-10 ezer euróért lehet hozzájutni.
Robert Kaliňákot egy IWC IW546101 Vintage Da Vinci automatikus órával kapták el, melynek nagyon is jól felismerhető, hatszögletű fekete számlapja van. Ezt az órát 2008-ban adták ki, és egy régebbi, 1969-es modell újragondolása, ára 5 ezer euró körül mozog.
Peter Pelligrini a sportosabb órákra esküszik. Ő egy Tag Heuer Carrera kronográf tulajdonosa, egészen pontosan egy Tag Heuer CAR2111.FC629 -e, barna aligátorbőrrel és 10 ATM vízállósággal. A Tag Heuer hivatalos honlapján már nem élérhető, de viszonteladóktól 3-4 ezer euróért még hozzá lehet jutni.
Végül pedig még egy smeres alakot vennénk be a sorba, a nem éppen a legjobb hírű, a volt pénzügy, illetve közlekedésügyi minisztert, Ján Počiateket, aki bár 2016 óta nem politizál, de tavaly Kočner felvételein ő is feltűnt.
Ő virította a legnagyobbat az Audemars Piguet Royal Oak Offshore Alinghi Team órájával, melyből mindössze 600 darabot készítettek el 2007-ben, és az ára 70 ezer euró körül mozog. Az óra jellegzetes nyolcszögletű karbon blokkal készült, melyet körül ölel a 18 karátos rose gold foglalat, a gombok anyaga pedig kerámia.
Az Audemars Piguet-ről mint a gyárróô érdemes azonban annál többet is megemlíteni, hogy szemtelenül drága órákat készít. Alapítói Jules-Louis Audemars és Edward-Auguste Piguet, akik 1874-ben fogtak össze, és kezdtek el órákat forgalmazni. A márka nevéhez fűződik a világ legvékonyabb órája, mely mindössze 1.64 milliméter vékony (!), és az első skeleton design óra, vagyis ők találták ki, hogy az óra számlapja átlátszó legyen, láthatóvá téve a szerkezet szívét, ami máig roppant népszerű design elem.
A Royal Oak szériának, amely Počiatek kezét is díszíti, külön története van. A legenda szerint II. Károly angol király 1651-ben úgy menekült meg az ellenségei elől, hogy egy öreg tölgy üregében bújt el. Attól az időtől kezdve a tölgy angol királyi szimbólum, és az angolok szívesen nevezték el erről, vagyis a tölgy angol megfelelőjéről (oak) a leghíresebb hajóikat. Az Audemars Piguet mindig is népszerű volt a jachtos közönség körében, és ez a történet ihlette a Royal Oak szériát, mely 1972-ben a világ első luxus sportórája lett. A nyolcszögeltű formát, mely a design védjegye a régi búvárfelszerelés sisakja alapján mintázták. A márka nagykövetei között olyan személyiségek szerepelnek/ szerepeltek mint Lionel Messi futballjátékos, Michael Schumacher F1 pilóta, vagy Serena Williams teniszjátékos, de Arnold Schwarzenegger, Novak Đoković és Tom Cruise karján is látható egy-egy darab.
Počiatek a feleségétől sem sajnálta a gyönyörű órákat, Ivana Počiatkovát az újságírók egy fehérarany, gyémántokkal díszített Rolex Cosmograph Daytona-val kapták lencsevégre, melynek ára szintén hasonló a férje ketyegőjehez.
Be kell valljam, ehhez a cikkhez rengeteg bulvárcikket olvastam végig. Persze ezekben jóval több politikust vettek elő rosszindulató megjegyzésekkel és fröcsögéssel, a megmagyarázhatatlan luxus miatt, ami körülveszi őket. Valamilyen szinten érthető is, hiszen míg jónéhányuk hivatalosan elkönyvelt fizetése nem indokolná azt a vagyont, amit felhalmoztak. Ettől függetlenül, ezek az órák csodálatos szerkezetek, amikre érdemes több figyelmet is fordítani, és nemcsak az árcédulájukon szörnyülködni.