Nem tudni, miért öltek a kaliforniai ámokfutók
San Bernardino egy 200 ezres város, Los Angelestől nagyjából egy órányi autóútra. Helyi idő szerint szerda délelőtt 11 óra körül egy állami alkalmazott környezet-egészségügyi szakértő és felesége rontott be egy helyi, fogyatékkal élőket segítő szervezet épületébe, és 65-75 lövést adott le az ott tartózkodókra, akik épp egy karácsonyi partin vettek részt. Tizennégyen haltak meg, további 21 ember sérült meg.
Kapcsolódó cikk
A két támadó a 27 éves Syed Rizwan Farook volt, és felesége, Tashfeen Malik. A páros egy fekete autóba ült, és elhajtott. Nem sokáig menekülhettek. A rendőrség gyorsan tudomást szerzett arról, hogy a támadó Farook lehetett, és kiszálltak redlandi lakásához. A támadók, mikor észrevették a rendőröket, megfordultak, és beletapostak a gázba, San Bernardino felé hajtottak. Malik vezetett, Farook pedig lőtt a nyomukban hajtó rendőrökre, akik viszonozták a tüzet. Az autót végül páncélozott járművekkel állították meg. A kilyuggatott terepjárót először nem merték megközelíteni, attól tartottak, hogy valaki még életben lehet a kocsiban, vagy bomba van benne. A páros odabent azonban már halott volt.
A rendőrök később rengeteg muníciót, 12 csőbombát, és egy rakás bombakészítésre alkalmas eszközt találtak a házaspár lakásában. Farook nem az a halkszavú állami alkalmazott volt, mint sokan hitték róla. A hírek szerint radikalizálódhatott, és olyan emberekkel állt kapcsolatban a közösségi hálózatokon és telefonon, akiket az FBI nemzetközi terrorizmus gyanújával vizsgál – írja a CNN csütörtöki értesülésekre hivatkozva.
Ki volt Farook és Malik?
Farook 2009-ben diplomázott, öt éve dolgozott munkahelyén, szótlan fickónak ismerték. Tudták róla, hogy hithű muzulmán – a sajtóhírek szerint vallásos, ám modern felfogású ember volt. Egy internetes profilja szerint szeretett régi és modern autókon bütykölni, vallási könyveket olvasni, éttermekbe járni, utazni, és célba lőni húgával és barátaival.
Hogy Farook és Malik miért követték el az ámokfutást, egyelőre nem tudni. A hatóságok szerint azonban nem kizárt, hogy terrorizmus állhat a háttérben. Farook 2013-ban elzarándokolt Mekkába, és itt ismerkedett meg pakisztáni származású feleségével, akit aztán az Egyesült Államokba hozott. A nő először vízummal tartózkodott az országban, majd letelepedési engedélyt kapott. Az FBI nem tartotta őket számon a potenciálisan radikalizálódott személyek listáján. A most zajló vizsgálat szerint azonban a férfi telefonon és a közösségi hálózatokon „több mint egy olyan személlyel tartott kapcsolatot, aki ellen terrorizmus gyanúja miatt folyt vizsgálat”. Mindezek a kapcsolatok azonban a hírek szerint „lazák, és nem túl gyakoriak” voltak.
Továbbra sem kizárt – bár nem is túl valószínű – , hogy Farook és felesége munkahelyi viszálykodás miatt fogott fegyvert. Barack Obama elnök sajtótájékoztatóján úgy nyilatkozott, még nem tudják biztosan az okot. Azt a sajtóbeszámolókból tudni lehet, hogy az a bizonyos karácsonyi parti, mely a lövöldözés helyszínén zajlott, Farook munkahelyének karácsonyi bulija volt. A szemtanúk szerint egy férfi feldúltan távozott a buliból, minden bizonnyal a támadó lehetett az.
Az a mennyiségű muníció, fegyver és csőbomba, amit a lakásban találtak, azonban kizárja, hogy a támadás pillanatnyi feldúltságból indult, biztosan tervezett volt. „Valamiféle missziójuk volt. Ezt tudjuk. Azt nem, miért tette. Nem tudjuk, hogy ezt tervezte-e elejétől fogva, vagy valami arra késztette, hogy azonnal cselekedjen” – mondta David Bowditch, az FBI Los Angeles-i irodájának helyettes vezetője.
A család is tanácstalan. Farook sógora, Farhan Khan a médiának azt nyilatkozta, fogalma sincs, miért tett ilyet a férfi, teljesen sokkolták őt a történtek. Elmondása szerint egy hete beszélt vele utoljára. Farook családja szerdán próbálta elérni a férfit, ám nem jártak sikerrel. A két támadónak egyébként volt egy közös gyermeke is, őt a nagymamánál hagyták, mielőtt elindultak volna gyilkolni.
(CNN)