Amerikai katonai kiképzők és szakértők érkeznek Szlovákiába
A szlovák külügyminisztérium és a védelmi minisztérium közösen előterjesztett javaslata kerül megvitatásra a szlovák kormány mai ülésén, aminek keretén belül egy szlovák-amerikai közös program indulna Martinban.
A amerikai és a szlovák fegyveres erők egy konzultációs és képzési program keretében Szlovákia haderejének két területére kiterjesztett képességeit növelnék és javítanák. Tekintve hogy Szlovákia NATO tag ilyen és hasonló közös programok eddig is zajlottak a régió országaiban, Lengyelországban, Csehországban, Magyarországon is.
Ezen programok célja a kelet-európai NATO tagok katonai kvalitásainak közös szintre hozása a jövőbeni együttműködés javítása céljából, ahogy a tagországok önálló képességeinek javításai is, valamint a nyugati tagok számára is fontos, hogy megismerjék a kelet-európai NATO tagok hadseregeinek lehetőségeit.
A most megvitatásra kerülő program keretén belül egy kisszámú, első sorban kiképzési célokat teljesítő kontingens szakértői érkeznek hosszabb időre Szlovákiába. A program 2020 október elsején indul és 36 hónapig tart, a szakértők és kiképzők 9 hónapos rotációban váltják majd egymást.
A képzési program két fő terültre korlátozódik majd, lélektani hadviselés ( Psychological Operations; PSYOP) és Civil-katonai Együttműködési koordináció (CIMIC). A lélektani hadviselés program első sorban az dezinformáció és álhírek (fake news) területére korlátozódik. Célja, hogy az közelmúltban megjelenő fake news jelenséggel kapcsolatos tapasztalatok mentén, javítsa a szlovák katonai vezetés kommunikációs képességeit és kiterjessze az álhírek elleni „harcot” erre a terültre is.
Az álhírek ellen korábban a szlovák rendőrség is több projektet indított, valamint létrehozott egy facebook oldalat ahol az épp aktuális hoaxokra, álhírekre hívják fel a lakosság figyelmét.
A Civil-katonai Együttműködési koordináció egy olyan különleges területe a kelet-európai NATO tagok készségeinek ami korábban a Varsói Szerződés keretén belül nem volt. Lényege, hogy különböző esetleges konfliktus, vagy egyéb különleges nem fegyveres szituáció (árvíz, földrengés egyéb természeti csapások) idején a fegyveres erők a lehető leghatékonyabban tudjanak együttműködni a nem katonai szervekkel, civil szervezetekkel pl. vöröskereszt, falvak városok vezetése. Az úgy nevezett CIMIC doktrínával kapcsolatban a közelmúltban már több NATO konferencia is volt, aminek több esetben Magyarország volt házigazdája.
Forrás: TASR/profesionalnaarmada.sk/honvedelem.hu/webnoviny.sk/Stars and Stripes/