Biztos, melyik biztosítás?
Szeptemberben nem csak az iskolakezdés időszaka, a hónap vége jelenti a határidőt azoknak, aki a jövő évtől már másik egészségügyi biztosító szolgáltatásait vennék igénybe. Az átbiztosítási kampány finisel, a három cég – az Általános Egészségbiztosító, a Dôvera és az Union egymással harcol a cca. öt és fél millió szlovákiai kliens kegyeiért. Mindegyiknek vannak előnyei, hátrányai, nem árt rendesen utána nézni, hogy nekünk, melyik a legérdekesebb.
Tavaly összesen negyed millió szlovákiai lakos döntött az átbiztosítás mellett. Összességében elmondható, hogy évről évre egyre több a tudatos döntést hozók száma, akik biztosítót váltanak, még ha az némi macerával is jár (ne feledjük, ezt be kell jelentenünk az orvosainknak és a munkahelyünkön is!).
A leggyorsabban az Általános Egészségbiztosító (Všeobecná zdravotná poisťovňa – VšZP) ügyfélszáma csökken, 2020-tól már 3 milliónál kevesebb ügyfelük volt (közel 5 százalékos csökkenés a 2019-es adathoz képest). Az egyetlen állami biztosító biztosítja a azonban még így is az összlakosság 57,73 százalékát. A Dôvera piaci részesedése 31,18 százalék, az Unioné 11,09 százalék, ez utóbbi a leggyorsabb ütemben növekedett tavaly.
Az ügyfelek szempontjából mindenképp előnyös, hogy nem csak egy, állami cég kezében van a betegbiztosítás. Hiszen így van konkurenciaharc, amiből végül a kliensek profitálhatnak. Egyébként az utolsó összehasonlító felmérés az egészségbiztosítókról 2008-ból származik, és elég beszédes, hogy az akkor még 5 biztosító közül az utolsó két helyen pont a két állami biztosító végzett (Spoločná ZP, VšZP – azóta ez a kettő összeolvadt).
A piaci versenyt nehezíti, hogy formálisan minden ingyenes a szlovák egészségügyben, ha fizetjük a havi kötelező illetéket. Ám, ha megvizsgáljuk közelebbről, láthatjuk, hogy igenis vannak különbségek, például, hogy mennyit várnak a tervezett műtétekre a betegek, vagy miylen kivizsgálásokat, oltásokat, teszteket fizet át a biztosító.
Az innováció terén a Dôvera volt az egyértelmű befutó egyébként, az online kezelőfelülete elsőként készült el, ahol mindenki szemmel követheti, mikor milyen betegségekre kezelték, mit írt elő az orvosa és miért, stb. Az Unionnak konkrétan pénzt térít vissza a fogászati beavatkozások után rengeteg, és olyan kedvezményekre specializálódik, amelyek az utóbbi időkben egyre szélesebb körben terjedő problémákra vonatkozik (ételallergia, gerincproblémák, stb).
Úgy néz ki a VšZP 2020-ra felébredt a Csipkerózsika álmából és végre ráfókuszál a fiatalabb korosztályra is, az ún. Egészség pénztárca nevezetű programjával. Ez teljesen logikus, hiszen ők sokkal többet fizetnek be a kasszába, miközben kevesebbet kell rájuk költeni. Egy biztosítónak a bevételek miatt sokkal fontosabbak az aktívan kereső, fiatal kliensek, erre jó érzékkel repült rá jóval korábban a két magánbiztosító.
Egyébként is, a magánbiztosítók sokkal effektívebben szedik be az ügyfelektől az elmaradásokat, és általánosságban jobb pénzügyi szituációban vannak, mint legnagyobb társuk. A VšZP-t évről évre az állam húzza ki a pénzügyi csőd mocsarából rendszeresen, arról nem is beszélve, hogy az elmúlt években az igazgatói székbe általában nem a képességük szerint kerültek a top menedzserek, hanem rokoni, ismerősi alapon.
Hogyan váltsunk biztosítót?
Ha áttanulmányoztuk ki mit kínál, és úgy döntöttünk, hogy átjelentkezünk valahova máshova, ne feledjük, szeptember 30. a határidő. Az átjelentkezési kérvényt igaz, ezután is beadhatjuk, ám akkor az már csak 2022-re fog vonatkozni. Sok bürokráciát nem igényel maga a folyamat, lehet telefonon, személyes, vagy ahogy a 21. században már inkább standard – webes regisztráción keresztül. Az fontos, hogy a kérvényt alá kell írni saját kezűleg, szóval ha nem vagyunk jelen személyesen, akkor postán megkapjuk a dokumentumokat, és ezt vissza kell küldeni.
Korábban az egészségügyi kártyát vissza kellett szolgáltatni, ma már szerencsére ezzel sincs gondunk. Ha vállalkozók vagyunk, akkor ennyi az egész, ám ha munkaviszonyban vagyunk, 8 napon belül ne felejtsük el jelezni a munkáltatónknak, különben 331 eurós büntetésre számíthatunk. Ezután már csak az marad, hogy szóljunk az orvosainknak.
Még egy érdekesség: a kisbabákat nem kell azon nyomban valahova bejelenteni. Erre van 60 napunk, hogy átgondoljuk nyugodt körülmények között, hova visszük az újszülött csöppséget, addig ugyanabban a biztosítóban van, ahol az édesanyja.Végül összefoglaltuk röviden, az egyes biztosítók legérdekesebb juttatásokat, amiket kínálnak a biztosítók:
Dôvera:
- 150 euró hozzájárulás a fogászati költségekhez
- 15- 30 százalékos kedvezmény a különböző Generali biztosításokhoz
- A gyógyszerek árának visszatérítése 300 euróig
- Az influenza, a hepatitisz A és B és a kullancsok által okozott encefalitisz elleni védőoltások átfizetése
- A nem szerződéses orvosoknál abszolvált kezelés bizonyos összegét visszatéritik ( max. 80 százalékig)
- 5-10 százalékos kedvezmény a gyógyüdülésekre
- 50 százalékos kedvezmény a kórházak standard feletti szobáinak az árából
- Kedvezmény a Covid-19 tesztre
Union:
- 100 euró hozzájárulás a fogorvosi költségekhez
- Térítik a gyógyszerek és a speciális élelmiszerek költségét 17 éves korig
- 70 euró hozzájárulást biztosítanak az élelmiszer-allergia kivizsgálásához
- Akár 50 kedvezményt is kaphatunk az egyéb biztosításokra (utasbiztosítás, autóbiztosítás)
- Ingyenes CRP vizsgálat
- Ingyenes LCB vizsgálat
- Influenza oltás kifizetése
- Állják a szülészeti asszisztensi szolgáltatások költségét
- 30 eurónyi hozzájárulás a kisbaba dolgok vásárlásához
- Hozzájárulás a babaúszáshoz
- Kedvezmény a Covid-19 tesztre
VšZP:
- “Egészség pénztárca”: ha összerakunk egy min. 4, max 8 fős családot, mindenki 100-100 eurónyi bónuszt kap (pl. szemüvegre, speciális élelmiszerre, fogorvosi kezelésre), amit ha nem használunk ki, a felét átruházhatjuk a családtagunkra.
- Ez azért jó, mert ha pl. A gyerekek közül valamelyiknek szüksége lenne fogszabályozóra, a család “összedobhat” erre 450 eurót a “pénztárcán” keresztül. (persze, akkor a többieknek már nem marad semmi, de ugye a fogszabályozó nem éppen a legolcsóbb)
- Szélesebb körű preventív vizsgálat – ez a biztosító az egyetlen, amely a szokásos körökön kívül preventív vizsgálatot is átfizet (okkult vérzés, agyvérzés kockázata stb.)
- Speciális program a gyermekkori elhízás megelőzésére
- Méhnyaktükrözés (a törvényben előírtakon felül)
- Citológiai vizsgálat évente egyszer a preventív ellenőrzésen
- Korlátlan számú preventív mamográfiai vizsgálat
- Urológiai kivizsgálás térítése már 40 éves kortól
- Gyerekkori táplálkozási problémák erre specializált klinikán való kezelése
- Térítik az elhízás komplex kezelésének költségét
- Gyógyfürdős kezelési program az elhízásra és gerincproblémákra
- Az influenza elleni oltást teljes egészében átfizetik
- A hepatitis A és B elleni oltást részben térítik
A juttatások pontos listája elérhető itt