Így gyilkolt a rettegett csehszlovák kommunista titkosszolgálat
A minap egy érdekes javaslat került a szlovák parlament elé. Az Egyszerű Emberek azt szerették volna elérni, hogy az állam csökkentse a kommunista csehszlovák titkosszolgálat, az ŠtB korábbi tagjainak szolgálati nyugdíját.
A javaslat szerint a volt ügynökök szolgálati nyugdíja a felére csökkent volna, a pénzt pedig volt politikai foglyoknak adták volna egyszeri támogatásként . A kezdeményezést a Nemzeti Emlékezet Intézete is támogatta, ám a Smer nem szavazta meg.
A Sme napilap ennek kapcsán elővett néhány olyan merényletet és gyilkosságot, melyet az ŠtB tagjai követhettek el.
A CIA archívumában egy cseh kutató, Radek Schovánek találta meg nemrégiben azt az esetet, mely Matúš Černák meggyilkolását taglalja. Černák a Hlinka-féle szlovák néppárt politikusa volt, a náci szlovák bábállamban Jozef Tiso oktatásügyi minisztere volt. Černák 1948-ban, a kommunista fordulat után lépett le az országból. 1955-ben már Münchenben élt, mikor csomagot kapott. A csomagban bomba volt, melyet Prágában raktak össze, és német ügynökön keresztül juttattak el a címzetthez. A robbanásban Černákon kívül egy 74 éves német asszony is meghalt, a detonáció elpusztította a posta helyiségét. A merényletért senkit sem vontak felelősségre.
- Marián Gula, a Nemzeti Emlékezet Intézetének munkatársa szerint az ŠtB lehet felelős František Hrušovský politikus-történész 1956-os meggyilkolásáért is. Ez az eset az amerikai Clevelandben történt, ahová a szlovák háborús parlament képviselője 1945-ben emigrált. Ezt az esetet azonban sosem tudták összfüggésbe hozni a titkosszolgálattal.
- Bombamerényletet akartak elkövetni André Trémeaud strasbougi prefektus ellen is, 1957-ben. Itt egy szivardobozba rejtették a pokolgépet, a merénylet azonban célt tévesztett, a dobozt a prefektus felesége nyitotta ki. A merénylet miatt 2006-ban két ŠtB-ügynök, Milan Michel és Stanislav Tomeš ellen emeltek vádat a cseh hatóságok, ám a két férfi rossz egészségi állapota miatt 2007-ben megszakította az eljárást a bíróság.
- 1975-ben az ŠtB egy Rómában élő disszidensnek, Jiří Pelikánnak küldött szeretetcsomagot, egy könyvbe rejtették a bombát. Pelikán még azelőtt el tudta dobni a könyvet, mielőtt a bomba felrobbant volna.
- Pavel Minařík ismert és népszerű rádióbemondó a 70-es évek elején próbálta a levegőbe repíteni a Szabad Európa rádió müncheni szerkesztőségét – ŠtB-ügynökként szivárgott be. Az akciót végül lefújták, Minařík pedig 1976 januárjában egy propaganda-sajtótájékoztatón beszélt kémszerepéről az ellenséges rádióban. Sohasem büntették meg, 2012-ben azonban mégis börtönbe kellett vonulnia, egészen banális ok miatt – biztosítási csalást követett el, négy évet kapott.
- Az ŠtB itthon is gyilkolt. 1987-ben brutálisan megölték Štefan Polák papot Vágboriban (Borovce). A férfit lábánál és nyakánál fogva a radiátorhoz kötötték, száját leragasztották, körülötte szétszórt őrölt pirospaprikát találtak. A gyilkost akkor nem találta meg a rendőrség. 2007-ben a Nemzeti Emlékezet Intézete archív dokumentumokat mutatott be az ügyészségnek, mely szerint a gyilkosság mögött az ŠtB állhatott. A nyomozás azonban végül elhalt.
- A Nemzeti Emlékezet Intézete egy másik hazai gyilkosságot is összefüggésbe hozott az ŠtB-vel. Přemysl Coufal titokban működő pap volt, 1981-ben találtak rá pozsonyi lakására, mély vágásokkal a csuklóján. Az ügyészség az ügyet 1991-ben zárta le, azzal, hogy öngyilkosság történt.
(SME)