Magyar újságírók külföldi szakmai útjairól gyűjt adatokat a Külgazdasági és Külügyminisztérium
Magyar újságírók külföldi szakmai útjairól gyűjt adatokat a Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM) – írja a 444 a Telex információira hivatkozva. A hamarosan induló, de már aktív lap birtokába került Magyar József, a Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM) európai kapcsolatok fejlesztéséért felelős helyettes államtitkárának júniusi keltezésű „Tájékoztatás kérése magyar újságírók szakmai látogatásairól a fogadó országban” tárggyal írt levele.
A címzettek között az Európai Unióban található magyar nagykövetségek szerepeltek. A levélben a helyettes államtitkár arról érdeklődött, hogy az egyes nagykövetségek rendelkeznek e információval arról, hogy a fogadó ország az elmúlt években szervezett-e szakmai látogatást, továbbképzést, tanulmányutat magyar újságíróknak, voltak-e ilyen látogatások. Mikor történtek az utazások, „milyen magyarországi médiumok képviselői vettek részt azon, és milyen fogadó országbeli lapokat, szervezeteket kerestek fel” – idézi a birtokába került levelet a Telex.
A június 2-án kelt levélre a választ június 3-án 13:00-ig várták, ami rettentően szűkre szabott hatéridő. A rövid határidőért Magyar elnézést kért a címzettektől.
A nepszava.hu kérdésére, hogy a Szijjártó Péter vezetése alatt álló minisztérium miért gyűjt adatokat a magyarországi újságírók külföldi útjairól a KKM a következő választ adta:
„A KKM – feladatából is adódóan – mindent megtesz a magyar belügyekbe történő külföldi beavatkozások ellen, az ilyen támadások mögött a tapasztalatok szerint általában Soros-szervezetek állnak.”
Az esettel kapcsolatban felmerült a kérdés, hogy az adatgyűjtést miért a KKM végzi, miért nem a az eredetileg hasonló, nemzetbiztonsági célú feladatokra is létrehozott polgári titkosszolgálat, az úgynevezett Információs Hivatal foglalkozik.
Hogy pontosan milyen szakmai képzésen való részvétel, illetve cikk megírása számít a kormány szerint külföldi beavatkozásnak a sajtó részéről, nem derült ki. Ahogy az sem, milyen céllal listáz a Külügyminisztérium magyar újságokat.
A KKM szervezeti felépítését vizsgálva látható, hogy:
„A miniszter [a külgazdasági és külügyminiszter vagyis Szijjártó Péter] a polgári hírszerzési tevékenység irányításáért felelős miniszterként közvetlenül, illetve a polgári hírszerzésért felelős államtitkár útján gyakorolja az Információs Hivatal irányítása tekintetében őt megillető jogköröket. Az Információs Hivatal részére a miniszter és a polgári hírszerzésért felelős államtitkár a főigazgató útján adhat utasítást.” – olvasható a minisztérium hivatalos oldalán.
Ebből a megközelítésbő és arra az információra támaszkodva, hogy a külügy az Információs Hivatalt megkerülve Magyar József, a Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM) európai kapcsolatok fejlesztéséért felelős helyettes államtitkárának passzolta le a feladatot, a „listázásra” valószínűsíthetően maga Szijjártó Péter adta az utasítást.
Ahogy az sem kizárt, hogy a külgazdasági és külügyminiszter a sajtómunkások külföldi útjai iránti érdeklődése összeköthető Szijjártó Péter augusztusi yachtozós botrányával, amíg viszont a Külgazdasági és Külügyminisztérium nem ad hivatalos választ, hogy miért kezdte listázni a újságírók külföldi szakmai útjait, mindez csak feltételezés marad.
Mindeközben a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) eljárásokat indít a Külgazdasági- és Külügyminisztérium (KKM) listázása ügyében– jelentette be a civil szervezet a Facebookon.
? A magyar kormány minden lehetőséget megragad, hogy a megmaradt szabad sajtót kontroll alatt tartsa. A külügy vezetése…
Közzétette: TASZ – 2020. szeptember 22., kedd
A magyar kormány minden lehetőséget megragad, hogy a megmaradt szabad sajtót kontroll alatt tartsa. A külügy vezetése az EU tagállamaiban működő magyar követségeket arra utasította, hogy számoljanak be a magyar újságírók szakmai útjairól az adott országokban – fogalmaznak Facebook bejegyzésükben a Telex nyomán.
A TASZ szerint a minisztérium jogellenesen gyűjtött adatot magyar állampolgárokról, és az eddigi tapasztalatok alapján attól tartanak, hogy a megszerzett információt újságírók vegzálására fogja felhasználni a kormány. Egy érintett újságíró bevonásával jogi eljárásokat indítanak, hogy kiderítsék, pontosan milyen adatokat gyűjtöttek magyar újságírókról és azokat mire használták fel – írja az épp kormányközelivé való átalakítás alatt álló index.
Forrés: telex/444/atlatszo/merce.hu