Egy tipikus proxy háború Hegyi-Karabahban
Összefoglaló
Jól jellemzi az azeri-örmény konfliktust, hogy a szembenálló felek szövetségesei is fokozatosan kapnak szerepet ebben az évtizedek óta tartó, hol kihunyni látszó, hol nagy lánggal égő, heves drámában.
A Hegyi-Karabahért folyó fegyveres konfliktusban a szemben álló feleknek tűzszünetet kell hirdetniük, és lépéseket kell tenniük a feszültségmentesítés érdekében – jelentette ki Vlagyimir Putyin orosz elnök a Nikol Pasinján örmény kormányfővel folytatott telefonbeszélgetése során kedden.
A konfliktussal kapcsolatban Moszkva az elmúlt három nap folyamán Jereván mellett Bakuval és Ankarával is felvette a kapcsolatot. Jerevánt a Kollektív Biztonsági Szerződés Szervezetének (ODKB) tagja, Oroszország, Fehéroroszország, Kazahsztán, Kirgizisztán és Tádzsikisztán is támogatja. Törökország viszont Azerbajdzsánt, örmény források hírt is adtak arról, hogy 60 kilométeren belül azeri légteréből egy török F-16-os 8200 magasan lelőtt egy örmény Szu-25-ös csatarepülőt még kedden. Törökország ezt természetesen tagadja.
Proxy háború
Amikor egy ország (általában nagyhatalom) kisebb országok konfliktusaiban (főleg polgárháborúkban) az egyik fél mellé állva vívja meg harcát a másik nagyhatalom ellen (aki a másik felet támogatja).
Az örmény hadsereg azt is közölte, hogy lelőtt egy azeri (!?) F-16-os vadászgépet, amit viszont a bakui védelmi minisztérium határozottan tagad, mondván, hogy nincs is ilyen harcigépük. Az esetről különböző források másképp számolnak be, de Azeri és külföldi forrásokra támaszkodva F-16-os vadászbombázó jelenleg nincs hadrendben az országban.
Mindeközben az azeri légierő csapást mért egy katonai alakulatra az Örményország területén fekvő Vardeniszban, amely meglehetősen távol van a Karabah-hegyvidéktől, adta hírül az örmény védelmi minisztérium.
Тoday, at around 10:30 am, F-16 fighters of the Turkish Air Force took off from the “Ganja” airport from the Republic of Azerbaijan and ensured the delivery of bombing and missile strikes against settlements and ground units of the Armenian Armed Forces
— Shushan Stepanyan (@ShStepanyan) September 29, 2020
Az azeriek azt az álhírt terjesztették el, hogy az örmény erők Vardeniszből rakétákkal lőtték az azeri Daskeszan térségét, adta hírül az örmény védelmi minisztérium.
Jereván hétfőn kilátásba helyezte, hogy beveti Iszkander hadműveleti–harcászati rakétarendszereit, ha Törökország F-16-osokat alkalmaz Hegyi-Karabahban.
Megbocsáthatatlan, hogy Török repülőgépek repülnek az Örmény határon belül
– mondta Armen Sarkissian örmény elnök az Alarabiya televíziónak. Armen Sarkissian kitért arra is, hogy Törökország komoly támogatást nyújt Azerbajdzsánnak, sőt állítólag török katonai szakértők harcolnak Azerbajdzsánban, török fegyvereket, drónokat és harci repülőgépeket is használnak.
A The Guardian azt írja, hogy szíriai lázadókat szerződtet egy török biztonsági cég határőri munkára Azerbajdzsánban. Megfigyelők és a The Guardian forrásai szerint a Szabad Szíriai Hadsereg mintegy 500 fegyverese már korábban Azerbajdzsánba érkezett. Orosz és örmény források ezt is túllicitálva 4000 szíriai Azerbajdzsánba tartózkodó fegyveresről írnak.
A kölcsönös vádaskodás egyre áttekinthetetlen kuszaságába a felek mindent bedobnak. Így „sodródott bele” a konfliktus egy fejezetébe Szerbia is. Azeri források szerint ugyanis az Örményország 122 mm-es, Szerbiában gyártott G-2000-es rakétákat vetett be azerbajdzsáni települések elleni támadásra, és beazonosíthatóan az EDePro szerb vállalat gyártotta azt a lövedéket is, amelynek maradványait megtalálták az azerbajdzsáni Horadiz településen, egy civil ház udvarában – írja a 24.hu
Az ügyben megszólalt a szerb államfő is, aki cáfolta, hogy Hegyi-Karabahban Szerbiában gyártott fegyvereket használnak – írja a 021-rs alapján a Szabad Magyar Szó.
Forrás: 24.hu/MTI/TASS/TASR/@ShStepanyan (az örmény védelmi minisztérium szóvivője)
Kiemelt kép: Egy hegyi-karabahi katona | forrás: flickr.com