Világszerte folyik a verseny a koronavírus elleni oltóanyag kifejlesztéséért
Az ENSZ egészségügyi szervezetének vezető szakértője szerint sokat kell még várni a Föld teljes lakosságának koronavírus elleni vakcinával történő beoltására – írja a The Guardian.
Soumya Swaminathan szerint van arra reális esély, hogy 2021-re elkészüljön a várva-várt vakcina, de valószínűleg az első időszakban nem tudnak majd eleget gyártani belőle, ahogy világszerte szétosztani sem lesz könnyű a vakcinát.
A most leginkább reálisnak látszó forgatókönyv szerint 2022-ig kell majd várni, hogy megkapja az oltást a világ lakossága.
Mindeközben Oroszországban már a második koronavírus elleni védőoltás bejegyzésére készülnek. Anna Popova tisztifőorvos, az orosz fogyasztóvédelmi felügyelet vezetője a Gazeta.ru-nak adott interjújában közölte, hogy Oroszország szeptember folyamán bejegyezhetik a második Covid-19 elleni vakcinát, a novoszibirszki Vektor központ egyik oltóanyagát.
Az első oltóanyag eddig hatásosnak tűnik, az orosz koronavírus-oltásnak nincsenek jelentős mellékhatásai, ráadásul immunitást is kialakít a páciensek szervezetében – írta a The Lancet nevű orvosi szaklap.
A kísérleteket 76 egészséges önkéntesen végezték, akik 18 és 60 év közötti korosztályba tartoztak, két orosz kórházban. A 42 napos megfigyelési időszak alatt nem jelentkezett semmilyen negatív mellékhatás, immunválasz viszont igen – állítja a Lancet által hivatkozott kutatás.
Közben a Johnson and Johnson amerikai gyógyszeripari óriás hétfőn felfüggesztette saját koronavírus elleni vakcinájának tesztelését, miután megmagyarázatlan egészségügyi probléma lépett fel az egyik tesztalanynál. A cég egyike azoknak, amelyek versengenek azért, hogy elsőként állítsanak elő védőoltást a betegség ellen.
A kínai vakcinát pedig Indonéziában kezdték el tesztelni. Wang Yi kínai külügyminiszter szerint ugyanis Délkelet-Ázsiában Indonézia rendelkezik a legerősebb kapacitással. A kínai kormány támogatni fogja a kínai cégeket, hogy együttműködésre lépjenek a délkelet-ázsiai országgal.
Forrás: guardian/MTI/TASSZ
Kiemelt kép: pixibay