Hogyan temetkezzünk környezetbarát módon
A környezettudatosság és fenntartható életmód egyre nagyobb térhódításával már az olyan hagyományosnak számító dolgok is kezdenek megváltozni, mint a temetkezési szokásaink.
Hozzászoktunk, hogy minimum az év egy napján, azaz Halottak napján rendbe tesszük, illetve feldíszítjük elhunyt hozzátartózoink sírhelyeit. Főleg kisebb közösségekre, falvakra jellemző, hogy az emberek megnézik, melyik sírral törődnek és melyikkel nem. Hagyománynak számít a különböző gyertyák, mécsesek, vágott és művirágok, koszorúk és díszek elhelyezése, ami mind azt hivatott kifejezni, hogy tiszteljük az elhunytat és az emlékét. Ez azonban egy igazán komoly és aktuális problémát is felvet, mégpedig ezeknek a környezetre való hatását. Míg az üveg újrahasznosítható és az élő növény is lebomlik, addig a művirágok, a műanyag gyertyatartók és díszek nagy valószínűséggel a szemétlerakókon végzik. További gondot okoz, hogy sok temető mellett még szelektív hulladékgyűjtők sincsenek elhelyezve, így esély sincs az újrahasznosításra. A művirágok, tekintve, hogy többféle összetevőt is tartalmaznak, nem helyezhetőek a műanyag hulladék közé.
Éppen ennek okán jött létre a Záhrada spomienok (Az emlékek kertje) elnevezésű környezetbarát temető, amely az országban egyedülállóan Zólyomban található meg. Az egész koncepciónak az a lényege, hogy az ember halála után eggyé váljon a természettel. Ez a gyakorlatban úgy néz ki, hogy az elhunytak hamvait biológiailag lebomló urnákba helyezik el, fák mellé vagy virágágyásokba. A társulat ezen kívül egy alternatív temetési szertartást is kínál annak érdekében, hogy a hozzátartozók inkább lelkileg megerősödve, mintsem nehéz szívvel menjenek haza.
Andrea Uherková, az alapítók egyike úgy magyarázza, a természetes temetők összekötik a természet tiszteletét az elhunyt tiszteletével. A temető létrehozására legfőképpen az inspirálta őket, hogy egy olyan alternatív megoldást kínáljanak az embereknek a hagyományosokkal szemben, amely külföldön már több mint 20 éve létezik. Abban bíznak, hogy egy megfelelően megszervezett temetés akár gyógyító erejű is lehet a gyászban. A sírhely lényege, hogy nem kell vele törődni, hiszen megteszi helyettünk maga a természet. Ez akár azon elhunytak hozzátartozóinak is kedvező megoldás lehet, akik külföldön élnek, így értelemszerűen kevesebb idejük jut a sír gondozására.
Az első ilyen temetők Nagy-Britanniában alakultak meg még a 90-es években, de emellett találhatunk rá példát Németországban, Ausztriában, Svájcban, Amerikában, Ausztráliában vagy akár a Dél-afrikai Köztársaságban is. A természetes temetők nem kell, hogy valamilyen valláshoz kapcsolódjanak, hiszen az ember és a természet között egy alapvető kötelék van. Az Emlékek kertjében így lehetőség van egyházi és polgári temetésre is. A hozzátartozók végső búcsút az elhunyttól egy fa alatt vesznek, ahol egy kis, vízzel teli medencében gyújthatnak gyertyákat.
Szlovákiában csupán a települések vagy az egyházak alapíthatnak temetőket, ezért is jött létre Zólyom városi temetőjében. Az egész folyamat körülbelül két évig tartott, létrehozásánál több szervezet és önkéntesek is segítettek, de mindenképpen egyszerűbb, mint egy kert létrehozása.
A hamvakat jelenleg vagy elszórják vagy egy újrahasznosított papírból készült urnában temetik el. A temetéseket tavasztól október végéig tartják, a kertben jelenleg 100 sírhely van, amelyek csak kis kőtáblákkal vannak megjelölve.
“A jövőben szeretnénk bővíteni a szolgáltatásainkat egész testes temetésekkel is, amely során egyszeru, lakozattlan és lebomló koporsókat használnánk, mu párnázat nélkül. Ezek ugyanis azok a dolgok, amelyek súlyosan hátráltatják a lebomlást és leterhelik a természetet.”
Egy sírhelyért átlagosan 5 vagy 10 évig fizetnek, de a bérletet meg is lehet hosszabbítani.
“Úgy gondolom, hogy ezek a trendek egyre népszerűbbek és néhány év múlva már nem Zólyom lesz az egyetlen, természetbarát temetővel rendelkező város.”
Ez így van, hiszen már Kassán is körvonalazódik egy ilyen temető kialakítása. Ezen felül azt a tényezőt is figyelembe kell venni, hogy a hagyományos temetok kapacitása egyre telik és ez pedig egy kiváló lehetőség a probléma megoldására. Amíg azonban ez a fajta temetkezés nem áll módunkban, máshogyan is védhetjük a természetet.
Milyen alternatívák közül választhatunk ezen kívül?
- Természetes alapanyagokból készült gyertyák – a legtöbb, üzletben kapható gyertya paraffint tartalmaz, amely kőolajból van előállítva, így az égés során az egészségre káros anyagok kerülnek kibocsátásra. Ezek helyett választhatunk például méh- vagy szójaviaszból készüléket is.
- Kerüljük el a műanyag csomagolást
- Válasszunk élő virágokat a mű helyett, akinek van ideje gyakrabban kimenni a temetőbe, az akár cserepes virágot is vihet. Ugyanígy szóba jöhetnek még a szárított virágok is.
- Ha kidobásra kerül a sor, mindenképpen a szelektív gyűjtés elvei szerint járjunk el.
Ha teszett a cikk, támogass minket egy lájkkal!
Források:
Zabudnite na umelé vence: 6 spôsobov, ako si uctiť pamiatku blízkych zosnulých ekologicky
Umelé kvety z hrobov do triedeného zberu nepatria. Existujú aj ekologickejšie alternatívy
Ekologický cintorín vo Zvolene
Prírodné pohrebníctvo: Keď sa ekológia spojí s úctou k človeku
Byť eko aj po smrti
Ekologické pochovávanie: prach si, na strom sa obrátiš
Lacné truhly končia, pohrebníctvo chce byť ekologickejšie
Aj spaľovanie zosnulých musí byť ekologickejšie. Marianum prichádza s novinkami
Környezetbarát temető kialakítását tervezik a városban