Jó étvágyat
Jó étvágyat!, Bon apétit!, Dobrú chuť!, Smaklig måltid!, Kali orexi! – mindenki más nyelven ismeri, de mégis mindenki használja étkezés előtt. Az ételek és maga az étkezés is, egy fontos mérföldköve egy adott országnak, ami hozzásegít ahhoz, hogy egy kívülálló jobban megismerje egy adott nép kultúráját, hagyományait.
Minden országnak és nemzetnek megvan, hogy mit tekint a sajátjának, mi az, aminek köszönhetően rögtön felismerjük az adott kultúrát. Például, ha azt mondom pirospaprika, mindenkinek Magyarország jut az eszébe. Egy dolog közös minden országban, nemzetben, mégpedig, hogy megvan a saját étel különlegessége.
„Nyelvében él a nemzet” hangzik az ismert szállóige, bár én inkább azt mondanám, hogy „Az ételében él a nemzet”. Ugyanazt az ételt az egyes országokban különböző néven ismerhetik. Így lesz a „bryndzové halušky“ Magyarországon „juhtúrós sztrapacska“. Ha pedig jobban megfigyeljük, akkor minden országnak megvan a saját palacsintareceptje is. A japánoknál ez egy kis pufi palacsintaszerűség aminek becses neve okonomiyaki, a franciáknál ez a crêpe, az araboknál ez a csodás édesség a qatayef nevet viseli.
De ha valaki azért kezdte el olvasni ezt a cikket, mert azt hitte, hogy majd palacsintákat sütünk, és elárulom a titkot, hogy hogyan kell a tésztát feldobni anélkül, hogy a plafonra ragadna, azt ki kell, hogy ábrándítsam. Itt, egy könyörtelen ételkritikus oldalt fogok nektek bemutatni.
A Jó étvágyat oldal 2017-ben „nyitotta meg kapuit“ a Facebookon. Mostanra már több mint 44 000 követője és néhány fanatikusa van. Az oldal nem bírál, nem néz le, nem gúnyol, csupán próbálja más szemszögből megmutatni a dolgokat, ez esetben az ételeket. A félreértések elkerülése végett: Az oldal csak azt a szépséget próbálja meglátni és láttatni, ami minden egyes jól sikerült, illetve jól sikerültnek hitt ételben benne van. Teszi mindezt egy kis iróniával és egy csipetnyi szarkazmussal.
Párszor már hallatott magáról az oldal például a Rádió 1-ben, amikor is Sebestyén Balázs és műsorvezető társai vették górcső alá.
Mindenkinek ajánlom, bátran keresse fel ezt az oldalt, amely rengeteg meglepetést tartogat. Aki eddig azt hitte, hogy egy Michelin-csillagos chef szintjén főz, és lehet annak is lesz meglepetés, aki azt hitte, hogy úgy főz, mint egy kezdő. De íme egy kis ízelítő az oldal tartalmából:
Mostanra a Jó étvágyat egyik legnagyobb kultusza az alábbi finomság körül alakult ki. Az ilyen formára készített édességet már cukrászoktól is lehet rendelni, sőt sokak szerint megérdemeli az év tortája címet is. Az alkotás neve: Nikinausz-torta.
Mostanra a Jó étvágyat egyik legnagyobb kultusza az alábbi finomság körül alakult ki. Az ilyen formára készített édességet már cukrászoktól is lehet rendelni, sőt sokak szerint megérdemeli az év tortája címet is. Az alkotás neve: Nikinausz-torta.
Egy igazi kultusz-torta, ami egy rendes családban vagy egy tágabb baráti körben biztosan már megjelent, vagy meg fog jelenni születésnapi tortaként. De olyan is van, hogy maga az ünneplő vendégsereg válik hirtelen Nikinausz-tortává.
Az oldal természetesen gondolt a Halloweenre is. Ajánlom mindeki figyelmébe az esztétikusan elhelyezett gumicukor pókokat.
Veszett sün mint őszi dekoráció.
Ehhez képest a moai szobrok semmit sem érnek, és csupán egy túlgondolt, giccses kőtömbök.
Nikinausz után egy újabb lecsúszott gyereksztár, aki nem bírta a nyomást és úgy gondolta, hogy a drogok, majd kiutat jelentenek a slamasztikából. A kábszi rossz, értem?!
De legyünk aktuálisak is. Itt van egy téli hangulatot idéző hóember is. Bár lehet inkább a tavaszi időt idézi elő, mert szegény kicsit szét van csúszva/olvadva.
A hagyományos ízek kedvelőinek pedig itt van egy kis ínycsiklandozó húsleves.
És itt van Rex, miután minden reggel zsemlét reggelizett és megmentette gazdáját Moser felügyelőt, egy lakástűzből.
Azok a képek, amelyeket feltöltenek a Facebookra vagy más internetes felületekre, többé már nem tekinthetőek magántulajdonnak, hiszen nyilvánosan elérhetőek és bárki letöltheti azokat. Ezért egy jó tanács: Csak olyan képeket töltsetek fel (főleg ha kajáról van szó), amit nem szeretnétek viszontlátni a Jó étvágyat oldalon, esetleg pont akkor, amikor a haverotok kommentál a bejegyzés alatt. Én szóltam…
Képek forrása: Jó étvágyat Facebook oldal