Olvasóink első „tesztelése” (COVID-19)
Az országos COVID-19 tesztelés vegyes érzelmeket váltott ki Szlovákia lakosságában. A második tesztelési hullámban vagyunk, hamarosan jönnek az újabb eredmények. Következő cikkünkben olvasóink tapasztalatait összegeztük korábbi kérdőívünk alapján.
November 2. és 7. között lapunk egy kérdőív formájában kérte ki az Önök véleményét az országos COVID-19 tesztelés első fordulójáról. A válaszadók arányát tekintve több nő fejtette ki a véleményét a feltett kérdésekre mint férfi.
Az emberekből vegyes érzelmeket váltott ki ez a folyamat. Olvasóink 48,5% egyetértett a kormány által hozott teszteléssel, 46,3% pedig nem értett egyet ezzel a rendelkezéssel. Az olvasóinknak 5,2%-a választotta az egyéb lehetőséget. A vélemények között volt, aki a tesztelés kötelező jellegével nem értett egyet, de természetesen van olyan is, akadt aki utólag látja azt, hogy volt valami értelme az országos vizsgálatnak.
„Az országos teszteléssel igen egyetértek, de azzal nem, hogy tulajdonképpen kötelezővé tették. Szerintem mindenkinek joga lett volna eldönteni, hogy szeretné-e.”
– válaszolta egy olvasó.
A kérdőívünket kitöltők nagy része a Nyitrai kerületben vett részt az antigén teszten. Természetesen mindenki kíváncsian várta, hogy miként is fog zajlani a tesztelés folyamata és ez előre megosztotta a lakosságot. Volt ki szkeptikusan állt hozzá, hogy most fogja csak igazán elkapni a vírust, volt, aki cirkusznak és bohóckodásnak fogta fel, természetesen aki vállalta a tíznapos karantént az tesztelni sem volt. Egyik kérdésünk arra irányult, hogy mit gondolnak utólagosan a tesztelés folyamatáról és az egyes állomásokon kialakított higiéniai körülményekről.
A kérdőívünkre, a válaszadók 74,6%-a vélte úgy, hogy a felkeresett tesztelő-állomásokon megfelelő körülmények között zajlott a tesztelési folyamat és a higiéniával sem volt gond. Természetesen nem mindenhol volt ez így, hisz nem mindenhol lehetett teljesen kizárni az érintkezési lehetőséget a tömeges tesztelésnél, és még a méteres távolságot sem sikerült betartani. Két válaszadónk véleménye:
„Maga a tesztelés és a mintavétel higiéniai szempontból megfelelő volt, de azért nem lehetett teljesen kizárni az érintkezés lehetőségét. Mi vasárnap voltunk, akkor már nyugodtabb volt a helyzet, s gyérebb a látogatottság. Nálunk nem volt megfelelő a tájékoztatás. A körzetünkben bár kivolt nyitva a hely, de egészségügyi személyzet hiányában mégsem volt tesztelés. Pedig vannak egészségügyben foglalkoztatott emberek a faluban, igaz már inkább nyugdíjhoz közelednek. Nem vállalták az önkéntes szerepet ebben a történetben. Rossz ez a megosztottság a vírussal kapcsolatban, ami két pártra szakítja az embereket.”
„Ha az épületekben be is tartották a higiéniai előírásokat, de a hátam mögött tíz centire karhogtak a nyakamba…”
Természetesen egy hét alatt nem lehet csodákat várni, így várható volt, hogy nem fog teljes mértékben gördülékenyen működjön egy ilyen kaliberű folyamat. Az is megosztotta a lakosságot, hogy a kormány miként kezelte a kialakult helyzetet. A válaszadók 47,8%-a úgy vélte, hogy mindezt a Szlovákia kormánya nem kezeli jól. 33,6% gondolja úgy, hogy ez így rendben van. Jelen esetben talán nem is az intézkedések a legfrusztrálóbbak, hanem az, hogy egyértelműen csak az utolsó pillanatban kapnak utasítást az emberek. Egy válaszadó megfogalmazása:
„A kormányban hangosan gondolkodna, ezért nehéz figyelemmel követni a valódi rendelkezéseket.”
Amióta a COVID-19 bontogatja szárnyait az emberiség életében, úgy folyamatos kérdések merülnek fel, hisz tárgyilagosan nem tudjuk keretek közé szorítani ezt a vírust és meghatározni, hogy mi is ez valójában. Van, aki nagyon fél, van aki nem hisz benne és van aki nem tudja hova tenni a kialakult helyzetet. Egyértelmű, hogy az emberek élete gyökeresen megváltozott minden országban.
Kérdőívünk egyik kérdése arra irányult, hogy vajon mit gondolnak az emberek erről a vírusról, hisz mindenkinek lehet mondanivalója, amely segíthet a kialakult helyzetben.
„Mindenképp komolyan kell venni a vírust, ugyanakkor nem szabad túlzottan nagy médiavisszhangot adni neki. Kezd egy kicsit sok lenni, már konkrétan a csapból is ez folyik, és feleslegesnek vélem ezeket a túlzott szigorításokat is. Az embereknek nem tesz jót, és már jó ideje húzódik a dolog…”
„Egy olyan vírus, mely nem ártalmasabb az influenzánál, ám mivel nem ismerjük (még) igazán, nem árt minden embernek figyelnie a saját egészségére és higiéniájára. A körülötte kialakult mizéria egy felfújt pánik, mely hosszútávon sokkal súlyosabb csapást fog mérni az országokra és társadalmakra, mint maga a vírus.”
„Úgy gondolom, hogy kicsit túlreagált vírusos betegség, amely a médián keresztül okozza a legnagyobb pánikot.”
„Vírus nyilván van. Azt viszont nem hiszem el, hogy ekkora mértékű lenne a baj, mint ahogy beállítják. A médiának, politikusoknak eddig se nagyon hittem. Ez után már végképp nem.”
„Úgy gondolom, hogy ez egy nagyon veszélyes és számunkra ismeretlen vírus, ami ellen megfelelően kell védekezni. Örülök az országos tesztelésnek és a szigorításoknak is, valamint büszke vagyok az ország lakosságára az első hullámban tanúsított fegyelemért.”
„Pandémiák voltak már a történelem során és lesznek is. A mai embereknek, köszönhetően a oltások bevezetésének, nem kellett sokáig a “saját bőrünkön” megtapasztalni a súlyosabb fertőző betegségek borzalmait. Ez a járvány most kibillentette a sok jólétben, fejlett gazdaságú államokban élő egyedeket az álomvilágukból és mindenféle szedett-vedett konspirációs teóriával próbálják nyugtatni a pszichikájukat. Bele kell törődni, a természet szabályait nem az emberek írják.”
Az országos tesztelés előtt már elég sok szigorítással nézett szembe Szlovákia lakossága s bekövetkezett az is, amitől talán az emberek legjobban tartottak: a kijárási tilalom. A válaszokból kiviláglik, hogy az embereknek nem feltétlenül egyértelmű, hogy mit is takar ez a fogalom. Van, aki szerint értelem és jogtipró, illetve olyan is van, aki szerint indokolt.
„Inkább feleslegesnek tartom, mint pozitívnak, mivel az emberek munkába így is mennek és találkoznak egymással.”A felháborodottság a válaszadóink körében egyértelmű, hisz kijárási tilalom névre hallgat a korlátozás (amely rémisztő lehet), viszont a nagyáruházakba, üzletekbe, illetve munkába mehet a lakosság azon része, aki nem tölti a kötelező vesztegzár időszakát. Így mindig marad egy ún. vírusmozgás, amit nem tudunk kiszűrni.
Szembetűnő kérdés, hogy olyan számok látnak napvilágot, amelyek nincsenek megmagyarázva. A kormány nyilvánosságra hozza, hogy pl. 21 949 PCR tesztből 2282 új fertőzöttet azonosítottak. Jelen esetben gondolhatunk az antigén tesztek hiteltelenségére, hisz 3,6 millió tesztből csak a lakosság 1%-t igazolták, mint pozitív, avagy arra, hogy mindennapokban feldobunk egy X számot, hogy forgassuk még egy kicsit a koronás témát. Ezek a számok hiteltelenségben fürödnek az olvasók szemében, hisz a válaszadóink 29,1% nem tartja valósnak a mindennapi fertőzött arányokat, 38,1% pedig szkeptikus és talán válasszal áll hozzá ezekhez az tájékoztatásokhoz.
Az válaszadók véleményeiből kiindulva a többség betartja a második hullámban hozott intézkedéseket a koronavírussal kapcsolatban, de láthatjuk, hogy elég sok kérdőjelet hagy maga után a kialakult helyzet. Sok kérdés felmerülhetne a helyzettel kapcsolatban, amelyekre nem kapunk választ. Jelenleg a lakosság szemével még ködfoltos a COVID-19 története Szlovákiában és nem tudjuk mikor kezdik írni a befejezését a műnek.
Amennyiben megosztaná véleményét a tesztelést illetően, írjon nekünk!Megteheti akár kommentben is.