Nőtt, de még mindig alacsony az oltás iránti érdeklődés Szlovákiában
A Szlovák Tudományos Akadémia Szociológiai Intézete felmérést készített arról, hajlandóak lennének-e beoltatni magukat az emberek, ha már létezne egy EU által jóváhagyott és elérhető oltóanyag a koronavírus ellen.
Az online felmérést október végén és november elején végezték, igennel pedig a megkérdezett lakosság 26,8%-a válaszolt. Az oltást elutasítók táborát a válaszadók 44,3%-a tette ki, a fennmaradt csoport – 29% pedig nem tudott dönteni a kérdésben. Kiderült továbbá, hogy az oltás iránti érdeklődés leginkább a legfiatalabb (18-29 éves korig) válaszadók csoportjában növekedett.
Robert Klobucký, az akadémia szociológusának elmondása alapján ez egy fordított tendencia a többi európai országhoz képest – azokban ugyanis inkább a lakosság idősebb csoportja érdeklődik jobban az oltás iránt. Úgy gondolja, nálunk azért születhetett ilyen eredmény, mert a legfiatalabbak dőlnek be legkevésbé az álhíreknek és a konspirációs elméleteknek. Valamint hozzátette, hogy ebben a tekintetben a középkorúak vannak a legrosszabb helyzetben. Az eredmények ilyen eloszlásához hozzájárulhat továbbá a felmérés formája is, hiszen nem rendelkezik mindenki internet eléréssel.
Mint egyéb más közveléménykutatásnál, itt is érdekes párhuzamokat lehet vonni a megkérdezettek politikai preferenciáival, illetve azzal, mennyire bíznak a kormányban.
A legnagyobb hajlandóságot a Za ľudí kormánypárt szavazói mutatták (52,6%), őket követik a parlamenten kívüli PS/Spolu pártok szavazói (51%), majd a legnagyobb kormánypárt, az OĽaNO szavazói következtek (46%). Egyre csökkenő arányt figyelhetünk meg viszont a SaS (35,6%), a Hlas (24,5%), a Sme rodina (23,5%) és a Smer (16,9%) pártok támogatóinak körében. Ennél is kevesebben pedig már csak az ĽSNS párt szavazói oltatnák be magukat (6,2%).A regionális felosztást vesszük figyelembe, az oltás iránti legnagyobb hajlandóság Pozsony és Eperjes megyékben mutatkozott. Ezen kívül azt is megtudhattuk, hogy a férfiak körében népszerűbb az oltás. Klobucký ezt úgy kommentálja, hogy a nők általában óvatosabbak a válaszadásnál, és gyakrabban választják a nem tudom lehetőséget.
Mi lehet az oka az oltás elutasításának, illetve az attól való félelemnek?
A nemmel válaszolók 27,6 %-a úgy véli, hogy a vakcina még nagyobb problémákat okozhat, mint maga a vírus. 21,9%-uk úgy gondolja, a vakcina nem jelent megoldást a koronavírusra. A harmadik leggyakoribb ok pedig a gyógyszergyártókba vetett bizalom hiánya (16,5%). Ezen felül 13,9%-uk úgy véli, a koronavírus nem annyira veszélyes, mint ahogy azt beállítják.
Összefüggések a kormányba vetett bizalom és az oltás elfogadása között
Azon válaszadók, akik jobban bíznak a szlovák kormányban a koronakrízis kezelését illetően, nagyobb arányban válaszoltak igennel válaszoltak az oltásra (45,9%) Azok közül viszont, akik nem bíznak a kormányban, ez az arány csak 16,6%.
Klobucký ennek tekintetében attól fél, hogy amennyiben a kormány nem változtat a kommunikációs stratégiáin, idővel még kevesebben fognak hinni az oltás és a védőintézkedések fontosságában.
A felmérés teljes eredményei itt tekinthetőek meg.
Forrás: SAV/Denník N
Kiemelt kép: raport.ba