Beköszöntött az adventi időszak – Az adventi koszorú

November 29-e advent első vasárnapja, de ez nem volt mindig így. Az egyházi évben elkezdődött a karácsonyi ünnepkör és már nagyon kevés idő választ el minket attól, hogy december 24.-én a családunkkal az asztal köré ülve szeretetben tölthessük el az ünnepeket.
Honnan ered az adventi koszorú?
Sokan tán nem is tudják, hogy milyen messzire és milyen nemes egyszerűségre kellene visszavezetni az adventi koszorú történetét. Az idő fogaskerekét visszatekerhetjük egészen a XIX. századig. Johann Hinrich Wichern nevéhez fűződik az első koszorú, aki azt az általa alapított hamburgi Rauhen Haus gyermekotthonban készítette el. 1838-ban gyertyagyújtással jelölte az adventi időszak napjait, olyan formában, hogy minden egyes nap egy újabb gyertyát gyújtott meg a tartón, mígnem karácsony napjára 24 gyertya égett. Egy évvel később a gyertyákat örökzölddel díszített fakerékre tette, s így készült el az adventi koszorú őse. Manapság is több jelentése van a színes gyertyáknak az adventi koszorúkon, de 1839-ben a piros gyertyák a hétköznapokat, a fehérek pedig advent vasárnapjait jelölte. Közel egy évszázadig főként az evangélikus ifjúsági körökben terjedt a koszorú használata, majd az első világháború után a ’30-as években szélesebb körben is megjelent a háztartásokban.

Johann Hinrich Wichern

Johann Hinrich Wichern egy belső missziós volt, melynek ő volt az alapítója is Németországban (Innere Mission). A St. Georg vasárnapi iskolának lett az iskolaigazgatója, majd ezt követően megalapította Hamburgban a Rauhes Haus gyermekotthont. Különösen nagy figyelmet fordított a „testvérek” toborzásával és tanításával, akik segítettek neki az önfejű fiúk és férfiak oktatásában és fegyelmezésében. Németországban több olyan szállót alapított, amelyben alkoholtól és szerencsejátéktól mentes menedéket nyújtottak az utasoknak és az utazóknak. Írásaiban és szónoklásaiban Wichern hirdette a keresztyén önkéntesség eszméjét és buzdította az embereket a szegények, bűnözők és a fogyatékkal élők megsegítésére. 1851-ben a porosz kormány kinevezte a börtönök és javítóintézetek felügyelőjévé, 1858-ban pedig a Poroszországi Evangélikus Államegyház végrehajtó hatóságává avatták. Szolgálatait 1872-ben hagyta abba betegsége miatt.
Az adventi koszorú szimbolikája
Jól láthatjuk, hogy önmagában a protestantizmusból gyökeredzik az adventi koszorú, ám jelentésében annál több helyen képviselteti magát.
- Az első szimbolika, ami mellett nem mehetünk el, az az elnevezése. Az advent szó jelentése egyházi körökben eljövetel, egyszerű fordításában pedig megérkezést Minden bizonnyal az adventus Domini szókapcsolatból származik, melynek jelentése az Úr eljövetele.
- A hagyományos adventi koszorú kör alakú. A keresztyéneknek ez a forma Istennek a sosem múló szeretetét szimbolizálja. Mindemellett az örökzöld ágak jelképezik a reményt és az életet. A protestáns egyházaknál gyakori a piros gyertyák használata és a gyertyák fényének a növekedése Jézus eljövetelét mutatja.
- A huszadik század első felében terjedt el katolikus körökben az adventi koszorú használata. Több jelentést hordoznak a gyertyák, melyek átfogó betekintést nyújtanak a katolikus tanokba. Négy alapfogalom, amelyet a gyertyák szimbolizálnak: hit, remény, öröm és szeret. Az örömhöz köthető az egyik alapszín, amely a rózsaszín, ez jelképezi az örömvasárnapot. A többi fogalomhoz rendelték a lila színt. A római katolikus hagyomány tehát három lila és egy rózsaszín gyertyával díszített koszorúval várja Jézus eljövetelét. Mindemellett egy-egy személyt is kötöttek az egyes színes égőkhöz. Az elsőhöz Ádámot és Évát kapcsolták, akiknek Isten elsőként ígérte meg a megváltást. A második gyertyához tartozik az Ószövetség zsidó népe, akikben az Úr reményt ébresztett. Nemcsak a szabadulás és a honfoglalás reménye égett a népben, de az ígéret a Messiás eljöveteléről is szólt. A harmadik, az öröm gyertyája, amely Szűz Máriához tartozik, aki megszülte Jézust. Jézus eljövetelét már megkeresztelése előtt hirdette Keresztelő János, kinek nevéhez fűződik a negyedik gyertya.
- Több helyen megjelenik a négy gyertya mellé egy ötödik is, amely fehér színű. Ezt Krisztus-gyertyának nevezik, amit karácsony előestéjén gyújtanak meg.
- Ritkább szimbólum az alma és a piros szalag, amely a bűnbeesésre és a megváltásra utal.

Ma már az adventi koszorú több háztartásban inkább csak díszítőelem, mintsem szimbólum. A letisztult és egyszerű formák, amelyek mégis stílusosak elengedhetetlen díszítőelemet faragtak az adventi koszorú hagyományából. Elengedhetetlen, hogy ne kövessék az ún. karácsony trendeket s bizony már nagymértékben divattá vált. A színek már ritkább esetben követik a protestáns és római katolikus hagyományokat s ténylegesen választhatunk a számunkra megfelelő stílusú és színű koszorút, amely megfelelően passzol majd karácsonyunk színeihez.