Vasárnap is folytatódtak a fehérorosz ellenzék tüntetései Minszkben és más városokban
December 13-án újra az utcára vonultak az emberek Fehéroroszországban, az elnök Alekszandr Lukasenka lemondását követelve. A országban nyár óta folyamatosan zajlanak a megmozdulások, miután az országot 26 éve vezető elnök újra magát hirdette ki győztesnek a választásokon – írja a szabadeurop.hu.
A kormányellenes megmozdulásokra a Lukasenka rendszer a kezdetektől heves ellenállással reagált. Több ezer tüntetőt ítéltek el hosszabb-rövidebb elzárásra, egyeseket bebörtönöztek, de a letartóztatást követő őrizetben is kínoztak. A hatóságok több tucat sajtómunkást tartóztattak le, vertek meg a Beloruszban.
A demonstrálók a fokozódó államterrorra reagálva többféle taktikát kezdtek alkalmazni. Az eddig leg eredményesebb taktikájuk az, hogy egy nagy, központi demonstráció helyett több kisebb tüntetést jelentettek be, amiket nehezebben tud feloszlatni a rendőrség. A Viaszna emberi jogi szervezet szerint vasárnap 70 tüntetőt vettek őrizetbe. A tiltakozások kezdete óta, fehérorosz ellenzéki források szerint legkevesebb 30 ezer ember tartóztattak le a tüntetéseken való részvétel miatt. A Reuters szerint a fagyos idő ellenére is több mint 120 helyen tüntettek Minszkben és más városokban.
A hétvégi tüntetések alapján viszont már mintha enyhülne a nyomás az ellenzéken: a Szabad Európa helyi tudósítói szerint vasárnap már nem zárták le a tüntetések helyszíneire vezető metróvonalakat, és nem korlátozták az internetelérést. Korábban a hatóság rendszerszerűen élt ezekkel az eszközökkel, hogy megnehezítse a tiltakozók dolgát.
A hétvégi tüntetésekkel egy időben a fehérorosz ellenzék legismertebb vezetője, Szvjatlana Cihanouszkaja egy németországi eseményen kitartásra biztatta a tiltakozókat. Az ellenzéki politikus a közelmúltban az európai vezetőket arról próbálta meggyőzni, hogy nyújtsanak segítséget a belarusz ellenzéknek.
Ahogy arról korábban írtunk, a minszki választási bizottság adatai szerint az elnökválasztáson a hivatalban lévő Aljakszandr Lukasenka győzött a szavazatok 80,23 százalékával. Az ellenzék viszont kétségbe vonja a választás tisztaságát.
A belarusz elnökválasztás eredményét az európai országok és az Egyesült Államok nem ismerik el, álláspontjuk szerint Lukasenka az eredmények meghamisítása után hirdetett győzelmet. Emiatt az Európai Unió novemberben új szankciókat helyezett kilátásba Belarusz ellen, a tervek szerint korlátoznák a belarusz cégek gazdasági tevékenységeit is.Forrás: szabadeuropa.hu
Kiemelt kép: AFP