Egy év múlva búcsút inthetünk az egyszer használatos műanyagoknak és jönnek a PET palack visszaváltó automaták is
Elérkezett az év, ami Európa – szerte megálljt parancsol majd az egyszer használatos műanyag termékeknek. Idén Szlovákiában is életbe lép a hulladéktörvény módosítás, amely számos termék forgalomba hozatalát megtiltja, emellett támogatja az újrahasznosítható csomagolást előállító gyártókat. Nem csupán az egyszer használatos termékek ügyében történt előrelépés, jövőre indulhat a PET palackok és fém italdobozok betétdíjas visszaváltó rendszere is.
Az egyszer használatos műanyag termékekkel kapcsolatos hulladéktörvény módosítást 2019 november 27 – én, az Európai Unió előírásaival összhangban fogadta el a parlament.
Az akkori miniszterelnök – helyettes és környezetvédelmi miniszter, Sólymos László szerint a módosítás célja, hogy az embereket szelektív hulladékgyűjtésre, a gyártókat újrahasznosítható termékek előállítására, az önkormányzatokat pedig hatékony hulladékkezelési rendszer létrehozására motiválja.
A törvénymódosítás szerint 2021 július 3 – tól Szlovákiában tilos lesz forgalmazni néhány terméket. A tilalom az egyszer használatos műanyagtányérokat, evőeszközöket, italkeverőket, szívószálakat, fültisztító és léggömbtartó pálcákat, valamint az expandált polisztirolból készült ételtartókat és poharakat érinti. A meglévő készleteket 2021 végéig lehet majd kiárusítani.
A törvénymódosítás nem csupán az egyszer használatos műanyagokat érinti, hanem foglalkozik több más dologgal is, például a biológiailag lebomló konyhai hulladékkal, amely még mindig jelentős részét képezi a szemétlerakókra kerülő vegyes hulladéknak.
Az új törvény a létező négy kivételből hármat hatályon kívül helyez, így az önkormányzatok január elsejétől már nem kerülhetik el a hulladék osztályozását a magas költségekre hivatkozva.
2023 – tól kötelező a biológiailag lebomló hulladék osztályozása azokon a helyeken is, ahol ennek technikai megoldása bonyolult, például történelmi városrészekben vagy ritkán lakott területeken.
2023 – tól a biológiai hulladék osztályozása kötelező lesz azoknak a településeknek is, amelyek eddig energetikailag hasznosították azt.
A törvénymódosítás megtiltja a kezeletlen hulladék lerakását, és olyan előkezelést ír elő, amely a lehető legalacsonyabbra csökkenti a környezetre és az emberi egészségre gyakorolt hatást.
A jövőben támogatásra számíthatnak a környezetbarát termékek gyártói, őket ugyanis alacsonyabb költségek terhelik majd azokkal szemben, akik továbbra is nehezen újrahasznosítható árut hoznak forgalomba.
A törvénymódosítás újrahasznosítási célokat is meghatároz, melyek szerint 2030 – ra az összes keletkező települési hulladék hatvan százalékát, 2035 – re pedig hatvanöt százalékát kell osztályozni és újrahasznosítani.
Szintén 2019 – ben, az Európai Unió előírásaival összhangban fogadta el a parlament a PET palackok és fém italdobozok betétdíjas visszaváltási rendszerének bevezetését, melyet jövőre, azaz 2022 – ben terveznek megvalósítani.
Tavaly áprilisban úgy tűnt, a betétdíjas visszaváltási rendszer bevezetése a tervezettnél egy évvel későbbre tolódik, most viszont a parlament visszatért eredeti tervéhez. Ezt Ján Budaj jelenlegi környezetvédelmi miniszter jelentette be keddi online sajtótájékoztatóján.
A tervek szerint tizenöt cent jár majd minden olyan PET palackért és fém italdobozért, melyeken még látható a vonalkód. Az országban körülbelül hatezer ötszáz visszaváltóhelyet hoznak létre, ahol automaták, illetve kisebb üzletek esetén szkennerek segítségével válthatjuk majd pénzre a hulladékot.A környezetvédelmi miniszter kijelentette, hogy a természetben felhalmozódott palackok és italdobozok begyűjtését és újrahasznosítását is célul tűzték ki, a konkrét megvalósítás terve azonban még várat magára.
A betétdíjas visszaváltási rendszer üzemeltetője a Szlovák Alkoholmentes Italok és Ásványvizek Gyártóinak Egyesülete lesz.
A környezetvédelmi minisztérium közel egy év alatt választotta ki az üzemeltetőt, akitől azt várja, hogy 2025 – ig legalább kilencven százalékos legyen a PET palackok és fém italdobozok visszaváltási aránya Szlovákiában.
A betétdíjas visszaváltási rendszer célja, hogy szelektív hulladékgyűjtésre motiválja a polgárokat, és ezáltal csökkentse a szeméttelepekre és a természetbe kerülő, egyébként újrahasznosítható hulladék mennyiségét.
További cél, hogy az üdítők gyártóit fenntarthatóbb gazdálkodásra, és az általuk termelt hulladékért való nagyobb felelősségvállalásra ösztönözze.