Átlagból kérnénk érettségi jegyet! Lehet róla szó? – Egyelőre nem!
Szárnyra kapott az aláírásgyűjtés Magyarországon, hogy az idei érettségi vizsgák helyett megajánlott jegyet kapjanak a végzős középiskolai tanulók. Nem tartják igazságosnak, hogy pontosan ugyanúgy kell vizsgázniuk, mint azoknak, akik tantermi oktatásban vettek részt, s a szituáció merőben hasonlít a 2020. évihez. Netán az ötletet Szlovákiából próbálják átemelni? Hol tart most a történet?
Gyorsan röppent fel a hír a magyar médiában, miszerint egy végzős diáklány hivatalos petíciót indított a következő címmel: Az érettségi vizsga megtartása helyett kapják meg a tanulók a vizsgáikat a jegyeik átlaga alapján. Nem újdonság számunkra ez a kérvény, hiszen Szlovákiában a tavalyi év végén pontosan ez történt, mikor a kormány egy hirtelen döntést hozva eltörölte az érettségi vizsgákat. A magyarországi fiatal lány indoklásában ez olvasható:
Mint azt mindannyian tudjuk, a jelenlegi vírus miatt jelentősen megváltozott az életünk. Munkahelyek, családok, életek mennek tönkre. Mint minden ágazatra, az oktatásra is nagy súlyt tett ez a helyzet. Keményen tanultunk egész évben, a szeretett Tanáraink is rengeteget dolgoztak és fáradoztak azért, hogy idáig eljussunk. Az OKJ és érettségi vizsgák is májusban és júniusban lennének (írásbeli, majd szóbeli), de a jelenlegi helyzet megnehezíti a diákok és Tanárok munkáját is. Elszoktunk az iskolai élettől, itthon igyekszünk tanulni, pótolni, megérteni. De nagyon nehéz, hogy nem tudunk szemtől-szemben kommunikálni a Tanárainkkal, a több hónapos kieséssel nagyobb hátrány ér minket. Rengeteg ember bukna el egy érettségitől, vagy egy nagyon fontos szakmai vizsgától a vírus miatt. Kérjük szépen, írják alá a petíciót, hogy a jegyeink átlaga alapján megkaphassuk a szakmai vizsgáinkat, illetve az érettséginket. Támogassanak minket, következő generációt és támogassák Tanárainkat akik nap mint nap segítenek minket.
– a petíció szerzője.
Ez a virtuális dokumentum 2021. január 3.-n látta meg a cybervilágot és számszerű statisztikával 2021. január 11.-n már 27 695 aláírása volt a délutáni órákban. Természetesen ez a lángra kapott kis parázs nem maradhatott figyelmen kívül, így rengeteg helyen felütötte a fejét. Mindannyian érezzük, hogy azért jelen esetben a petíció szövegéből is kiérződik, hogy nem épp a vírustól félünk, hanem a tudás hiányától.
2021. január 7.-n Magyarország Jocó bácsija nyilatkozott az egyik hírportálnak: “Szakmailag írom, idén nem szabad érettségit tartani.” Lehet csak a fiatal pedagógusok körében ismeretlen a név, de amennyire a cikk jellemezte egy népszerű pedagógus Jocó bácsi, aki úgy vélekedik, hogy ennyi digitális oktatás után és ekkora bizonytalanságban felelőtlenség lenne megtartani a vizsgákat. Véleménye szerint jelen formában az oktatás nem olyan hatékony, mint a jelenléti tanítás. A tavaly érettségizők hetekig voltak bizonytalanságban, de a jelen vizsgázók már tanév eleje óta. Nekik már nincs jövőképük, csak a folyamatos bizonytalanság és egyre nehezebben bírják a kialakult helyzetet. – olvashatjuk a pedagógus nyilatkozatát. Egyértelmű, hogy vannak olyan diákok is, akik mindezt igazságtalannak tartják. Nem lehet a mostani érettségit úgy átélni, mint akkor, hogy ha hagyományos tanrendben történt volna az oktatás.
Magyarországon a kormány meglehetősen gyorsan eloszlatta a tévképzeteket, s még a fellobbanó pletykák és álhírek előtt megakadályozták a hírek terjedését. A kormány 2021. január 11.-n történő reggeli bejelentésében elhangzott, hogy nem változtat az érettségi szabályain. Mindezt azzal támasztották alá, hogy 2020. őszén mintegy 30 000 tanuló érettségizett le úgy, hogy nem alakult ki egyetlen egy fertőzési gócpont sem. Egyetlen kifogásolható tény felett siklott el az Emberi Erőforrások Minisztériuma, hogy a következő kérdésre kikerülte a válaszadást: Nincsenek-e hátrányban a mostani végzősök azokkal szemben, akik hagyományos oktatásban készültek az érettségire. Természetesen tudni kell, hogy az őszi érettségi vizsgákra sem történt másként a felkészülés, ugyanis a felkészülés nem 2020. szeptemberében és októberében történt, s ezt az érettségi időszakot szintén egy online oktatás előzte meg. Ebből kifolyólag jó alap hivatkozás arra, hogy ne maradjanak el a 2021. tavaszi érettségik. Magyarországon a Pedagógusok Szakszervezete szerint a jelen készülő végzősöknek hatalmas lemaradásuk van. Totyik Tamás nyilatkozatának részletét az Eduline honlapján olvashatjuk:
Az oktatás irányítóinak valamilyen döntést vagy módosítást mindenféleképpen alkalmazni kell abban a tekintetben, hogy 3 félév kiesés azért már egy nagyon komoly időszak egy négy éves felkészülési ciklusban.
(Tegyük hozzá, hogy a szakképzésben akik szakképesítés után mentek érettségire, azoknak a 3/4 tanulmányi időszak kiesett érettségi előtt a kétéves képzésben.)
Summázva elmondhatjuk, hogy elindult egy keverés a magyar oktatásügyben, amelyet gyorsan megpróbált lecsendesíteni a magyar kormány, de valószínűleg ez még csak a kezdet. Természetesen az aláírások folyamatosan gyűlnek a legelső petíción, s a tavaly létrehozott dokumentumon is egyre több az aláírás. Kialakult egy másik tábor is, amely kiegészítést készített a legelső aláírásgyűjtő formulához, miszerint vagyunk, akik szeretnének érettségizni! Szeretnénk megmutatni, hogy mit tudunk, hogy megmérettethessük magunkat. Nem ellene megyünk az első petíciónak, hanem kiegészítjük, hogy a felvételikhez szükséges tárgyakból érettségizni lehessen. Az aláírások száma ezen a gyűjtőn meglehetősen kevés, bár ez köszönhető talán annak is, hogy 2021. 01. 11.-n indult útjára a közösségi médiában.
Természetesen mindenhol ott a lehetőség s lehet próbálkozni különböző eszközökkel, de azért szem előtt kell tartani azt a tanulóknak és a szülőknek, hogy az utolsó szó úgyis a kormányé, s nem érdemes az utolsó pillanatokig reménykedni. Tanuljunk akár azon egyetemisták hibájából, akik Szlovákiában reménykedtek az államvizsgák eltörlésében, még a petíciót is aláírták, s végül online formában történtek a vizsgáztatások, amelyek nagyon gördülékenyen zajlottak a tapasztalatok alapján.