Sas-szemen keresztül

Általában vannak olyan hírek, amelyek megérintik az embert abban a pillanatban, amikor reggel felcsapja valamelyik telefonos applikációját és az felhozza a friss híreket. 2021. január 17-én jelentették be, hogy Sas József 82 éves korában elhunyt. Nézzünk egy kicsit vissza az ő szemével!
Egy tényt biztosan megállapíthatunk Sas Józsefről! A magyar közösség nagyobb részének az emlékezetébe bevéste magát a Sas kabaré c. műsorával, amely rendszerint szórakoztatta a televízió nézőit Szilveszter napján. “Nő a főnöke? – Nem, kicsi alacsony, szúrós szemű, kopasz ember, de már nő az biztos! – Szóval férfi! – Ezt sem merném határozottan állítani róla.” Ritka egy műsor volt az, amikor Sas József ne bújt volna Hacsek szerepébe és a komédiás társalgással próbálták szórakoztatni a közönséget. Emlékezetünkben főként a színpadról fog megmaradni, de azért meglehet, hogy érdemes körülnéznünk az életében az ő szemén keresztül.
Egy olyan állami kitüntetés , amelyet 1953-ban alapított a magyar kormány színművészeti díjként. Névadója Jászai Mari, a drámai színjátszás nagy művésze. 1955-től 1976-ig három fokozatban adták át április 4.-n, általában tíz főnek. 1976-től egy fokozata van és 1992 óta március 15.-n adják át, 13 főnek. Ezen díj pénzjutalommal is jár, melynek összege: 1 millió 395 ezer forint.
Sas József, születési nevén Polacsek, a Rózsahegyi Kálmán színiiskola elvégzése után a győri Kisfaludy Színházhoz szerződött. A színházi karrier alapozta meg az életét, tagja volt a Békés Megyei Jókai Színháznak, a Pécsi Nemzeti Színháznak, A Magyar Néphadsereg Művészegyüttesnek, a kecskeméti Katona József Színháznak. Végül 1973-ban került a Mikroszkóp színpadhoz, amelynek 1985 és 2009 között igazgatóként is tevékenykedett. A színészi időszak és az igazgatóvá válása között 1981-ben Jászai Mari-díjban részesült. Melléktevékenységei egyike közé tartozott a rádiókabarézás. Sikerei itt sem maradtak lenyomat nélkül, hiszen 1984-ben a Karinthy-gyűrűt tudhatta magáénak.
Karinthy-gyűrű
1975 óta minden éven Karinthy Frigyes születésnapjának évfordulóján adják át annak a szerzőnek, vagy előadónak, aki kiemelt teljesítményt nyújtott a Rádiókabaréban.
Életének egyik fekete foltja a kétezres évek után következett be. Ezen időkben a Mikroszkóp Színpad igazgatójaként tevékenykedett. 2008-ban elítélték egy évre, majd két év felfüggesztett börtönbüntetést kapott és 300 000 Ft pénzbírságot. A nyilvánosságra hozott információkból az derül ki, hogy több mint 46 millió forintos tartozása volt az állam irányába. Ez a pénzösszeg eloszlott az adó, az egészségügyi hozzájárulás és a tb-járulék vonalán. Ez évben jelölték Kossuth-díjra, de a vádemelés következtében az előterjesztést visszavonták. A visszavonást az akkor miniszterelnök, Gyurcsány Ferenc indította el.
A díjat Magyarország Kormánya alapította 1948-ban. A díjazottja a tudomány, a művészet és az irodalom területén kiemelkedő teljesítményt nyújtó személy. A díj pénzjutalommal jár, amely az első időszakban 20 000 forint volt. 2012-ben a Kossuth-nagydíj összege már 25,8 millió forint volt. A fokozatokat tekintve a Kossuth-díj elég sok változáson esett át. Alapításakor 2, majd később 3 és 4 fokozatra bontották, mígnem 1977-ben újra 2 fokozatú lett. Rendszerint március 15. napján adományozzák a díjat és 1990 óta a köztársasági elnök adja át, a miniszterelnök előterjesztése alapján.
A zűrzavaros idők után Sas József visszatért a színpadra. Aktív pályafutást folytatott 2018-ig, mígnem egészségügyi gondokra hivatkozva visszalépett valamennyi szerepléstől. Az utóbbi időben a média hangos volt a művész életével kapcsolatban. A visszavonulás után a magyar televízió egyik csatornája felkereste őt, s minden bizonnyal a hangos médiát sikerült lecsitítani. A Sas József egészségügyi állapotáról szóló cikkek alaptalannak bizonyultak és a színművész terveivel árasztotta el a médiát. 2019-ben feleségével Thaiföldre utazott, s nyaralás közben kétoldali agyvérzést kapott. A forrásokból nyert információk alapján egyenes járatú géppel haza sem lehetett őt szállítani, mert nem biztos, hogy túlélte volna a magasságot, amelyen a gépek repülnek. Hónapokig gyógykezelésen volt és utolsó időszakában fekvőbetegként élt. Egy televíziós riportot nézve az is kiderült, hogy maximálisan életvidáman próbált hozzáállni az állapotához, s a felépülést tervezte. 2020-ban azonban a koronavírus-fertőzés okozta megbetegedéssel került kórházba. A szövődmények egyike, a szívelégtelenség lett úrrá a testén.
Beregi Péter e heti nyilatkozatában úgy vélekedett, hogy Sas József halálával megszűnt a politikai kabaré műfaja. Beregi barátként és munkatársként állt a színész mellett, aki rendszerint a híres bohózatokban Sajó szerepét alakította. Úgy gondolja, hogy a politikai kabaré egy olyan nehéz műfaj, amelyben naprakésznek kell lenni és minden oldallal képben kell lenni. Nyilatkozatából kiderül, hogy a politikusokról szóló jelenetek nem lehettek állandók, hisz ha az egyik jelenetben poént alkotót leváltották, akkor másnapra már újat kellett keresni, ugyanis aktualitását vesztette. Hozzátette, hogy az igaz politikai kabaré alapja a tisztelet lehet, ugyanis ők övön alul sosem támadtak, mint úgy másutt általában.
Sas József egy színfoltja volt a nemzetnek. A színfolt a közéletben nyilvánult meg, s azon emberek akik hallották Beregit és Sast, Hacseket és Sajót játszani egy étteremben délelőtt, mert épp improvizatívan közönséget próbáltak, akkor szerencsésnek mondhatják magukat.