Népszámlálás 2021 – Útmutató az online kérdőív kitöltéséhez
Elindul a 2021-es népszámlálás, amely idén két fordulóban fog lezajlani. Jelenleg az első fordulóba léptünk, amelyben szlovákiában először online ív kitöltésére is lehetőségünk van. Ez az ív a www.scitanie.sk honlapon érhető el, amely 2021.02.15. és 2021.03.31. lesz elérhető.
Minden bizonnyal nem mindenkinek teljesen egyértelmű az, hogy most miként is kéne beadni az e-nyomtatványt, így az olvasót pontról pontra végigvezetjük, hogy hogyan is kell kitölteni az ívet.
Elpször is a gépeljük be böngészőnkbe, hogy www.scitanie.sk. Ez a 2021-es népszámlálás hivatalos honlapja, ami a kisebbségek nyelvén is elérhető.
Itt láthatjuk, hogy a kitöltendő nyomtatvány másfél hónapig elérhető, illetve általános kérdéssel is fordulnak hozzánk a kezelők. Deti do 18 rokov sčítajú rodičia alebo ich zákonný zástupca. Vážení obyvatelia, pomôžte so sčítaním sa svojim príbuzným alebo blízkym, ktorí si nevedia poradiť s elektronickým sčítaním, ak Vás o to požiadajú. – A 18 év alatti gyermekeket a szülők, vagy törvényes képviselők jegyzik a népszámlálás során. Kedves lakosok, ha a rokonaiknak, szeretteiknek és azok akik nem tudnak megbirkózni a népszámlálással segítséget kérnének, kérjük segítsenek. A felület jobb oldalán piros rubrikára kattintva elkezdhetjük az ív kitöltését.
Ahogy tovább lépünk, az online felület lehetőséget nyújt, hogy kiválasszuk a kérdőív kitöltéséhez használt nyelvet. Mi a kérdőív kitöltését magyar nyelven folytatjuk. Kattintsunk a “Tovább” gombra.
Ezek után már a köszöntő magyar nyelven jelenik meg és olvashatjuk az átfogó információkat. Felhívják a figyelmet a népszámlálás fontosságára és arra, hogy ez kötelező (ellenkező esetben pénzbírságot von maga után a lakosoknál). 10-15 percet vesz igénybe a kérdőív, s fontos, hogy 2021. január 1-jével érvényes adatokat vagyunk szükségesek megadni. Itt is vár minket a “Tovább” gomb.
Két módon jelentkezhetünk be a kérdőívbe: személyi számunkkal (Rodné číslo), illetve elektronikus személyi igazolvánnyal. Itt fontos, hogy ha a személyi számunkat használjuk, akkor pipáljuk a “Nem vagyok robot” ikont és utána folytatjuk a “Bejelentkezés” gombbal.
Innen eljutunk a Bejelentkezés a Népszámlálás 2021-be. Jelen esetben egy információt kér tőlünk az ív, ez pedig utónév (keresztnév) családi név (vezetéknév) nélkül. Ezek után kattinthatunk a “Bejelentkezés”-re.
Első kérdés az a tartózkodási helyre vonatkozik, tehát állandó lakhely és az átmeneti lakhely között. Fontos, hogy a hivatalo lakhelyünket kell megadni. Ha valakinek a személyi igazolványon az állandó lakhelye van feltüntetve, de igazolása van egy másik városból/községből, hogy átmenetileg ott lakik, akkor az “Állandó lakóhelytől való eltérő” opciót válasszuk, amennyiben nem, akkor az “Állandó lakhellyel azonosat”. Majd haladjunk “Tovább”!
Második kérdés, hogy tartózkodtunk-e külföldön 1980 óta legalább 12 hónapig folyamatosan. Itt figyeljenek oda az érintettek, hisz a ‘93. január 1. előtti Cseh Köztársaság nem minősül külföldi tartózkodásnak. Válaszlehetőség “igen-nem” és innen haladunk “Tovább”. Amennyiben nem ülne valamilyen válasz, innentől van “Vissza” opció.
Harmadik kérdés, hogy mely személyekkel élünk egy laktérben. Fontos, hogy a folyó év eleji hivatalos adatokat kell megadni. Tehát, ha gyermekünk hivatalosan átmeneti lakhelyre költözött és papírja is van róla, akkor ő már nem állandó lakhelyén él. Ezekre figyeljünk oda! Ha egyedül élünk, akkor az ívet folytathatjuk “Tovább”, amennyiben nem, akkor a megfelelő lakótársakat ki kell választanunk, s csak ezután léphetünk tovább. Egyes választott családtagoknál a létszámot is meg kell adnunk. Ha a párunk velünk él, viszont még nincs bejegyzett élettársi kapcsolat/ házasság, akkor az ív a “hozzátartozói viszony nélküli személy” opciót kínálja fel erre az esetre.
Negyedi kérdésként az kérdőív a családi állapotunkra kíváncsi. A választást a házasság tekintetében kell megtenni. Kiválasztjuk a megfelelő lehetőságet és léphetünk “Tovább”.
Következő kérdés az, hogy hány gyermeke született élve. A kérdés egyaránt vonatkozik nőre és férfira. A 2021. január 1. előtt született gyermekeket is bele kell számolni, viszont a 2021 után született már nem. PÉLDÁUL: ha apa vagyok és van egy 2010-ben született fiam és egy 2021-ben született lányom, akkor a megfelelő szám (1) beírásával léphetünk tovább.
Hatodik kérdés, hogy mi a legmagasabb végzettségünk, amit megszereztünk 2021. január 1. előtt. A sikeres elvégzés, annyit jelent, hogy tudjuk igazolni a végzettséget igazoló okmánnyal. Kiválasztjuk a számunkra megfelelőt a listából és azt követően továbblépünk. A végzettségek kategóriákra van osztva, s így könnyedén kiválaszthatjuk. Amennyiben nem vagyunk biztosak benne, keressük meg iratainkat, és a legmagasabb végzettséget bizonyíró okiratot..
Hetedik kérdés, hogy mi az ön foglalkozása. Ha munkanélküliek/nyugdíjasok/korlátozottak/stb. vagyunk, akkor a “nincs munkám” opcióval továbblépünk. Amennyiben van (tehát munkaviszonnyal rendelkezünk), akkor a van munkám opcióra kattintva megjelenik egy rubrika, melyben ha elkezdjük begépelni a foglalkozásunk, akkor megjelenik (jó esetben). A foglalkozásokat a rendszer csak szlovákul kínálja fel. Így azt szlovák nyelven kell elkezdenünk begépelni, hogy felkínálja a megfelelő opciót.
A nyolcadik lépésnél megadjuk a munkavégzés helyének címét. Kiválasztjuk az országot, majd tovább lépünk. Aki cím nélküli munkaviszonyban van, tehát magánvállalkozó bejegyzett cég nélkül (taxisofőr, kamionsofőr), az kiválasztja a számára megfelelő opciót.
Ezek után az ingázással kapcsolatos kérdés következik, tehát a munkába, vagy iskolába történő utazás rendszerességét kell megadnunk. Aki műszakozik és nem naponta jár munkába, az a “másként,mint naponta” opciót válassza, s aki otthonról dolgozik az a “nem ingázok” jelölőt kattintsa be. Figyeljünk oda, hogy a jelenlegi szükségállapot “HOME OFFICE” az nem mentesíti az ingázás alól. Például aki tanár, de otthonról dolgozik az “naponta” jár munkába. A jelenlegi home office csak szükségállapot. A népszámlálás egy nagyobb időintervallumot foglal magába, mintsem egy vírusos időszakot.
Tizedik kérdésünk az, hogy milyen közlekedési módot használunk munkába/ iskolába utazáshoz. Mindenki válassza ki azt, amelyikkel a leggyakrabban, illetve az út leghosszabb részén használ. Több választási lehetőség nincs! Egy opciót kell megadni, majd klikk a “Tovább” gombra.
A 11. és 12. kérdés egy fülön jelenik meg. Bekerült a hivatalos nemzetiség kérdése, és az is, hogy milyen egyéb nemzetiséghez tartozónak valljuk magunkat. A 11. kérdésben kiválasztjuk, hogy milyen etnikai csoporthoz tartozunk, majd ha úgy érezzük, hogy máshová is, akkor a 12. kérdésben azt a lehetőséget választjuk, hogy “egyéb nemzetiséghez tartozónak érzem magam” s akkor megjelenik még egy rubrika, ahol szintén tudunk választani. Amennyiben nem élünk ezzel a lehetőséggel, akkor bejelöljük, hogy nem érzem magam egyéb nemzetiséghez tartozónak és tovább!
Következő kérdésünk az anyanyelvünkre irányul. Itt is a legördülő ablakban kiválasztjuk azt, a nyelvet amit saját bevallásunk szerint anyanyelvünknek tartunk, majd “Tovább” gombra kattintva haladunk előre.
A 14. kérdésben a vallási hovatartozásunkat kell megjelölni. Aki nem vallja magát vallásosnak és nem tartozik semmilyen egyházhoz, vallási közösséghez az a “vallási hovatartozás nélkül” kattinthat az “Összefoglalás” gombra. Aki vallási hovatartozását szeretnék kifejezni, az erre az opcióra kattintva válassza ki a számára megfelelő hitvallást. Amennyiben nincs számunkra megfelelő választhatjuk az egyéb opciót s a hitvallásunkat szavakkal beírva megadhatjuk. Végül jöjjön az “Összefoglalás”!
Az összefoglalásra kattintva újra végigpörgethetjük az egész kérdőívet, és ha valamit elrontottunk lehetőségünk van módosításra. Amennyiben mindent rendben találunk, akkor az űrlap alján az “Űrlap elküldése” opcióval befejeztük a kérdőív kitöltését.
Végül a rendszer megköszöni, hogy részt vettünk a népszámláláson. Lehetőségünk, van az oldal elejére lépni, vagy egy másik személyt, gyermeket regisztrálni. Alul két opció van: 1.) Töltse le a népszámlálási tanúsítványt, 2.) Töltse le a kitöltött űrlapot.
FONTOS! Mindenki számára erősen ajánljuk, hogy ezekkel a lehetőségekkel éljen, ugyanis az elektronikus adminisztrációnál előfordulhatnak problémák, tehát ezeket a dokumentumokat őrizzük meg. Ezzel igazolni, tudjuk, hogy ha esetleg büntetésbe, vagy félreértésekbe keverednénk a népszámlálással kapcsolatban.