David Attenborough az emberi társadalom összeomlására figyelmeztet a globális klímaváltozás kapcsán
Sir David Attenborough, a világhírű brit természetfilmes az ENSZ Biztonsági Tanácsának virtuális találkozóján mondott beszédében sürgette a világ vezetőit a klímaváltozás elleni harcra. Ahogy fogalmazott: “Ha tovább haladunk a jelenlegi úton, akkor szembe kell néznünk mindazon tényezők összeomlásával, melyeknek a biztonságunkat köszönhetjük: ilyen az élelmiszertermelés, az ivóvízellátás, az élhető környezeti hőmérséklet és az óceáni táplálékláncok”.
Attenborough beszédének bevezetőjében felhívta a biztonsági tanács figyelmét arra, hogy olyan új fenyegetések veszélyeztetik a világot, amelyekre még nem volt példa. Ezzel együtt hangsúlyozta egy világméretű összefogás szükségességét is.
“Ezek a fenyegetések nem megosztanak, hanem egyesítenek minket. Nem számít hogy a Föld melyik részéről jöttünk, mindannyian szembenézünk velük. Ezek a fenyegetések a globális felmelegedés, az óceánok kirablása, globális időjárási változások melyek nem függenek az országhatároktól, de erdőket változtathatnak sivatagokká, nagyvárosokat fojthatnak vízbe, és számos faj kihalásához vezethetnek.”
A folytatásban Attenborough kifejtette, hogy a klímaváltozást már nem kerülhetjük el, mivel a légkörben az emberi tevékenység következtében olyan mennyiségű üvegházhatású gáz gyűlt össze, amire évmilliók óta nem volt példa. Ebből kifolyólag a szakemberek által előrejelzett fenyegetések egy része biztosan valósággá válik, a mai fiatal generációk későbbi élete során egész társadalmak pusztulhatnak el világszerte.
“És ha a természeti világ nem tudja többé támogatni a legalapvetőbb szükségleteinket, akkor a civilizáció többi része is rövid időn belül össze fog omlani.”
Attenborough kifejtette, hogy már véget ért az a korszak, melynek stabil klímája és időjárási viszonyai lehetővé tették a nagy emberi civilizációk létrejöttét, és ez a korszak már soha nem tér vissza. Figyelmeztetett arra is, hogy a klímaváltozás hatásai már ma is súlyos károkat okoznak világszerte, ráadásul a legszegényebb, legkiszolgáltatottabb embereket érintik leginkább.
“Mindegy mit teszünk, már túl késő elkerülni a klímaváltozást! A legszegényebbek és legsebezhetőbbek vannak a legnagyobb veszélyben, ők biztosan szenvedni fognak! Most kötelességünk megtenni mindent amit tudunk, hogy segítsük őket ebben a helyzetben!”
Habár beszédében Attenborough többször is úgy fogalmazott, elkéstünk a klímaváltozás megállításával, és következményeivel mindenképpen szembesülni fogunk, mégis optimistán tekint a jövőbe.
“Igaz, nem tudunk visszatérni abba a stabil klímába, ami lehetővé tette nekünk a virágzást az elmúlt 10 000 évben, hiszem, hogy ha elég gyorsan cselekszünk, elérhetünk egy új stabil állapotot.”
“Már most rendelkezünk számos olyan technológiával, amire szükség van legalább a kezdeti változásokhoz, és talán megvan a létfontosságú társadalmi igény és támogatás is a cselekvéshez. Az emberek ma világszerte realizálják, hogy ez nem csak a jövő generációra lesz hatással, hanem a ma élő emberekre is, és különösen a mai fiatalokra, akik a mi cselekedeteink következményeivel fognak együtt élni. A politikusok és gazdasági vezetők tudják ezt.”
Attenborough szerint az elmúlt év eseményei is fontos figyelmeztetést hordoznak magukban, hiszen a járvány gyorsan és radikálisan változtatta meg a társadalmakat.
“Most már könnyebben el lehet képzelni a klímaváltozás egyes hatásait. Talán a legjelentősebb lecke az elmúlt tizenkét hónapban az volt, hogy többé nem vagyunk különálló nemzetek, akik a saját maguk elégítik ki szükségleteiket, és biztosítják be biztonságukat. Mi egyetlen globális faj vagyunk, akik osztoznak a legnagyobb fenyegetésekben, és biztonságunk végül csak közös cselekvéssel érhető el mindannyiunk érdekei alapján.”
Beszéde végén a világhírű természetfilmes kifejtette, hogy az emberiség túlélésének érdekében a világ országainak újra kell gondolniuk gazdasági modelljeiket, és támogatniuk kell a fenntartható ipart, a gazdag országoknak pedig tudatosítaniuk kell morális felelősségüket a világ többi országa iránt.
Véleménye szerint ha az egész emberiség közösen veszi fel a harcot a klímaváltozással szemben, az új korszakot nyithat a történelemben.
“Globális együttműködéssel a globális felmelegedés kezelésénél sokkal többet érhetünk el. Talán végre felépíthetünk egy stabil és egészséges világot, melyben a források egyenlően vannak elosztva. És ha végre egyensúlyban leszünk a természeti világ maradékával, talán először az emberiség történelmében tudni fogjuk, milyen érzés valóban biztonságban lenni.”
David Attenborough nem első alkalommal hallatta a hangját a globális klímaváltozás és a káros emberi terjeszkedés hatásai kapcsán. Beszédet mondott többek között 2018 – ban a lengyelországi Katowicében megrendezett klímaváltozási csúcstalálkozón, vagy más néven COP24 – en, valamint a 2019 – ben Davosban lezajlott 49. Világgazdasági Fórumon is.
Rendszeres felszólalásai mellett új filmjében, az Egy élet a bolygónkon – ban igyekszik felhívni a világ figyelmét a mielőbbi cselekvés fontosságára.
Kiemelt kép: uk.news.yahoo.com