Az abortusz vetületei 2. rész
Dr. Ipóth Szilárd, nőgyógyász
Folytatódik tovább „Az abortusz vetületei” cikksorozat. Dr. Ipóth Szilárdot kérdeztem a művi terhességmegszakításról, aki készségesen beavat minket a részletekbe a tabukat mellőzve.
Mit nevezünk valójában mesterséges/művi terhességmegszakításnak (abortusznak) orvosi szemmel?
Tulajdonképpen a társadalmat megosztja ez a téma. Az államok között különböző nézetek vannak, láthatjuk a nyugati államokban ezt kicsit lazábban kezelik, s Lengyelország lehet az élő példa a szélsőségesen extrém hozzáállásra. Szlovákiában úgy gondolom, hogy a törvénykezés meglehetősen korrekt. Nálunk ugye a 12. hét végéig nem kell semmilyen szakemberi véleményezés, vagy engedély. Ha a hölgy úgy dönt, hogy szeretné megszakítani a várandósságot, akkor eddig az időszakig szabadon megteheti. Természetesen van egy bürokratikus formája, ugye egy kérvényt kell írni, majd 48 óráig várni kell, hogy esetlegesen meggondolja magát. Ezt követően jönnek a kivizsgálások. Természetesen a művi terhességmegszakításnak anyagi háttere is van, ugyanis a biztosító nem téríti, ha önszántából dönt az abortusz mellett a kérvényező. Ha minden folyamatot és tényezőt a kalap alá veszünk, akkor az egész folyamat 250-300 euró között mozog.
Milyen fajtái vannak a mesterséges terhességmegszakításnak?
Tulajdonképpen a legkorábbi, amelyről beszéltünk, bár tegyük hozzá, hogy ez még nem feltétlenül terhességmegszakítás, ez az úgynevezett esemény utáni tabletta. Ezt ne nevezzük még abortusznak. A tabletták gyártói garantálják, hogy 72 órán belüli elfogyasztást követően nem várható várandóság. Ezt követően már csak beavatkozás során lehet megszakítani a terhességet Szlovákiában. Ha külföldről is beszélhetünk, akkor van egy olyan formája, amit úgy nevezünk, hogy abortusz tabletta. Ez Szlovákiában mindennapos használatra nincs engedélyezve. Akkor használhatjuk, ha bizonyítva vannak a terhesség alatti komplikációk (magzati rendellenességek, veszélyezteti a kismama életét). Az ilyen tabletta alkalmazása hazánkban kórházi környezetben történik, s ezt nem a hölgy bírálja el.
Mi a különbség a kis beavatkozás (8. hétig) és a nagy beavatkozás (12. hétig) között?
A terhességet úgy kell nézni, hogy az elejétől fogva egy növekvő folyamat. Számtalan anatómiai változáson megy keresztül nem csak a női szervezet, hanem a méh is. Ha már a hölgy eldöntötte, hogy mindenképpen meg szeretné szakítani ezt a folyamatot, akkor jobb minél hamarabb. Ugye ez egy erőszakos, természetellenes cselekvés, s kevesebb komplikációval jár, ha korábban végezzük el. Minél hosszabban van elhúzva, annál jobban növekedik a méh, s több problémát is vonhat maga után. Itt, ami lényegesen nagy különbség az ugye a vérveszteség, amely komoly szövődményeket hozhat a hölgy életébe.
Egy magyarországi közleményben olvastam, hogy az abortusz tablettát lehet a 14. hétig alkalmazni. Reális ez az információ?
Nem csak 14. hétig. 24. hétig a terhesség vetéléssel végződik, ha ezen túlnyúlik akkor szülésnek tituláljuk. Ha bizonyítva vannak a különböző fejlődési rendellenességek vagy a veszélyeztetés, akkor ez a tabletta használható. Amennyiben nem sikeres a tablettával történő beavatkozás, akkor úgynevezett minicsászárt hajtunk végre. Viszont ez az eljárás sem alkalmazható már a 24. hét felett. Az a hölgy, aki becsületesen jár a konzultációkra, a 24. hétig bőven van lehetősége, hogy kiderüljenek a rizikófaktorok, amelyek felléphetnek a várandóságban.
Mi a különbség a vákuumos és a kaparásos terhességmegszakítás között?
Az első fontos tényező, hogy megállapítjuk mekkora a várandósság. A méhnyakat ugye dilatáljuk, s akkora nagyságúra, amekkora várandóssággal nézünk szembe. A kis terhesség, kb. 7.-8. hét, megoldható ezzel a vákuumos módszerrel. Tehát nem kaparunk, hanem leszívjuk. Viszont ezt is úgy kell elképzelni, hogy az oldalfala a szerkezetnek valamennyire kapar, viszont szív is egyszerre. A nagyobb terhességnél már a méhfalba történt az ágyazódás, s ott kombináltan kell alkalmazni az eszközöket. Amit lehet, azt a vákuum exhausztorral távolítunk el, de ez magában nem elegendő, s ekkor még egy kanállal áttisztítjuk a méhet.
Hogyan zajlik egy abortusz? Milyen vizsgálattal kezdődik és hol fejeződik be?
Először az egyértelmű döntéshozatal a kiindulópont. Tehát a hölgynek biztosan akarnia kell. Ez egy óriási dilemma, és senki sem tudja igazán megérteni, hogy az adott pillanatban milyen szellemi folyamatok játszódnak le az emberben. Ha bármilyen kétség is felmerül, akkor nem vágunk bele az abortuszba. Ha a döntés megszületett, akkor jön a kérvény megírása, s mellékelve az ún. információs lap, amely tartalmazza a következményeket, szövődményeket és az esetleges rendellenességeket. A dokumentum magába foglalja azt is, hogy lehetséges a jövőben már nem lehet várandós. Ezt követően általában ez egy egynapos sebészeti beavatkozás. A hölgy felvan véve, megvan csinálva a beavatkozás és utána hazamegy. A felkészülést egy műtéthez hasonlóan kell elvégezni. Tehát még a beavatkozás előtt elmegy a háziorvos, majd vérvételek, belgyógyászati kivizsgálás és az altatás lehetőségének felmérése. Ha mindent számolunk akkor ez egy hetes, vagy tíznapos folyamat. Ha a beavatkozás megtörtént, akkor minimum 3-6 hónapig nem ajánlott az újabb várandósság, mert a méhnek regenerálódásra van szüksége. A hölgy munkahelyétől függően ajánlott egy hetes pihenés. Végül hangsúlyozzuk a kismamáknak, hogy ha nem tudják garantálni a megfelelő védekezést, akkor ajánlott a terhesség megakadályozó hormon tabletták szedése (antibébi).
A megelőzés során melyik a legbiztonságosabb terhesség megelőzési forma?
Egyértelmű, hogy a tapasztalt pároknál van a legbiztonságosabb, mert ekkor nem szükségeltetik tabletta. Viszont ez hatalmas odafigyelést és összhangot igényel. Ha ez nem garantálható (főleg fiataloknál, kezdőknél), akkor többféle forma van. A leggyakoribb a hormonális antikoncepció, amelynek van tabletta és tapasz formája. Ezen kívül a nőknél még alkalmazható a hüvelykarika és a méhen belüli testek elhelyezése.
Milyen mellékhatásai lehetnek a tablettáknak?
A gyártó akkor garantálja a maximális védettséget, ha az előírás alapján van szedve. Tehát a legnyilvánvalóbb mellékhatás, ha nincsenek betartva a szabályok, akkor bekövetkezik a terhesség. Klasszikusan hosszan tartó használat után gyakori a visszér probléma, trombózis, embólia. Folyamatos májtesztet ajánlott végezni, mert a tabletták terhelik a májat. Ha valaki már ezek egyikével küzd, akkor nem ajánlott neki a hormonális tabletták szedése. A tapasz formájú és a hüvelykarika formában alkalmazott hormonális antikoncepció annyival előnyösebb, hogy elkerüli az emésztőrendszert.
Milyen következményei vannak az abortusznak?
Nem egy olyan esetem volt, hogy a hölgy elalvás előtt meggondolta magát. Tehát a lelki folyamatokról és a lelki következményekről lehetne beszélni mindenképp. Számtalan alkalommal pszichológus segít, hogy feldolgozható legyen a trauma az illetőnél. Ezen túl a szokásos mellékhatásokat tudnánk sorolni, amelyek a következő várandósságra hatnak ki.
Melyik az a korosztály, akiknél gyakoribb a művi terhességmegszakítás?
Ez általában annak a függvénye, hogy van-e már család. Ahol nincs család, ott a döntés nehezebben születik meg, mint ahol már van. Egyértelműen ezt specifikálni nem lehet. Inkább azt mondanám, hogy a 25 év felettieknél gyakoribb, mivel ott már több az olyan pár, ahol van gyermek. Viszont sokszor van olyan is, hogy a lányok iskolába járnak, s ez miatt történik. Tehát a karrier és iskola megelőzi a családvállalást. 25 év felett gyakoribb a terhességmegszakítás, s ezen túl is minden korosztályban más-más indokok vannak.
Amikor a hölgy eljut odáig, hogy szeretné a művi terhességmegszakítást, akkor az apának mennyi lehetősége van beleszólni?
Ez csak szóban lehetséges. Tehát a pár megbeszélheti, viszont az apa nem tilthatja meg. Tehát a mi jogrendünk nem ad erre lehetőséget. Ugye az apa nem törvényszerűen férj, így nincs semmilyen beleszólása.
Mikor erőszakról van szó, akkor miként zajlik le egy folyamat?
Egy téren van különbség. A döntés egyértelműen az érintett kezében van, s a folyamat önmagában ugyanúgy zajlik, mint másoknál. A biztosítók hozzáállásában van különbség. Ha bizonyított az erőszak, s a hölgy saját akaratából dönt úgy, hogy elveteti, akkor a biztosítónak térítenie kell a költségeket.
Lengyelországban drasztikus lépések történtek az abortusszal kapcsolatban. Milyen hatással lehet ez Szlovákiára?
Ez valahol egy nagyon szélsőséges dolog, viszont Lengyelország ezzel nem nyer semmit, hiszen a környező országokban engedélyezett a terhességmegszakítás. Ezen túl láthatjuk, hogy a lengyel lakosságnál a születések száma nem növekszik ennek köszönhetően, tehát megtalálják a módját annak, hogy éljenek a jogaikkal. Voltak próbálkozások a parlamentbe, hogy nálunk is változtassanak, viszont nem olyan szigorúan, mint Lengyelországban. Úgy gondolom, hogy ennek a veszélye nem áll fenn nálunk és a környező országokban.
Hogyan állapítható meg egy várandóságnál, hogy a magzat beteg vagy problémák lehetnek a várandósság alatt, esetleg a szülés után?
A 12. hétig kivizsgálást nem csinálunk, tehát addig a magzatról nem tudhatjuk, csak azt tudjuk meg, hogy az anyának vannak-e valamilyen betegségei, amelyek kizárnák a terhességet. A 12. hetet követően kiállítjuk a várandóssági könyvecskét, s onnantól végezzük a vérvételeket és vizsgálatokat. Pont ezért van a törvény a 24. hétig, ugyanis addigra kiderülhetnek a komplikációk, fejlődési rendellenességek.
Mennyire pontosak ezek a vizsgálatok a 12.hét után?
Tudni kell azt, hogy bármilyen tempóban is fejlődik az orvostudomány, akkor sem lesz 100%-os pontosság. Közeledni közeledünk hozzá, de elérni nem fogjuk. Természetesen a tanácsadásokon és vizsgálatokon való részvétel mind-mind közelebb juttatja a biztosabb eredményhez. A kötelező vizsgálatok részeredményeket adnak, viszont az ajánlottak még pontosíthatják ezeket (az ajánlott vizsgálatokat a biztosító nem téríti). Így nagy valószínűséggel kiszűrhető minden rendellenesség, de közel sem mondható 100%-os pontosságúnak.
Egy extrém esetben, az anyuka/ hölgy belehalhat-e az abortuszba?
Igen, természetesen. Ugyanúgy, mint bármilyen műtét során. Ezt az információt az a nyilatkozat is tartalmazza, melyet alá kell írni. De ez más műtétnél is így van, legyen akár szó egy egyszerű bokaműtétről. Kialakulhatnak olyan szövődmények (vér-, légembólia), amelyek aztán egy életet is követelhetnek. Esélye extrém kicsiny, de nem lehet kizárni.
Hol zajlanak ezek a művi terhességmegszakítások? Sebészeti klinikán vagy nőgyógyászati rendelőkben?
Nőgyógyászati egynapos klinikán. Amennyiben nincs ilyen lehetőség akkor a kórház klasszikus női osztályán.
Szlovákiában mennyibe kerül jelenleg egy művi terhességmegszakítás?
A magánklinikák többnyire drágábbak, mert tudnak olyat biztosítani, amit az általános egészségügyi ellátás nem. Ilyen például, hogy minden előzetes vizsgálatot megoldanak egy nap alatt, egy helyen. Tehát komfortosabb a hölgynek. A kórházi beavatkozás kb. 250 euró, a komfortosabb ellátású klinikán pedig 350-400.