Az Iron Lady, akinek minden mozdulata arany
Javában zajlik az izraeli Netánjában a rövidpályás úszó Európa-bajnokság. Ez lassan egyet jelent azzal, hogy Hosszú Katinka futószalagon szállítja az aranyérmeket, és néha mindezt világcsúccsal teszi az éppen aktuális hosszon. Az Iron Lady, ahogy magát az utóbbi időben nevezni szokta, eddig a pillanatig hatszor hallgathatta a Himnuszt a dobogó legmagasabb fokáról. Az, hogy Katinka idáig jutott, kétségkívül a tudatos, és szorgos munkának köszönheti. Bár az interneten, a sajtóban néha felüti a fejét pár rosszízű elmélkedés (ezekről még szó lesz), mely szerint ezt a szintet ilyen tartósan doppingszerek alkalmazása nélkül nem lehet tartani. De mindaddig, amíg erre nincs bizonyíték, ezek csak üres szavaknak bizonyulnak.
A pécsi születésű Hosszú Katinka gyermekkorát Baján töltötte, itt kezdett el ismerkedni az úszással is a Bajai Spartacus SC kötelékében. Tehetsége már ifistaként kitűnt, ifjúsági Európa-bajnokságokon összesen 5 aranyat nyert, gyors- és vegyesúszásban. Egyúttal a felnőttek közt is bemutatkozik, részt vesz az olimpiai játékokon, ám ekkor még jelentősebb sikerek nélkül. Igaz az ötkarikás játékok eleddig még nem hozták meg számára az áttörést. 2008-ban a Dél-Kaliforniai Egyetemre kerül pszichológia szakos hallgatóként, itt edzett a rá váró megmérettetésekre, és versenyekre is, David Salo edző segítségével.
A köztudatba igazándiból a Hosszú Katinka név a római 2009-es világbajnokság után került be. Előbb két számban bronzérmet szerzett (200m vegyes, 200m pillangó), majd hatalmas meglepetést okozva 400 méteres vegyesúszásban már ő csapott elsőként a célba, világbajnoki- és Európa-csúccsal.
Aztán a 2010-es Európa-bajnokságon hazai közönség előtt is bővítette éremkollekcióját, mégpedig hármat nyert a legszebben csillogó fajtából, mellé egy ezüsttel is gazdagodott. A 2011-es világbajnokságon azonban nem nagyon jött ki számára a lépés, sokak meglepetésére érem nélkül zárta a tornát. A londoni olimpián sem termett Katinka számára sokkal több babér, mint az előző kettőn, egy negyedik hely számított a legjobb eredményének, 400 méter vegyesen. A kisebb hullámvölgyek után Hosszú befejezte az együttműködést Dave Salo edzővel, tréningjeit a későbbiekben Shane Tusup irányította, akivel ma már boldog házasságban él.
Ahogy a sportban sokszor lenni szokott, úgy tűnik az edzőváltás jót tett az úszónőnek, rövidpályán egyre-másra halmozta, halmozza azóta is az aranyérmeket, a világcsúcsokat nem kevésbé. Edző mellett csapatot is váltott, 2012 végén bejelentette, hogy ezentúl a Vasas csapatában rója a métereket a medencében. 2013-ban újra világbajnoki aranyérmet ünnepelhetett, sőt egyből kettőt is, vegyesúszásban sem 200, sem 400 méteren nem talált legyőzőre. Az év végén az eindhoveni rövidpályás világkupán beállított egy magyar rekordot is. Az 50 mellen elért országos csúcsidő azt jelentette, hogy ő lett az első magyar úszónő, aki mind az öt úszásnemben rekordernek mondhatja magát. Nem mellékesen azóta az elérhető országos csúcsokból kétharmad az ő nevéhez fűződik. A 2013-as év végén az Európai Úszószövetség (LEN) a legjobb európai úszőnőnek választotta. Hogy miért, azt a következő év során eléggé markánsan igazolta, a berlini Európa-bajnokságon három, míg a dohai rövidpályás világbajnokságon négy aranyérmet nyert. Az év sportolónőjévé választották Magyarországon, a LEN –től kapott címét sikeresen megvédte, és immár a FINA (Nemzetközi Úszószövetség) is az év úszónője címet adományozta neki.
A 2015-ös esztendőben aztán a Swimming World című szaklapban egy bizonyos Casey Barrett nem kevesebbet állított, minthogy Katinka tiltott szerek használatával éri el sikereit. Miután a Magyar Úszószövetség, és maga a versenyző is nyilvánosság előtt elhatárolódott a rágalmazástól, Hosszú beperelte az újságírót, és lapját. Ez azonban nem vetette vissza teljesítményét, a kazanyi világbajnokságon két aranyat szerzett, míg jelenleg Netánjában a rövidpályás Eb –n hatnál tart jelenleg.
A magánéletben azóta a becenevével (Iron Lady) fémjelzett franchise –ot próbálja felfuttatni, valamint a sportolónő életéről könyv is megjelent. Sikerei ellenére Katinka nem szállt el, igyekszik két lábbal a földön maradni, rajongóival is rendkívül közvetlen. Persze akadnak azért fanyalgók is, akik a rövidpályás versenyeket nem tekintik mérvadónak egy úszó életében, hiszen azokon a versenyeken nem mindig képviselteti magát a sportág krémje. Az is igaz, hogy Katinka adós még a jó olimpiai szerepléssel is, de kitartását, és munkabírását ismerve abszolút nem menne csodaszámba, ha Rióban megtörné az „átkot”, és felállhatna a dobogó tetejére. Azt a tényt se feledjük, hogy férje felkészítésével először vehet részt ötkarikás játékokon.
Mindenesetre a tény az, hogy Katinka továbbra is fantasztikus formában van, ha a sérülések is elkerülik, lelkesedése, elhivatottsága továbbra sem kopik meg, akkor biztosak lehetünk benne, hogy rengeteg boldog percet szerez még a sportkedvelő embereknek. A jövő év versenynaptárát elnézve erre minden lehetősége meglesz majd.