Černák vallomása sem mozdítja előre a Mečiar-éra legsötétebb gyilkosságának kivizsgálását?
Szlovákia nem volt valami szívderítő látvány két évtizeddel ezelőtt. A politikát Vladimír Mečiar uralta, az alvilágot pedig a Mikuláš Černák vezette maffia. A capo di tutti capi most könyvben szólalt meg, és említi Szlovákia történetének legsötétebb politikai gyilkosságát is. Csak úgy tűnik, ez nem igazán érdekli a hatóságokat.
A Sme napilap ír arról, hogy Černák friss könyvében, melynek címe Miért törtem meg a hallgatásomat, (elolvassuk, lesz róla recenzió is) említi Robert Remiáš meggyilkolását is. A volt főmaffiózó azt írta: kitől kellett volna félnie abban az időben, mikor maga a kormányfő, Vladimír Mečiar raboltatta el az SIS-szel (a szlovák titkosszolgálattal) az államfő fiát, majd a maffiánál megrendelte Remiáš halálát? „Az egész szlovák alvilág Kassától Pozsonyig tudta ezt. Ilyen államtól kellett volna félnünk?”
[div id=”middle-box”][div class=”middle-box-inner”][div class=”middle-box-title”] ifj. Michal Kováč elrablása [end-div][div class=”middle-box-p”] Az akkori államfő, MIchal Kováč fiát 1995 augusztusának utolsó napján, Hainburgban, egy autó csomagtartójában találták meg összekötözve, összeverve, hulla részegen. Az elrablással az Ivan Lexa vezette SIS-t gyanúsították, ám az esetet sosem sikerült teljesen kivizsgálni. Az ügy mögött az állhatott, hogy Vladimír Mečiar akkori kormányfő és Michal Kováč állandó konfliktusban álltak egymással, és Mečiarék így akarták elmozdítani posztjáról az államfőt. Kováč azonban mindvégig maradt, ám mikor véget ért megbízatási időszaka, nem sikerült új államfőt választani, és kompetenciáinak egy része Mečiarra szállt. A kormányfő azonnal amnesztiákat kezdett osztogatni, például az emberrablás gyanúsítottjainak is. Ennek köszönhetően máig sem sikerült kideríteni az ügy hátterét. [end-div][end-div][end-div]A Sme rákérdezett a Remiáš-ügyre a rendőr-főkapitányságnál és a főügyészségnél is. Előbbi nem válaszolt a lap kérdéseire, utóbbi pedig kitért, nem akarja konkretizálni, miről beszélgettek Černákkal a börtönben. Peter Šufliarsky főügyészhelyettes megkérdőjelezte Černák szavahihetőségét, ugyanakkor a lap figyelmeztet, hogy Černák tanúvallomása alapján találták meg egy 1997-ben eltűnt vállalkozó, Vladimír Bachleda sírját.
[div id=”middle-box”][div class=”middle-box-inner”][div class=”middle-box-title”] Ki volt Robert Remiáš [end-div][div class=”middle-box-p”] Ifj. Michal Kováč ügyének volt egy koronatanúja, Fegyveres Oszkár – a korábbi SIS-munkatárs állította a vizsgáló nyomozóknak, hogy a SIS-nek köze van a bűncselekményhez. Ezután azonban – életét féltve – külföldre menekült. Összekötője régi barátja, Robert Remiáš volt. Remiáš BMW-je 1996 áprilisában robbant fel Pozsony kellős közepén, tulajdonosa benne ült. A gyilkosságot máig sem sikerült felderíteni, ám a bűncselekménnyel Ivan Lexa akkori SIS-főnököt gyanúsították meg – később ejtették ellene az eljárást. Szóba került Imrich Oláh, egy akkori maffiózó, akit pár hónappal később valószínűleg meggyilkoltak, illetve Jozef Roháč, a híres bérgyilkos, akinek több hasonló merénylet írható a számlájára, például az Aranykéz utcai robbantás is. [end-div][end-div][end-div]František Polák, Černák védőügyvédje – aki egyébként a SIS munkatársa volt abban az időben, mikor az államfő fiát elrabolták – azt mondja, komoly javaslatot tettek az ügyészségnek az együttműködésre, ám azok nem reagáltak. Ő maga egyébként azt állítja, nem tud semmit ifj. Kováč elrablásáról.
„Nem tartoztam az akkori vezetéshez közeli emberek közé, emellett viszonylag hosszú szabadságon voltam”
– mondta.
Černák egyébként a Sme szerint azt írja, a politikusok ma is a maffia befolyása alatt állnak, említi például Juraj Široký vállalkozót, akit májusban a rendőrség a Váhostav-ügy miatt hallgatott ki.
(Sme, Wiki)