Žitňanská most nem tudja elképzelni a Smerrel való kormányzást
A Denník N az utóbbi napokban különösen éles felhangokkal foglalkozik a Híddal, mivel Bugárék pártja a Smerrel szavazott egy alkotmánymódosítás kapcsán. Monika Tódová, a lap egyik legrámenősebb riportere le is csapott Lucia Žitňanskára, a párt alelnökére, és egy hosszú interjút készített vele, melyben egyebek mellett igyekezett választ találni az alkalmi együttműködés miértjeire is.
Žitňanská korábban az SDKÚ színeiben politizált, majd miután nem ő, hanem Pavol Frešo lett a párt elnöke, kilépett, és a Hídhoz „igazolt” a párt szlovák szárnyának erősítésére. Bugáréknál alelnöki posztot kapott. A mostani alkotmánymódosítást, mely a Smer „terrorellenes” csomagjának részét képezte, a Híd csak azután szavazta meg, hogy Žitňanská módosító javaslatát elfogadta a parlament.
Tódová az interjúban erősen ráharapott a kérdésre, miért szavazott a Híd együtt a Smerrel. Žitňanská a már jól ismert pártválaszt adta: elmondása szerint már a terrorellenes csomag beterjesztésénél egyértelműen jelezték, hogy elfogadhatatlanok a módosítások. Az alkotmánymódosításnál azonban elfogadható volt számukra, hogy a rendőrség terrorgyanús esetekben 96 órára is fogva tarthasson gyanúsítottakat, és mivel Žitňanská módosítása átment, megszavazták.
A Denník N riportere figyelmeztette Žitňanskát, hogy módosító javaslata tulajdonképpen nem járt újdonsággal, csak azt akarta elérni, hogy ne lépjen érvénybe valami, amit a Smer javasolt. Ha egyáltalán nem támogatták volna az alkotmány megváltoztatását, nem lett volna szükség módosító javaslatra. Tódová felvetette Žitňanskának, hogy Szlovákiának nincs tapasztalata a terrorizmussal, és nincsenek olyan múltbeli példák, melyek indokolnák a Smer javaslatát – mely egyébként Ficóék szempontjából kampánylépés lehetett. Felrótta azt is, hogy a javaslat életszerűtlen, mert nehéz elképzelni, hogy bármilyen bíró elutasítaná egy terrorgyanús személy vizsgálati fogságba helyezését.
Žitňanská erre azt mondta: már az elejétől fogva tisztázták, hogy a bírói döntéshez szükséges időtartam meghosszabbítását feleslegesnek tartják, ám a rendőrség rendelkezésére álló időtartam meghosszabbítását elfogadhatónak. „Azt mondtuk, ilyen körülmények között készek vagyunk megszavazni ezt” – mondta. Hozzátette: el tudják képzelni, hogy egy terrorizmusgyanús esetben az ügy felderítése hosszabb ideig tarthat. „Nem érzem úgy, hogy ez volt a nap kérdése, és remélem, hogy egy vagy három hónap múlva sem lesz az, de valamiféle valóságban élek, és az alkotmánymódosítás egyszerűen ott volt az asztalon, s valahogy hozzáálltuk. A plénumban is elmondtam, hogy úgy is hozzáállhatunk, hogy ez kampány, és egyáltalán nem foglalkozunk vele, vagy úgy, hogy figyelmesen megnézzük, mit javasolnak. Az utóbbi mellett döntöttünk, és értékeltük, mit tartunk értelmesnek, és mit nem” – jelentette ki. Szerinte a gyanús személyek fogva tartását valahogy le kell papírozni, és egy bizonyos időn belül az asztalra kell kerülniük valamilyen dokumentumoknak is. „Az ilyen bűncselekményeknél fontosak lehetnek a külföldi bizonyítékok is, és az időtartamnak erre hatása lehet. Ez az egyetlen módosítás értelmes, senkinek sincs semmilyen ellenvetése ezzel kapcsolatban. Az én módosító javaslatom 140 szavazatot kapott” – mondta.
Arra a kérdésre, megérti-e, hogy egyes választóknak ez a lépés abszurdnak tűnhet, Žitňanská azt mondta, megérti, de bízik abban, hogy a választók tudják értelmezni a dolgot. „Hogy az ember néha két nem teljesen ideális megoldás közül választhat, és az adott pillanatban úgy dönt, ahogy helyesnek véli” – magyarázta.
Žitňanská nem tudja elképzelni a választások utáni együttműködést a Smerrel. Arra a kérdésre, mi a jobb a társadalom számára: ha a Smer egyedül vagy az SNS-szel kormányoz, illetve ha egy „tisztességesebb” párttal, azt mondta, erre csak a választások után lehet választ adni, de legitim a felvetés. „Ez egy nagy dilemma, ezek olyan döntések, melyeket egy adott pillanatban, adott körülmények közt hoznak meg. Nem morális a Smerrel kormányozni – ez a válasz egyik változata, a másik pedig, hogy morális megpróbálni keresztülvinni saját elképzelésünket a társadalom működéséről, ha erre valóban van tér” – vélekedett. A Híd szerinte azt mondja, hogy nem tudja elképzelni az együttműködést annak alapján, ahogy a Smer viselkedik. „Nem tudjuk elképzelni, hogy keresztül tudjuk vinni a programunkat” – mondta.
A teljes interjú a Denník N oldalán olvasható, és szó esik benne többek közt arról is, miért esett szét az SDKÚ, valamint arról, mit gondol Źitňanská a Híd támadható jelöltjeiről.
(Denník N)